Zdroj: Bigstockphoto.com
Práce z domu, neboli home office, je jednou z předních tém od začátku pandemie, Práce, nebo i studium z pohodlí domova má své výhody, ale i nevýhody. Pokud například bydlíte sami a nemáte žádné okolní vlivy (například děti), které by vás doslova zvedly ze židle, je dost dobře možné, že se u počítače zapomenete celý den. Pro vaše tělo je to velmi nezdravé.
Bolesti zad, ztuhlé klouby, bolesti hlavy, unavené oči, toto všechno může být důsledkem celodenního sezení u počítače. Naše tělo je totiž uzpůsobeno na pohyb. Vaše problémy sice může dočasně vyřešit fyzioterapeut, chiropraktik, případně vás doktor pošle na různé zdravotnické přístroje, jako je ultrazvuk či magnet, ale ze všeho nejlepší je prevence.
Od počítače pravidelně vstávejte
Asi to není vždy možné, ale zkuste si nastavit na mobilu či přímo na počítači v kalendáři připomínku, která vám každou hodinu pípne, že máte vstát od počítače a dát si alespoň deseti- či patnáctiminutovou pauzu.
Během této pauzy nekoukejte do mobilu, co nového se stalo na sociálních sítí, stejně jsou všichni doma, ale raději se pořádně protáhněte. Rozpažte, dejte ruce nahoru, lehněte si na zem… ! Uvidíte, že pro vás budou ze začátku i tyto jednoduché pohyby namáhavé. Jinak totiž máte celý den svoje ruce pořád u těla. Uvolní se vám svaly, klouby, bude se vám lépe se vám bude dýchat.
Dodržujte pitný režim
Během „protahovací“ přestávky se nezapomeňte také napít. Pravidelný příjem tekutin je důležitý. Nejlépe uděláte, pokud si dáte flašku s vodou vedle počítače, abyste ji měli neustále po ruce. Není výjimkou, že lidé se často čisté vody nenapiji celý den, jednoduše zapomenou. S pitím vám pomohou i různé aplikace, které vám vypočítají kdy a jaký objem tekutin vypít.
Se sezením pomohou různé zdravotnické potřeby
Na čem doma sedíte? Řada lidí doma stále nemá ani pořádnou kancelářskou židli. Je dost dobře možné, že práce z domu bude mnohem využívanější i po skončení omezení souvisejících s pandemií, proto si určitě novou kancelářskou židlí hned pořiďte a nešetřete na ní. Se správným posedem vám ale pomohou i různé zdravotnické potřeby, jakou jsou nafukovací podsedáky, podložky pod kostrč, opěrky pod bedrovou páteř a další.
Dopřejte očím pohled do dálky
Při sezení u počítače strádá i váš zrak. Moderní obrazovky sice už nejsou zraku nebezpečné, problém ale je v neustálém zaostřování na stejnou krátkou vzdálenost. Někdy během celého dne ani jednou nezaostříme do dálky. Lidé tak čím dál více trpí krátkozrakosti. Kromě toho i unavené oči způsobují bolesti hlavy či zad. Během přestávky si proto kromě těla protáhněte také oči. Zaměřit se třeba na nějaký bod v dáli za oknem, podívejte se různými směry. Návody na cvičení očí najdete třeba i na YouTube.
Nezapomeňte na pohyb
Pokud můžete, zkuste si každý den udělat alespoň půlhodinovou procházku. I takováto krátká doba vám dodá energii a prospěje vašemu tělu. Rychlá chůze je považována za velmi zdravý sport. Můžete se také začít věnovat nordic walkingu, je to sport v přírodě, takže vám nehrozí nebezpečí nákazy. Díky správným pohybům rukou a trupu je chůze ještě komplexnější a postupně odbourává i chronické bolesti zad.
Pokud nemůžete chodit ven, doma vám pomohou různé cvičící přístroje. Vhodnou variantou je ergonomický trenažér, díky kterému, stejně jako při nordic walkingu, využíváte celé tělo a ani horní část těla tak nezůstane bez pohybu. Pro řadu lidí je trenažér lepší než rotoped, na kterém zůstává horní část těla ve strnulém stavu. Takovýto posed je pro lidi, kteří už mají problémy s páteři, velmi bolestivý.