Redakce ProSvět.cz
28 března, 2019

Jsou věci, o nichž se ve světě příliš nemluví, a inkontinence mezi ně rozhodně patří. Přitom jde o zcela běžnou zdravotní potíž, která trápí muže i ženy v různém věku. Někdy jen dočasně, někdy trvale. Nejde však o nic, co by mělo rapidně snižovat kvalitu života, pokud si pořídíte speciální pomůcky.

Lidé trpící inkontinencí se často trápí, protože vlastně ani nevědí, jaké všechny pomůcky pro snadnější život s únikem moči jsou jim k dispozici. Je tedy na čase zahájit osvětu, ať se informace dostanou mezi co nejvíce lidí. Nejen těch, kteří s únikem moči bojují. I ti ostatní by měli vědět, jak tato potíž funguje a že s ní lze žít úplně bez omezení.

Příčinu by měl určit lékař

Existuje několik druhů inkontinence a vždy je třeba určit, který z nich trápí konkrétního pacienta. Obvykle se rozlišují:

  • stresová inkontinence – k úniku dochází při kašli, smíchu, sportu či jiné námaze, když je vyvíjen tlak na močový měchýř,
  • urgentní inkontinence – člověk cítí, že se mu chce na záchod, ale nestihne tam dojít,
  • reflexní inkontinence – únik moči se vyskytuje různě, člověk nemá šanci to ovládnout,
  • smíšená inkontinence – kombinuje několik výše uvedených typů.

Která varianta vás trápí, si obvykle dokážete určit sami, přesto se nezdráhejte a zajděte k lékaři. Za prvé by vám mohl poradit, co dělat, za druhé může objevit příčinu, a to je často nejdůležitější. Za vašimi potížemi totiž může stát nejen ochablé svalstvo močového měchýře, ale také špatný životní styl nebo prodělané těhotenství. A jak jistě chápete, s některými z těchto příčin lze něco dělat.

Inkontinence může být jen dočasnou potíží

S určitými příčinami inkontinence lze poměrně snadno bojovat. Například na posílení ochablého svalstva jsou určené tzv. Kegelovy cviky. U některých pacientů, kteří je vydrží cvičit dlouhodobě, se dostavuje zlepšení. Podobně „snadné“ je změnit svůj životní styl – více sportovat, pít méně kávy, dodržovat pitný režim apod. A například po porodu mohou problémy s únikem moči časem vymizet zcela samy.

Každopádně je dobré nakoupit patřičné pomůcky

Bez pomůcek bude život s inkontinencí těžký. S nimi ale často zapomenete, že ji vlastně máte. Na trhu jsou k dostání nejrůznější inkontinenční kalhotky a vložky, které vás zbaví starostí. Jsou příjemné, prodyšné a absorbují opravdu dobře, takže se můžete věnovat všem obvyklým aktivitám absolutně bez strachu z protečení a zápachu. Vaše okolí si ničeho nevšimne a vy se budete cítit pohodlně.

V Česku je nejznámější značkou inkontinenčních pomůcek TENA, která nabízí i možnost objednat si vzorek zdarma. Má zvlášť řadu pro ženy a pro muže, každá je přizpůsobená danému pohlaví. Tak vyzkoušejte, zda vám víc budou vyhovovat slipové vložky, nebo celé kalhotky, a přestaňte se už inkontinencí trápit. Jde s ní žít naprosto bez omezení.

Sdílejte článek