Redakce ProSvět.cz
4 listopadu, 2019

Práce ve tmě se považuje za významné riziko zvyšující počet zranění a úrazů na pracovišti. Týká se dělníků, operátorů s těžkou technikou, i pracovníků pozemních komunikací. Podcenit bezpečnostní přípravu se může vymstít. Dodržením pouhých několika pravidel ale můžete riziko významně omezit.

Jak se dny v chladnějších měsících zkracují, zaměstnanci se potýkají s novým nebezpečím – tmou. Chtě nechtě jsou vystaveni tomu, že v ní část svých pracovních hodin stráví. Zaměstnavatelé tedy musí zajistit potřebné kroky k minimalizaci nástrah, které snížená viditelnost vyvolává.

Bezpečnost práce

Jednou ze základních podmínek bezpečnosti práce je být vidět a dobře vidět na ostatní. Tento požadavek je plněn pomocí výstražných prvků, speciálního reflexního oblečení a přidáním výkonného umělého osvětlení.

Za špatného osvětlení nestačí jen nosit výrazné barvy. Zaměstnanci musí být vybaveni speciálním reflexním oblečením. Standardem jsou reflexní bundy, kalhoty či alespoň reflexní vesty, které je snadné přehodit přes jakékoliv jiné pracovní oblečení. Reflexní prvky mohou zachránit život.

Vhodné osvětlení

Ujistit se, že bude na pracovišti dostatek adekvátního osvětlení, je další prioritou bezpečné práce. Světla by měla být správně umístěna tak, aby byla zajištěna co nejlepší viditelnost pro pohyb pracovníků i obsluhu strojů. Je důležité osvítit i zem, ale současně se vyhnout ostrému světlu v úrovni očí, které by mohlo zaměstnance oslepovat.

S vozidly, stroji, těžkou technikou a dalším vybavením je bezpečné pracovat jen tehdy, pokud je dostatečně vidět na jejich ovládání i prostor kolem nich. Na speciální vybavení je možné také umístit reflexní pásky, které zvýší pozornost pracovníků v okolí. Pokud se pro práci vyžaduje operování s těžkou technikou, je vhodné pověřit několik pracovníků hlídkou. Ta by měla kontrolovat celé okolí stavby a varovat v případě nebezpečí.

Řidiči vozidel musí být ve tmě obzvlášť opatrní

Jakmile světla začne ubývat, pracovníci se tomu musí přizpůsobit. Ti, kteří operují s vozidly, by měli snížit rychlost a ostatní pracovat se zvýšenou bdělostí. Všechna vozidla mají slepá místa, která se za tmy zvětšují, a tak je vrcholná opatrnost na místě.

Nehodám způsobeným kvůli nedostatku světla na pracovišti se dá předcházet, ale zaměstnanci musí být proškoleni a musí jim být přiděleno potřebné vybavení společně s bezpečnostními prvky.

Sdílejte článek