Do zlaťoučka pečená vánočka, která nesmí chybět na vánočním stole

Vánočka je symbolem slavnostního období, plná vůně a chuti vánočních svátků. Tato tradiční pečiva mají různé podoby a recepty, ale každá z nich sdílí jedinečnou atmosféru rodinného společenství a radosti z přípravy.

Jeden recept zvláště vyniká svou starobylou tradicí. Obsahuje polohrubou mouku, droždí, krystalový cukr, rozpuštěné máslo a sádlo, mléko, vejce a žloutek, které spojují svou chuť a vůni do kouzelného těsta. Ořechy, hrozinky naložené v rumu a sekané mandle dodávají tomuto pečivu výjimečnou chuťovou paletu.

Ingredience:

  • 1 kostka droždí (42 g)
  • 1/4 lžičky soli 500 g polohrubé mouky
  • 120 g krystalového cukru
  • 100 g rozpuštěného másla
  • 1 lžíce rozpuštěného sádla
  • 250 ml mléka 1 vejce + 1 žloutek navíc
  • Hrst hrozinek naložených v rumu
  • Hrst vlašských ořechů Hrst sekaných mandlí na posypání
  • 2 dřevěné špejle
  • 1 rozšlehané vejce na potření
shutterstock.com

Postup:

  1. Droždí rozdrobte do velké mísy a smíchejte s lžící cukru, dokud nedosáhne tekutého stavu. Postupně přilijte trochu mléka, přidejte vejce a žloutek a promíchejte. Přidejte máslo, sádlo, sůl, mouku, zbytek cukru a zbylé mléko.
  2. Hmotu začněte zpracovávat vařečkou. Poté ji vysypte na vále a hněťte rukama po dobu asi 10 minut. Buďte trpěliví, neboť mouka potřebuje čas na to, aby vstřebala veškeré ingredience správným způsobem. Může se stát, že těsto bude lepit (přidejte trochu mouky) nebo bude málo pružné (přidejte lžičku oleje). Pokud není nutné, nepřidávejte žádné další složky.
  3. Vytvarujte bochánek, vraťte ho zpět do mísy a přikryjte utěrkou. Nechte ho kynout na teplém místě bez průvanu po dobu 3–4 hodin. Poté ho vyjměte a znovu prohněťte, přidávejte do něj ořechy a hrozinky.
  4. Rozdělte těsto nožem na 8 stejně velkých částí a každou z nich rukama rozválejte na stejně tlusté prameny. Upleťte dva copánky ze tří pramenů a jeden cop ze dvou. První copánky přenesete na plech a lehce je zploštíte hřbetem ruky. Vytvořte tak povrch pro další patro. Položte další copánky navrch a opět je jemně zplošťte. Poslední pletenec nechte bez úprav a jeho konce zahněte až dolů k prvnímu patru. Nakonec do vánočky šikmo proti sobě zapíchněte špejle, čímž pletence stabilizujete.
  5. Troubu předehřejte na 220 °C. Vánočka bude ještě 30 minut kynout na plechu. Před vložením do trouby ji potřete rozšlehaným vejcem a posypete kousky mandlí. Pečte celkem hodinu: prvních 5–10 minut na 220 °C, pak snižte teplotu na 150 °C a pečte dalších 25 minut. Zbytek času nechte vánočku péct již jen při 100 °C. Po upečení nechte vánočku úplně vychladnout a až poté ji posypte cukrem.

Čtěte také: Tento elixír mládí si můžete vyrobit snadno sami doma. Získáte zdraví i krásu