Máte potíže při chůzi po nerovných površích, při stoupání po schodech, obtížněji se vám krájí potraviny a servíruje jídlo, nalévají nápoje do sklenic? Může se jednat o potíže se zrakem. Ty není dobré podceňovat, poslouchejte signály těla a jednejte!
Mezi nejběžnějšími problémy, které lidi v nejrůznějším věku s očima řeší, patří krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus a presbyoptie (zhoršená schopnost zaostřit na blízko). Laik samozřejmě netuší, jaká diagnóza mu hrozí, ale každý z nás vnímá obtíže, které mu komplikují každodenní fungování a neměl by je podceňovat. Nepříjemné pálení, svědění a bolest v očích jako by vám do nich někdo nasypal písek. Oči máte zarudlé, jejich okolí je oteklé. Občas se vám rozostří vidění, vidíte dvojmo nebo rozmazaně, může se vám změnit barva duhovky, jste citliví na světlo…To vše a řada dalších diskomfortních pocitů, které zaznamenáte, byste měli co nejdřív konzultovat se svým očařem, upozorňují z oční kliniky Ostrava, kteří mají zkušenosti s tím, že lidé své potíže podceňují, nechtějí navštěvovat lékaře a mnohdy zanedbají čas, kdy se jejich nemoc dala léčit jednoduše, snáz, mnohy s lepším výsledkem.
Často je pomoc snadná a na dosah
Krátkozrakost neboli myoptie se projevuje tím, že jasně vidíme objekty blízké, ale ty vzdálenější jsou rozmazané. Dalekozrakost zase vzdálené objekty vidí jasně, zatímco blízké jsou rozmazané. Astigmatismus vidění rozmazává, objekty jakoby opticky roztahuje. Tyto tři vady zraku se mohou objevit v jakémkoliv věku, presbyoptie je spojená s věkem a stárnutím čočky. První tři refrakční chyby mohou být poměrně jednoduše vyřešeny pomocí brýlí, kontaktních čoček nebo operace.
Další vady zraku, které lékaři řeší
Poměrně často se lékaři setkávají v ordinacích se šedým zákalem (kataraktou), zvlášť u starších pacientů. Nemoc postihuje čočku, která se postupně zakaluje. Nemocný má pocit, že se dívá přes mléčné sklo, má zamlžené, rozostřené vidění, hlavně při pohledu do dálky, oči jsou citlivé na silnější světlo a ztrácejí vnímání jasných barev. Ke zhoršení stavu výrazně přispívají některé choroby (diabetes), ale i věk, kouření či úrazy očí. Další nemocí očí, se kterou se lékaři nejen v ostravské oční ambulanci setkávají je makulární degenerace. Věkem podmíněná choroba postihne část oka, kde je obraz nejostřejší – žlutou skvrnu neboli makulu. Projevuje se ztrátou jasnosti barev, zhoršeným viděním při soumraku, šedavými skvrnami v centru zorného pole či zdeformovaným obrazem. U této nemoci velmi záleží na včasném stanovení diagnózy. Velmi závažným onemocněním, které se v ordinaci očního lékaře objevuje je zelený zákal (glaukom). Vzniká jako důsledek nitroočního tlaku. Dává o sobě vědět prudkými bolestmi, zrudnutím oka, zhoršeným viděním. Rizikovým faktorem je dědičnost, proto byste výskyt nemoci v rodině měli hlásit očnímu lékaři při preventivní prohlídce. Léčba probíhá podle typu nemoci: medikamenty, laserem, operativně. Vždy záleží na včasnosti zahájení léčby, protože u glaukomu jsou změny v očích nevratné a můžeme pouze zabránit jejich stupňování.
Co očím prospěje? Cviky i vitaminy
Oční hygiena, kdy se odpoutáme od počítače, dáme očím klid a odpočinek, pohled do zeleně v přírodě, dostatečný spánek, pobyt na čistém vzduchu.
Namístě je i posilování očních svalů – zaostřováním střídavě do dálky a nablízko. Jejich uvolnění podpoříte tím, že zavřete oči a víčka si zlehka zakryjte dlaněmi. Vydržte tak minutu. Cvičení můžete zopakovat vždy, když ucítíte tlak nebo únavu v očích. Očím prospějete i dostatkem vitaminů: především skupiny A, C a E. Jezte oranžovou a zelenou zeleninu, borůvky, hroznové víno, sóju, mořské ryby a vejce.