Jak postavit zahradní domek svépomocí? Poradíme vám, jak na to.

Při zakoupení zahradního domku stavebnicového typu obdržíte i dostatečně rozsáhlý návod s postupem a obrázky. Před montáží zahradního domku si připravte nářadí. Potřebujete gumové kladivo, ruční pilku, vodováhu, kleště, šroubovák, metr i štafle.

Pokud si objednáte zahradní domek bez podlahy, budete skládat základový rám ze 4 kusů trámů. Na nich postavíte stěny chaty. Trámky spojíte pomocí hřebíků. U domku s podlahou obdržíte jednoduchý rošt z několika trámků. Krajní trámy položíte na srovnanou základnu a zbylé položíte rovnoměrně mezi krajní. Pak budete jednotlivé stěnovnice zakládat jednu do druhé tak, aby byly dobře usazené. Použijte gumovou palici nebo kladivo a vždy je doklepněte, ať zahradní domek dobře sedí.

Dveře a okna

Výřezy pro okno i dveře jsou u těchto dřevěných domků předem připraveny. Dveře i okna jsou i s rámem a kováním. Montáž je pak velmi snadná. Dveře a okna zasadíte do stěny. Pak pokračujte se stavbou až do konečné výše zahradního domku. Vždy je lepší, když má okno i domek na nářadí.

Střecha a podlaha

Štíty se vkládají jako stěnovnice. Po vložení štítů zasaďte střešní nosníky do připravených výřezů. Nosníky zarovnejte s nejdelší stěnovnicí. Střešní palubky montujte od zadní stěny chatky a pokračujte směrem dopředu. Palubky přibíjejte lícovou stranou dovnitř dřevěného domku a rubovou ven. Při montáži podlahových palubek zase začněte od zadní stěny. Palubky přitloukejte lícovou stranou nahoru. Pak přibijte štítová prkna. Střešní krytinu pokládejte od kraje střechy směrem k hřebeni. Jednotlivé pásy překrývejte o 10 cm. Poslední pás položte na hřeben a přichyťte jej po obou stranách.

Ochranný nátěr

Každý domek je dodáván v přírodním stavu. Základový rám má impregnační nátěr. Je třeba domek natřít impregnačním nátěrem a pak nanést dvě vrstvy laku na dřevo. Nátěry je třeba opakovat, aby domek vypadal lépe, byl chráněn před vlhkem, škůdci i nepřízní počasí a měl delší životnost.