Redakce ProSvět.cz
29 května, 2019

Nemusíte být řemeslník, který se vyzná v elektroinstalacích. CYKY kabely zvládne aplikovat každý. Jak se CYKY kabely rozdělují a pro jaký účel jsou určeny?

Co jsou CYKY kabely?

Název možná záhadný, produkt vám ovšem velmi dobře známý. CYKY kabely nás totiž obklopují všude, pokud nežijeme mimo civilizaci a nesvítíme si doma petrolejovou lampou. CYKY kabel obsahuje „žíly“ vodících drátů, jež jsou obalené, aby se nijak nepoškodila jejich struktura. A samozřejmě, aby nebyly nebezpečné. Tyto pevné silové soustavy vedou různými rozvody a elektroinstalacemi ve zdech, pod podlahami či jinými místy, které musí být zabezpečené. Proto CYKY kabely obaluje ještě speciální vrstva, aby se zabránilo jejich poškození.

CYKY kabely – rozdělení

Změť různých kabelů představuje i bohaté rozdělení, není to ovšem nic složitého. Často se setkáte s názvem CYKY – J. Tento prvek obsahuje zelenožlutý vodič, který má ochrannou funkci. Kdyby nastala porucha v elektrickém systému, odvede napětí a tím chrání celou soustavu vodičů. Skupiny, které neobsahují tento zelenožlutý vodič, se nazývají CYKY – O. Kabely se dále dělí i podle rozměrů, nejčastěji se používají síly CYKY 3 × 1,5 nebo masivnější CYKY 3 × 2,5. Oba prvky lze použít v interiéru či exteriéru, zabudované v zemi či v betonu. Produkty jsou odolné proti UV záření a proti šíření ohně.

CYKY kabely – využití

Aplikaci kabelů by měl samozřejmě dělat člověk zkušený, jak sami vidíte, není složité se v této sféře vyznat. Možná vás jen zarazily typy, dělící se na ty s ochranným kabelem a formy bez něj. Lze říci, že pokud máte elektroinstalační vedení v pořádku a nebudete jej výrazně zatěžovat, můžete si pořídit CYKY kabely i bez zelenožlutého vodiče. Pokud chcete mít jistotu, nic vám nebrání rozhodnout se pro onu variantu druhou.

Sdílejte článek