Redakce ProSvět.cz
16 května, 2019
[no_pagination]

Došli jste k názoru, že se u vás doma už neobejdete bez tiskárny, nebo máte nějaký starší model a je na čase ho vyměnit za nový? Tak či tak, nejspíše hledáte malou, ekonomickou, ale především spolehlivou tiskárnu. Těch je ale dnes na trhu mraky, čímž se snadný výběr hned komplikuje. Proto vám dnes poradíme, kterou tiskárnu pro vaši domácnost vybrat a jak co nejvíc ušetřit při jejím běžném provozu.

Jak se vyznat v typech tiskáren a jakou tiskárnu vybrat

Ještě, než se začnete probírat širokou nabídkou e-shopů s elektronikou, musíte si v první řadě zodpovědět 3 základní otázky:

  • Co všechno budete tisknout?
  • Jak často budete tiskárnu potřebovat?
  • Kolik toho budete potřebovat tisknout?

Máte odpovědi? Tak teď je na řade porovnat si, jestli vám bude více hodit tiskárna laserová nebo tiskárna inkoustová.

Kdy vybrat laserovou tiskárnu

Pokud potřebujete tisknout převážně černobílé dokumenty - studijní materiály, recepty nebo například faktury a smlouvy, laserová tiskárna vám poslouží nejlépe. Laserové tiskárny jsou taky vhodné především při větších objemech tisku, protože mají nižší provozní náklady, nicméně dobře poslouží i občasným uživatelům, jelikož jim nevadí delší pauzy mezi tisky. Tonery (náplně laserových tiskáren) totiž na rozdíl od inkoustových cartridgí nemají tendenci k zasychání.

Kdy vybrat inkoustovou tiskárnu

V domácnosti se občas stane, že potřebujete vytisknout i něco jiného, než jen obyčejný text. Tisk kvalitních barevných obrázků a fotografií je bezesporu největší předností inkoustových tiskáren. Jejich další výhodou jsou například kompaktní rozměry nebo obecně nižší pořizovací cena. Při tisku ve větších objemech jsou ale tyto tiskárny neekonomické, jelikož je nutné častěji měnit náplně. Velké množství modelů má pouze jeden zásobník pro všechny tři barevné inkousty. Pokud tiskárně dojde i jen jedna z těchto tří barev, je nutné vyměnit celou cartridge.

Další parametry, na které je vhodné se při výběru tiskárny pro domácnost zaměřit, jsou například formát papíru (budete chtít tisknout i větší formát než A4?), rychlost tisku, způsob připojení tiskárny, maximální tiskové rozlišení nebo hlučnost tiskárny. S výběrem konkrétní značky a modelu tiskárny vám pomůže recenzní web covybrat.cz.

Skenování, kopírování, tisk z mobilu? Není problém

Většina tiskáren nabízených na českém trhu už dnes vlastně nejsou „jenom“ tiskárny - možná jste se už setkali s označením multifunkční zařízení. Tyto stroje kromě samotného tisku disponují množstvím dalších funkcí. Umožňují třeba skenováníkopírování a faxování, ale třeba i tisk přes Wi-Fi, což znamená, že k tiskárně můžete bezdrátově připojit kromě počítače jakékoliv mobilní zařízení. Většinou máte také možnost tisku z Cloudu nebo paměťové karty a flashdisku.

Mějte ale na paměti, že za každou z těchto funkcí si připlatíte nějakou tu korunu navíc, proto zvažte, které funkce budete skutečně pravidelně používat a které by pro vás naopak byly zbytečné.

Jak tisknout za co nejmenší peníze

Ať už se rozhodnete pro inkoustovou nebo laserovou tiskárnu, multifunkční nebo ne, nepochybně budete hledat způsob, jak tisknout co nejvíc ekonomicky. Ušetřit můžete například tím, že budete tisknout po obou stranách papíru.

Dalším ze způsobů je nákup levnějších náplní do tiskáren. Originální tonery a cartridge bývají často neúměrně drahé – u některých značek může dokonce cena kompletních nových náplní převyšovat cenu nové tiskárny! Řešením je pořízení neoriginálních, takzvaných kompatibilních tonerů a cartridgí. Na trhu můžete najít velké množství různých výrobců kompatibilních náplní, ale kvalita jejich výrobků se často různí, proto před nákupem pročítejte recenze a volte spíše náplně od prověřených dodavatelů, než ty úplně nejlevnější, na které narazíte. Kvalitní kompatibilní náplně pak mají stejnou výtěžnost a dovolí vám tisknout ve stejné kvalitě, jako náplně originální, ale jejich nákupem můžete ušetřit až 70 % nákladů.

Sdílejte článek