Redakce ProSvět.cz
22 března, 2019

Milujete chuť vína, a ačkoliv nejste zrovna velcí znalci, víte, že skladovat jej v obyčejné lednici není zrovna ideální. Domácí vinotéka se jeví jako ideální řešení. Vzhledem k jejím vlastnostem tak budete moci uchovávat červené, bílé i růžové víno na jednom místě v souladu s doporučeními zkušených vinařů.

Jak se chladnička na víno postará o vaše víno?

Je známo, že k optimálnímu skladování vína potřebujete dostatečně stinné místo, které bude disponovat ideální teplotou a vlhkostí. Roli hraje i poloha lahve. Chladnička na víno tato kritéria dokáže splnit s přehledem. Moderní chladící vitríny zvládnout poskytnout jakémukoliv vínu stejné, nebo dokonce lepší podmínky pro jeho uchovávání než kdejaký vinný sklep. Vlhkost v rozmezí 70 – 80 %, eliminace vibrací a UV filtr. I když se ideální teplota liší v závislosti na druhu vína, není problém skladovat červené spolu s bílým, růžovým a perlivým vínem na jednom místě. Domácí vinotéka předpokládá uchovávání červeného vína v horních policích, bílého a růžového vína v prostředních policích a perlivého vína ve spodních prostorách.

Vestavná vinotéka

Vestavná vinotéka si z hlediska kvality nijak nezadá s volně stojící chladničkou na víno. Naopak se díky tomu, že ji zabudujete do kuchyňské linky, baru či obývací stěny, stane dokonalou součástí vaší domácnosti. Zvolit můžete například menší, nicméně elegantní variantu s kapacitou sedm lahví určenou pod kuchyňský pult. Disponuje kompresorovým chlazením a vzhledem k maximálnímu počtu vín jednou chladící zónou. Máte-li zájem o dvě až tři zóny chlazení, nemusíte se nijak omezovat. Dunavox či třeba Humibox s kapacitou klidně několik desítek lahví a digitálním nastavením teploty se o víno postará.

Několik obecných doporučení

Až si budete pořizovat domácí vinotéku, lhostejno zda samostatně stojící, nebo vestavnou, chtějte, aby určitě disponovala uhlíkovým filtrem a cirkulací vzduchu, anti-vibračním systémem a dveřmi s UV filtrem. Ti náročnější z vás ocení několik chladících zón. Samozřejmostí by mělo být vnitřní osvětlení. Neméně důležité je posouzení hlučnosti provozu, výkonu a spotřeby energie. Bonusem je pak zvuková a dětská pojistka.

Sdílejte článek