Hmyzí trus

V Čechách se od roku 2021 začalo nabízet velice zajímavé organické hnojivo značky HNOJÍK.CZ, jehož obliba mezi zahrádkáři a pěstiteli rostlin velice rychle roste. Možná jste doteď vnímali za organické hnojivo pouze trus hospodářských zvířat, případně žížalí vermikompost, nebo netopýří trus. Nyní máte možnost si zakoupit přímo z České hmyzí farmy trus hmyzí produkovaný moučnými červy, jež jsou larvami brouka potemníka moučného. V zahraničí je toto hnojivo označováno jako insect frass.

Reklama

Výroba hmyzího trusu

Hmyzí trus vzniká v přepravkách plných moučných červů, kde červící žijí v pšeničných otrubách a jsou dokrmování ovocem a zeleninou. Po určitě době snědí většinu otrub a dojde na prosev hmyzího trusu.Tento trus připomíná hrubou mouku. Je naprosto bezpečný pro lidi i zvířata a je bez zápachu. Jedna přepravka červíků vyprodukuje 1L hnojiva za 90 dnů krmení.

7674C589 D504 49DD A120 3412D8C0B1B2 1 105 c
6AB47DF6 6C21 405A A55C 69CED119C6D8 1 105 c
9CAB939B 3E95 4473 B7A2 8172D3AFF141 1 105 c
471C1AB7 14A9 477E AFD8 9B6CC0F4D729 1 105 c

Složení a účinné látky

Kvalitou základních látek snese srovnání se slepičím trusem, ovšem má zásadní výhody v tom, že je bez zápachu, má neutrální PH, v suchu nepodléhá degradaci (expirace) a není třeba ho složitě připravovat před upotřebením. Právě díky neutrálnímu PH jím není možné rostliny přehnojit (spálit kořeny) či popálit listy rostlin. Výjimečnost hmyzího trusu podtrhává obsah Chitinu, který je výhradní divizou tohoto hnojiva. Ten pomáhá rostlinám se bránit před škůdci a patogeny. Doložené jsou repelentní účinky na škůdce jako jsou mšíce, molice, dřepčík, lalokonosec, krytonosec, sviluška, smutnice, puklice a další. Stejně tak je účinný na nemoci jako skrvinotost růží, rez švestek, padlí okurek a dokonce máme případ vyléčení švestky z „neléčitelné“ nemoci  zvané šárka švestek. Zajímavé je, že většině pěstitelům pomáhá i proti mravencům a slimákům, nebo zvyšuje odolnost prosti plísním.

Chitin – ta zázračná složka

Chitin je 100% přírodní látka jež je obsažena v krovkách broků, křídlech motýlů nebo kůži moučných červů kteří produkují popisovaný hmyzí trus. Tyto takzvaní svlečky jsou v malé míře obsaženy v nabízeném hnojivu. Jakmile rostliny detekují chitin v půdě, reagují způsobem jako by byly ohroženy hmyzem. To způsobí, že se rostlina se začne chránit tím, že produkuje více stonkového a listového materiálu a začne vylučovat sekundární metabolity, aby zahnala škůdce a patogeny. To znamená, že Chitin vytváří autoimunitní reakci, která působí na rostliny jako vakcína. Signalizuje rostlině, aby produkovala přírodní toxiny, které odrazí svého nepřítele, jako jsou škůdci a plísňové patogeny. V praxi to znamená, že 2-3 zálivky hmyzího trusu aplikované během týdne na napadené rostliny hraje zásadní roli ve snaze se zbavit škůdců a nemocí na rostlinách. S příměsí svlečků navíc se dá mluvit o 100% repelentním účinku. Hmyzí trus tak škůdce nezabíjí, ale odpuzuje.

Reklama

Na jaké rostliny lze použít

Lze říci že naprosto na všechny. Na začátku v roce 2021 se předpokládalo že rostliny jako kaktusy a sukulenty jsou moc citlivé pro organická hnojiva, ale HNOJÍK tvoří výjimku z tohoto pravidla, právě díky jeho neutrálnímu PH, díky čemuž nedokáže spálit ani jemné kořínky kaktusů. Můžete tak HNOJÍK použít naprosto na všechny rostliny tj okrasné rostliny, keře, stromy, citrusy,  bylinky, plodovou zeleninu atd.

Způsoby aplikace a dávkování

Hnojivo je dodávané jako jemný sypký materiál, který se dá použít přímo na zeminu v této formě. To se hodí na větší travní plochy rozhozem (1L hnojiva na 28m2 plochy), nebo posypem cca 1 polévkové lžíce k plodové zelenině jako je rajče či okurka (1L hnojiva na 67 rostlinek). Sypké hnojivo se začne s deští a zaléváním postupně rozkládat a soustavně zásobovat rostlinu živinami po delší čas.

V případě, že se snažíme rostliny zbavit problému se škůdci či zažehnat nemoc, tak je lepší metoda vylouhování hnojiva. To se část výluhu (voda) použije na postřik a zbytek (voda s usazeninou hnojiva) se použije jako zálivka ke kořenům. Síla výluhu je 1 polévková lžíce hnojiva na 1L vody. Případně půlka lžíce hnojiva a půlka lžíce svleček. Tento boj formou zálivky a postřiku je vhodné aplikovat 2-3 dny po sobě. Čtvrtý den by měl být již patrný výsledek. U zdravých pokojových rostlin stačí 1 čajová lžička hnojiva na 1L vody v zálivce.

Reklama