Jak správně vybrat vchodové dveře?

Potřebujete nové vchodové dveře a nevíte, jak si poradit s jejich výběrem? Jde o poměrně důležitou součást celého domu, takže je nutné dát si opravdu záležet. Vyznat se mezi jednotlivými parametry vyžaduje alespoň základní znalost toho, co všechno hraje roli. Z toho důvodu je dobré dát si na výběru opravdu záležet, ať zvolíte nejlepší možnou variantu. Pomoci vám může i vyhledávání na internetu, kde si dopředu projdete pestrý sortiment a zjistíte, co všechno existuje. Základní rady a tipy pro výběr správných vchodových dveří najdete i v tomto článku.

Vzhled ladící k domu

Jeden z důležitých parametrů, který vás napadne pravděpodobně při prvním pohledu na sortiment vchodových dveří, je vzhled ladící k domu. Na výběr máte totiž z různých odstínů dřeva, bílé, šedé, černé či jiné dveře. Nejdříve si tedy ujasněte, co se bude hodit k fasádě a celkovému vzhledu domu. Ideální je sladit vzhled vchodových dveří s barvou okenních rámů pro vytvoření dobře působícího dojmu při pohledu na celou stavbu. Také si ujasněte, jestli chcete, aby se dveře otevíraly dovnitř nebo ven.

Zjistěte si, z čeho jsou dveře vyrobené

Jakmile si vyberete několik variant dveří podle vzhledových parametrů, zjistěte si, z čeho jsou vyrobené a co to znamená pro praktické vlastnosti. Každý materiál či kombinace různých variant přináší rozdílný výsledek a odvíjí se od toho parametry. Vchodové dveře bývají často kovové v kombinaci s dřevěnými prvky. Některé modely mají i skleněné části s neprůhledným sklem, které však dovnitř pouští trochu světla.

Důležité bezpečnostní parametry

Většina nabízených vchodových dveří má dostatečnou bezpečnostní ochranu proti vniknutí zlodějů. Musí však být doplněny o dobrou kliku a kování. Je také vhodné zauvažovat nad výběrem speciálních dveří s ochranou proti požáru. Ty se uplatňují i pro použití uvnitř domu. Vchodové dveře by také měly být opatřeny kukátkem pro přehled, kdo stojí za nimi. To se hodí pro využití nejenom u rodinného domu, ale i pro použití vchodových dveří do bytu.

Nezapomeňte na výběr odpovídajícího kování

Některé vchodové dveře jsou dodávány i s klikou, zárubněmi a dalším nezbytným kováním. Jinde je potřeba k samotným dveřím ještě vybrat kliku a další doplňky. Kliku i kování je vhodné zvolit zejména s ohledem na bezpečnost. I v případě kování a kliky se můžete ohlížet na estetický vzhled a důmyslně prokombinovat design s praktickými vlastnostmi. Většinou stačí pestrá nabídka v obchodě, ale pro ty, kdo chtějí mít opravdu něco extra, existují umělečtí kováři, kteří zvládnout vykouzlit originální a na pohled velmi krásné kousky k ozvláštnění celých dveří.

Další parametry důležité u vchodových dveří

Dále by nás určitě měla zajímat schopnost dveří izolovat zvuky. Většina modelů je navržena i s ohledem na tepelnou izolaci, což je velmi důležitá vlastnost pro stavby, které chtějí snížit svou energetickou náročnost, protože právě dveře představují spolu s okny problematický prvek pro únik tepla. Samozřejmě se také ujistěte, že máte otvor pro dveře ve standardních rozměrech. Pokud ne a v běžné nabídce takové rozměry nenacházíte, nezbývá nic jiného než si někde objednat vchodové dveře na míru, které perfektně zapadnou do připraveného otvoru. Vchodové dveře mohou být i plné, případně s menšími prosklenými plochami. Záleží, jaká místnosti či prostor se nachází za nimi a jak je zvolená varianta vhodná pro kombinaci s dalším vybavením.

Když si pohlídáte všechny uvedené parametry a postupně zúžíte množství potenciálně vhodných modelů vchodových dveří, jistě se trefíte do těch správných a získáte nový estetický a hlavně praktický prvek pro svůj dům či byt.