Svět podnikání může na nezúčastněného pozorovatele působit velmi složitě. Je pravda, že založení živnosti vyžaduje několik povinností a úkolů, které musíte splnit. S dobrým a jednoduchým návodem však brzy pochopíte, že vás od vlastního businessu dělí v podstatě jen pár kroků.
V jakém oboru chcete podnikat?
Jestliže chcete začít s podnikáním, pravděpodobně již máte v hlavě nějaký nápad. Vaším prvním úkolem bude zjistit, zda váš obor podnikání spadá mezi takzvané volné, vázané, řemeslné či koncesované živnosti. Nejjednodušší postup vás čeká, pokud si vyberete některou z široké nabídky volné živnosti – seznam najdete přímo na stránkách živnostenského úřadu, ale je dostupný i na jiných webech.
Pokud jste svůj obor v seznamu volných živností našli, výborně! Je to pro vás dobrá zpráva, protože pak už vám zbývá jen zjistit, jak si založit živnost, přichystat doklady a vydat se na živnostenský úřad.
V opačném případě budete muset dokládat osvědčení o vzdělání a další podklady, abyste živnostenské oprávnění získali. Vaše podnikání totiž bude s největší pravděpodobností spadat pod jinou než volnou živnost.
Myslete do budoucna
Při výběru typu živnosti si dejte dobrý pozor, jelikož pro vás špatný výběr může znamenat mnoho nepříjemných komplikací, jako jsou pokuty.
U volné živnosti máte na výběr z 85 možných typů a je jen na vás, kolik z nich si vyberete. Správní poplatek je stále stejný. Přemýšlejte tedy i do budoucna. Každý dodatečný zápis do živnostenského rejstříku vás totiž přijde na dalších 500 Kč. Proto si ze seznamu ideálně vyberte všechny obory, o nichž se domníváte, že byste je do svého podnikání mohli chtít zahrnout.
Co musím zařídit
Nejprve se musíte rozhodnout, zda bude podnikání hlavním zdrojem vašich příjmů, nebo se mu budete věnovat jen nad rámec vašeho zaměstnání – tedy zda půjde o hlavní či vedlejší činnost. Postup založení živnosti se sice příliš neliší, v praxi to ale znamená značný rozdíl, co se týče daní a účetnictví.
V obou případech musíte nejprve navštívit živnostenský úřad. Nebo tomu tak alespoň donedávna bylo – se zavedením datových schránek je proces založení živnosti v roce 2023 výrazně jednodušší. Pokud tedy máte svou datovou schránku občana, stačí vyplnit a elektronicky podat registrační formulář dostupný na Portálu živnostenského podnikání.
Do několika dní dorazí do vaší datové schránky výpis z živnostenského rejstříku, který potřebujete k dalším krokům. V tomto dokumentu také najdete své IČO čili identifikační číslo osoby.
Jakmile máte přidělené IČO a jste zapsáni v živnostenském rejstříku, můžete pokračovat dál, a to přihlášením u České správy sociálního zabezpečení. I tento krok můžete absolvovat online skrze formulář dostupný na webu a datovou schránku podnikající fyzické osoby.
Posledním úřadem, který musíte navštívit, je Finanční správa. Vyplnění formuláře a jeho podání vám zabere maximálně deset minut a nebude vás stát ani korunu. Finančnímu úřadu sice v budoucnu patrně odvedete nejvíc peněz, při založení živnosti je pro vás ale vše zdarma – stejně jako na České správě sociálního zabezpečení nebo u zdravotní pojišťovny.
Kolik stojí založení živnosti
Vstupní finanční náklady při zakládání živnosti vás rozhodně nezruinují. Všude se dočtete, že správní poplatek za získání živnostenského oprávnění činí dlouhodobě 1000 Kč. Pokud ale využijete možnost elektronického podání skrze datovou schránku, zaplatíte pouze 800 Kč.
S určitými finančními náklady však musíte počítat v průběhu svého podnikání. Povinností každé podnikající fyzické osoby je odvádět měsíčně zálohu na zdravotní pojištění, která v roce 2023 činí 2 722 Kč. Dále pak musí OSVČ odvádět i měsíční zálohy na sociální pojištění v minimální výši 2 944 Kč. Počítejte tedy s tím, že měsíčně utratíte minimálně 5 666 Kč jen za zálohy na pojištění.
Mějte také na paměti, že zdanění vašich příjmů přijde na řadu až po konci zdaňovacího období. To znamená, že daně za rok 2023 budete platit až na jaře roku 2024. Jelikož daně, které budete muset odvést finančnímu úřadu činí 15 % vašich zisků, může to být i pěkný finanční obnos, s nímž je vhodné dopředu počítat.
Výše uvedenou administrativu si ale naštěstí můžete zjednodušit. Jak existující, tak i nově vzniklé OSVČ se totiž mohou přihlásit k takzvané paušální dani. Každý měsíc pak odvádí zálohy na zdravotní a sociální pojištění i na daň z příjmu v jedné platbě a navíc nemusí podávat daňové přiznání. Tato možnost je ale dostupná pouze v případě, že nepřekročíte roční obrat 2 miliony Kč a nejste plátci DPH.
3 tipy na závěr aneb Nenechte se nachytat!
- Co můžete, řešte online. Nejenže ušetříte spoustu času, ale elektronická podání jsou zvýhodněná i finančně.
- Zjistěte si podrobnosti o dobrovolném nemocenském pojištění. Je to pár korun měsíčně navíc, ale jejich útrata stojí za to.
- Neplaťte za zápis do neoficiálních živnostenských rejstříků. Poté, co projdete všemi kroky, a stane se z vás podnikající fyzická, vám pravděpodobně přijde do schránky úředně vyhlížející dopis se složenkou. Neplaťte ji, nejedná se o oficiální poplatek. Zápis do ostatních rejstříků je zcela dobrovolný.