Veronika Bečková
12 září, 2022

Milovníků kávy je mezi námi spousta. Stejně jako těch, kteří si bez lahodného šálku nedokážou představit začátek dne.

Dobrou zprávou je, že káva dnes není jen ta rozpustná zalitá horkou vodou. To v podstatě ani není káva v pravém slova smyslu, nýbrž jakýsi kávovinový nápoj, který kávu připomíná. Skutečně kvalitní káva je ta čerstvě pražená, pro níž se nechodí do supermarketu, ale do pražírny. I příprava takové kávy má svá specifika.

Připravujeme kávu

Opravdu dobrou kávu je možné připravit hned několika způsoby. Konzervativní milovníci klasického turka kávu často připravují v tzv. džezvě, kovové nádobce kónického tvaru s dlouhým držadlem. Dalším tradičním způsobem přípravy kávy v moka express (konvička moka), chemex, french press, aeropress, ruční pákový stroj, vakuum pot a speciální kávovary.

Domácí kávovary

Kávovarů na trhu najdeme spoustu druhů. Z těch pro domácí použití jmenujme kávovar kapslový, na pody, pákový a plnoautomatický. Jaký zvolit? Chcete-li trošku přiložit ruku k dílu a vžít se do kůže skutečného baristy, upřete svou pozornost na kvalitní pákový kávovar. Jeho výhodou je, že s ním připravíte kávu přesně dle své chuti.

Káva jedním stisknutím tlačítka

Naopak s absolutním minimem práce je spojen kapslový a plnoautomatický kávovar, do něhož jednoduše vložíte kapsli či nasypete čerstvou zrnkovou kávu, zmačknete tlačítko a o zbytek se postará on. Ty nejmodernější stroje vám kávu umelou, připraví cappuccino, café latté i lahodný flat white. Jako od profesionálního baristy. Regulovat na nich je možno hrubost mletí, sílu káv i teplotu.

Jakou značku?

Toužíte-li po skvělé kávě a kávovaru nenáročném na údržbu, neměli byste na něm šetřit. Jedním z parametrů při jeho výběru by měla být náročnost na očistu trysek na mléko. Ty totiž u levnějších kávovarů bývají problémem. A nedostatečně vyčištěné trysky zdrojem nepříjemných zdravotních potíží.

Vsaďte na kávovary se samočistícím systémem

Sázkou v tomto ohledu jsou kávovary De‘Longhi se samočistícím systémem. Značka navíc ve svém portfoliu má velmi bohaté příslušenství ke kávovaru, jako jsou mléčné karafy, sady skleniček, odklepávače, pěchovadla a konvičky, s nimiž bude vaše kávová kultura naprosto dokonalá.

Sdílejte článek