Jak prát sportovní obuv?

Sportovní nadšenci mohou cítit v názvu článku mírnou kontroverzi. Prát sportovní obuv? Jde to vůbec? Odpověď je ano, jde. Všichni tušíme, že je pánská i dámská sportovní obuv hodně namáhaná. Zvláště pak trekové či běžecké boty dostávají v nepříznivém počasí tzv. na frak. V ideálním případě si vystačíte s kvalitní čisticí pěnou nebo pastou. Jestliže jsou však vaše boty opravdu znečištěné natolik, že již zdaleka nepřipomínají ten zářivý model, který jste si před pár dny přinesli z obchodu, můžete přistoupit i k praní v pračce. Má to však svá pravidla.

Co by mělo předcházet praní sportovní obuvi? 

Než se rozhodneme dát naši sportovní obuv do pračky, měli bychom ji nejprve ručně očistit. Na botách totiž jistě najdeme i písek, kamínky, nánosy bahna apod. Než začnete s čištěním, vyndejte tkaničky a vložky vaší obuvi. Nechceme-li si při praní obuvi zničit pračku, je základní očista nezbytnou součástí praní. K manuálnímu čištění můžeme použít nejrůznější kartáče s jemnými štětinami, hadříky i houbičky. Všechny zmíněné pomůcky lze zakoupit i na webových stránkách prodejce CCC. Po vyčištění povrchové špíny je třeba vložit každou botu zvlášť do speciálního pytlíku, který je určený pro praní obuvi.

Jak prát sportovní obuv?

Dalším krokem je nastavení teploty pračky. Při praní obuvi se doporučují používat jemné programy. Na pračce můžeme nastavit program ručního praní či nastavit pračku na 20–30 stupňů s nejnižším počtem otáček. Také lze prát boty v pračce poté, co úplně vypneme funkci odstřeďování. Alfou a omegou praní v pračce jsou zkrátka a dobře šetrné programy s nízkou teplotou. Co se týče sušení obuvi, zapomeňte na sušičku. Už samotné praní je pro boty značná zátěž, vysoušení v sušičce by tak mohlo nenávratně změnit jejich tvar. Sušičkám se tedy zcela vyvarujte. Po vyprání obuvi v pračce boty vyvěste či položte na suché místo. Nedoporučuje se však sušit boty na přímém slunci. Při vysoušení na slunci si totiž koledujeme o vznik žlutých a hnědavých flíčků. Celá naše prací akce by tak přišla vniveč. Na závěr pak vyperte i samotné tkaničky. Ty můžeme prát ručně nebo opět v pračce na nízkou teplotu. Jsou-li naše tkaničky zničené, popřípadě se třepí, můžeme je čas od času vyměnit za nové. Náhradní tkaničky můžeme zakoupit například i v kamenných prodejnách CCC, kde najdeme široký sortiment obuvi i doplňků.

Kdy se vyplatí prát sportovní obuv ručně?

Pánskou i dámskou sportovní obuv se vyplatí prát ručně vždy, když máme naději, že není špína v botě tzv. zažraná. Zejména kožené typy obuvi nejdou s pračkou příliš dohromady. Praní v pračce tak musí být vždy až krajním řešením. Při ručním praní můžeme používat řadu specializovaných obuvnických prostředků, které jsou děleny dle toho, pro jaký materiál je můžeme použít. V obuvnictví tak najdeme nejrůznější čisticí pěny a pasty na přírodní i syntetické typy obuvi. Celkový výsledek čištění pak můžeme podpořit i ochranným krémem v neutrální barvě. Botám svědčí také závěrečná impregnace. Na botě vytvoří ochranný film a zabrání tak dalšímu znečištění i promoknutí obuvi. Všechny zmíněné prostředky můžeme nakoupit například u prodejce CCC, který nabízí široký sortiment obuvi a příslušenství. Také je vhodné, abychom sportovní boty umístili po použití na tzv. napínáky. Díky nim drží obuv tvar i po letech nošení.