Jak ušetřit při pořízení nemovitosti? Zelená hypotéka nabízí řadu výhod

Vlastní bydlení je sen většiny z nás. Pokud jsme odrostli studentským létům a získali stabilní příjem, přestalo nás bydlení u rodičů uspokojovat. Život v bytě sdíleném s přáteli nebo jinými spolubydlícími je sice na jednu stranu zajímavá zkušenost, na druhou stranu ale neposkytuje dostatek soukromí. To nám většinou nevadí, dokud jsme single, nicméně jakmile si najdeme partnera, se kterým to myslíme vážně, je na čase poohlédnou se místu, kde budeme bydlet jenom my. A nájemní bydlení s sebou nese nejen jistou míru nejistoty, ale také nutnost platit měsíc co měsíc vysoké částky za prostory, o nichž víme, že nikdy nebudou naše.

Život ve vlastní nemovitosti přináší jistotu, kterou v pronájmu nenajdeme

Proto se nejpozději ve chvíli, kdy se rozhodneme založit rodinu, začne většina z nás poohlížet po vlastním bydlení. A ať je naším snem byt v centu města, domek v klidné čtvrti, vesnické stavení nebo roubenka u lesa v lůně přírody, vybíráme takovou nemovitost, ve které budeme chtít žit dlouhodobě. Důležité tedy je vybrat takové bydlení, ve kterém se budeme cítit šťastní jak my, tak i zbytek rodiny.

Nemáte dostatek prostředků na pořízení nemovitosti?

Při dnešních cenách domů, bytů a pozemků si jen málokdo z nás může při jejich koupi dovolit uhradit celou částku. Obvykle potřebnou sumou nedisponujeme, nemusíme ale věšet hlavu. Řešením je hypotéka. Ta nám umožní pořízení domu nebo bytu i ve chvíli, kdy si můžeme dovolit financovat jen část její pořizovací ceny. Zbytek peněz nám poskytne banka, které pak částku po smluvenou dobu splácíme. A samozřejmě kromě samotné jistiny hradíme i úrokovou sazbu. Musíme počítat s tím, že měsíční splátky budeme platit řadu let. Proto je moudré zajistit si co nejvýhodnější podmínky. Pokud na to jdeme chytře, můžeme dosáhnout značné úspory.

Zelená hypotéka nám pomůže výrazně ušetřit

Jednou z možností, jak snížit výdaje při splácení, je zelená hypotéka. Ta nás má motivovat k tomu, abychom žili v souladu s přírodou a chránili životní prostředí. Pokud splníme podmínky pro její získání, nebude nám odměnou jen finanční benefit, ale také dobré pocit, že jsme udělali něco pro naši planetu. V Hypoteční bance můžeme se zelenou hypotékou získat slevu ve výši 0,15 % z úrokové sazby, 45 % z pojištění nemovitosti a 30 % na pořízení energetického štítku. Navíc budeme mít odhad nemovitosti zdarma.

Jak získat zelenou hypotéku?

Podmínkou pro získání zelené hypotéky je předložení Průkazu energetické náročnosti budovy třídy A nebo B. Pokud jste se tedy rozhodli pro stavbu nízkoenergetického či dokonce pasivního domu, snadno na zelenou hypotéku dosáhnete. A stejně tak i v případě, kdy se při rekonstrukci nemovitosti rozhodnete ubírat cestou omezení energetické náročnosti budovy.