Chcete si připravit dokonalou pochoutku na letošní Velikonoce? Potom zkuste novinku. Jakou? Základem je populární vídeňské těsto, které udělá z vašich koláčů zcela nový zážitek. Přesvědčte se

Velikonoce jsou svátky tradic, stejně jako se jedná o svátky, kde nesmí chybět ani dostatek jídla. Samozřejmě máme na mysli i pokrmy sladké. Pokud pravidelně pečete, je vaše tabule opravdu bohaté. Když ale nechcete, aby byl letošní rok stejný jako minulý, je na místě zkusit něco nového. Co by to mělo být? To vám ukážeme. Je to vídeňské těsto. Pochoutka, která vaše koláče povýší na zcela novou úroveň.

Upečte si velikonoční dort z vídeňského těsta

Co si tedy připravit, to již víte. Je to recept na velmi zajímavou dobrotu, kterou je velikonoční dort z vídeňského těsta. Jeho unikátem je hlavně fakt, že má zajímavý postup přípravy. Těsto takové se nachystá večer, ale používá se až druhý den. Znamená to, že se těsto připraví a potom minimálně 8 hodin odpočívá. Právě to je spojeno jeho výslednou velmi zajímavou chutí a také s tím, jak unikátní konzistenci má. Pokud vás zajímá, pojďme se na něho podívat.

Jaké jsou nezbytné ingredience?

Nemusíte se obávat toho, že by bylo vídeňské těsto něco, co nezvládnete připravit, nebo že by se jednalo o něco, na co doma nebudete mít ingredience. Je to mu v podstatě naopak. Stačí se podívat na to, bez čeho se neobejdete.

Čtěte také: 20 malých skutků, které Vám pomohou vytvořit silný vztah s pevnými základy!

  • 1,5 kg mouky
  • 500 g cukru
  • 300 g másla
  • 500 ml mléka
  • 150 g rozinek
  • 50 g kvasnic
  • 6 vajec
  • 1 lžička soli
  • 1 vanilkový cukr
  • 1 dcl oleje

Výše jsou sepsané ingredience pro to hlavní. Tedy pro vaše vídeňské těsto. Pokud chcete, aby váš velikonoční koláč byl opravdu dokonalý, je na místě vzít si do ruky také ingredience určené na glazuru, tedy polevu. Na ni je třeba mít k dispozici:

  • 2 vaječné bílky
  • 1 lžíce citronové šťávy
  • 1 lžíce moučkového cukru

Jdeme na přípravu těsta. Ta má několik fází

Myslete na to, že aby došlo k dokonalému výsledku, je třeba dodržet i správný technologický postup. Jako první ohřejte trochu mléka, přidejte kvasnice a také trochu cukru. Dejte na místo kde je kolem 50 stupňů – třeba do trouby a následně nechte vzejít kvásek.

Mezi tím, co kvasnice pracují můžete smíchat vejce se zbytkem cukru. Tady bude určitě třeba vzít si do ruky mixér, která zaručí dokonalý výsledek. Následně také rozpusťte máslo, které pomalu k této směsi přidávejte.

Když je kvásek hotov a směs z vajec taky, jednoduše ale zároveň opatrně je spíchejte. Zde už doporučujeme míchat opravdu jenom ručně, aby se vše propojilo opravdu pozvolna. Základ na vídeňské těsto máte hotový.

Přidejte ostatní suroviny

Základ těsta je hotový a tak do něho můžete přidat i ostatní suroviny. Tedy i rozinky a hlavně potom mouku. Důležité je, abyste těsto dobře zpracovali. Nemělo by se nijak výrazně lepit a mělo by mít také poměrně tuhou konzistenci. Jakmile je zpracované, dejte ho do nádoby a překryjte utěrkou. Volte větší nádoby, jelikož těsto dvakrát až třikrát zvětší svůj objem.

Dejte na teplejší místo a nechtě kynout

Máte těsto hotové? Je v nádobě a je přikryté utěrkou? Jestliže ano, už ho stačí dát jenom na teplejší místo u vás v domě a zde ho nechat postupně kynout. Jak jsme zmínili, ideální je samozřejmě přes noc po dobu v rozmezí 8 – 12 hodin. Ráno těsto vezměte a můžete se pustit do finální práce. A tou je pečení koláče.

Jdeme na pečení koláče

Nyní si můžete vybrat, jakou formu zvolíte. Můžete upéct jeden velký koláč a použít klasickou formu, nebo můžete použít několik menších a připravit něco na způsob muffinu. Je to jenom vaše konkrétní volba. V obou případech ale vezměte trochu oleje a danou formu vytřete, abyste zajistili to, že se nebude lepit. Dále už stačí jenom vložit těsto tak, aby bylo dokonale rozložené po celé ploše.

Když je příprava hotová, už jenom vkládáte do trouby. Ta by měla být rozehřátá na teplotu 200 stupňů Celsia. Formu s těstem do ní vložíte a už jenom necháte péct. Doba pečení se liší od toho, jak velký velikonoční koláč z vídeňského těsta máte. U menších to může být 20 – 30 minut, u větších i 50 – 60 minut. Kontrolujte a včas vyndejte.

V době pečení si můžete připravit i glazuru. Není nijak složitá, jelikož všechny ingredience jenom důkladně rozšleháte. Když je koláč upečený, vyndejte ho a nechte ho trochu vystydnout. Potom ho přelijte glazurou a nechte stydnout ještě chvíli. Když je konzistence tuhá, již můžete podávat. Přejeme dobrou chuť.