Jak se vyrábí golfové míčky?

Víte, jakou rychlostí mohou létat golfové míčky? Překračují rychlost až 300 km/h. Všimli jste si někdy, že hráči ve větrném počasí odpalují golfové míčky tak, aby měly plošší trajektorii letu než při bezvětří? Je to proto, že nízko nad zemí je síla větru tlumena porostem. Hráči si v závislosti na počasí vybírají míčky, které jim umožňují lepší kontrolu nad průběhem hry. Golf vypadá jako jednoduchá hra, a proto by golfové míčky měly být také jednoduché.

Kdo vymýšlí konstrukci golfových míčků?

První golfové míčky byly ve tvaru dřevěných kuliček a byly pravděpodobně použity z jiných her, u kterých se používaly hole. O něco později se začaly používat kožené míčky naplněné peřím. Na náraz reagovaly jinak než tvrdé dřevěné koule. Byly však náchylné na trhání a namoknutí. Další historie vývoje golfového míčku je důkazem toho, že golfista vidí míčky téměř všude.

V roce 1848 vynalezl Robert Adams Paterson první míček ze sušené mízy malajského stromu sapodilla. Měl gumový charakter a dal se tvarovat teplem.

V roce 1898 začal Coburn Haskell z Clevelandu ve státě Ohio v průmyslovém závodě rolovat gumovou nit do tvaru koule a zjistil, že když ji odhodil, skvěle se odrazila. Krátce nato byl v prodeji k dispozici gumový golfový míček Haskell.

Golfové míčky jsou také vyráběny v reakci na potřeby hráčů. V roce 1905 získal anglický inženýr a výrobce William Taylor patent na prohlubeň v míčku. Byl to výsledek výzkumu, proč je jednodušší odpálit  na dlouhou vzdálenost použitý golfový míček než nový.

V polovině 60. let používá DuPont syntetickou pryskyřici zvanou Surlyn jako potahovací hmotu pro golfové míčky. To vytlačilo z užívání míčky z balatu.

V roce 1973 se na trhu objevil golfový míček, který zahrnoval rádiový transpondér. Tím se velmi usnadnilo hledání míčku. Stejně rychle jak byl zaveden, byl i zakázán.

V prodeji je také svítící golfový míček. Rozsvítí se při nárazu a vyzařuje světlo po dobu asi 5 minut. To usnadňuje jeho nalezení, když golfistu zaskočí soumrak.

Originálním nápadem je pěnový golfový míček. Jedná se o tréninkový míček, který při stejné síle úderu překoná o 30% menší vzdálenost než tradiční golfový míček.

Golfový míček a jeho systematika

Při pořizování golfového míčku je nejlepší zajít do obchodu a říct prodejci, na jaké úrovni jste, co chcete zlepšit a co hledáte. Obvykle pro Vás budou mít několik možností. Takový rozhovor je dobré absolvovat alespoň jednou za sezónu. Výměna golfového míčku za Golfchampion může přinést znatelné zlepšení Vašich herních výsledků.  

Novou koupi můžete posoudit pouze při hře. Co když se ale ukáže, že jste se při výběru golfového míčku spletli? Budete bohatší o: zkušenosti a golfové míčky na výměnu s ostatními hráči. Pokud se bude jednat o novinku, obdarovaní si je velmi rádi vyzkouší. S největší pravděpodobností se Vám budou revanšovat, až sami získají nějakou novinku.

Můžeme doporučit zejména míčky Titleist: https://golfchampion.cz/produkt/titleist-prov1-12-pack/