Jak vybrat jídelní stůl?

Jídelní stůl je srdcem obytného prostoru. Dnes již často není pouhou součástí kuchyně, ale dominantním prvkem oddělujícím kuchyňskou a odpočinkovou část. Vybrat jídelní stůl znamená neopomenout celou řadu důležitých věcí, na které je nutné brát zřetel. Pokud si uděláme jasno v tom, co vlastně hledáme, je pak vše již jednoduché. Nemusíte proklikávat různé e-shopy s nábytkem, ani je obíhat osobně. Vyhledávač nábytku HOMAGO.cz vás rychle nasměřuje na ten správný model. Podívejte se na otázky, které byste si měli před zakoupením nového jídelního stolu klást.

Moderně či tradičně?

Jak vybrat jídelní stoly podle toho, do jakého domu či bytu je vybíráme? Toho, na co se při výběru jídelního stolu dívat, je poměrně hodně. Určitě je však důležité hned na začátku zjistit, co je vlastně dnes pro jídelnu trendem. To v tom případě, že chcete zařídit jídelnu moderně. Pokud se snažíte naopak přizpůsobit třeba stylu chalupy a zachovat její genius loci, volí se pak mnohdy stůl s historizujícími prvky. I když nebojte se jít ani proti němu. Architekti dnes doporučují nenapodobovat starý styl, ale naopak, i ve starém interiéru pracovat s hypermoderními prvky, které to krásné ze staré krásy ještě více zdůrazní.

Ve stejném duchu, či jako solitér?

Otevřený obytný prostor nás dnes navádí doladit navzájem jídelnu s kuchyní i s obývacím pokojem. Harmonicky vyladěné materiály a barvy jsou určitě dobrou volbou. Ale pokud jste již doladili obývací pokoj s kuchyňskou linkou, můžete si u jídelního stolu dovolit udělat i odvážné rozhodnutí – prostě si stůl vybrat jako výrazný solitér. Třeba z nepřehlédnutelného dřevěného masivu, který doplní v interiéru použité bílé lamino. Právě v této fázi se rozhodujeme, i co se týče barvy stolu.

Jakou zvolit výšku jídelního stolu?

Řada lidí, zejména těch, co žijí singles, nebo pouze v páru bez dětí, dnes nahrazuje klasický jídelní stůl vyvýšeným, barovým. Nezapomeňte, že tento styl sezení nebude nikdy dostatečně pohodlný a ani tak intimní, jako u klasického jídelního stolu. Obvykle totiž sedíme otočeni jenom jedním směrem – obličejem do kuchyně. Mělo by to být pouze řešení pro sigles do mikrobytů.

Jak velký jídelní stůl zvolit?

Nezapomeňte samozřejmě správně vybrat velikost stolu. Pokud je umístěný v prostoru, tak klasický stůl s délkou 110 až 120 cm dokáže vystačit až pro šest lidí, i když podmínky budou stísněnější. Spíš jde o volbu pro čtyřčlennou rodinu. Jestliže máte skutečně dostatek místa, můžete velikost stolu nadhodnotit i pro malé rodinky. Naopak do menšího prostoru jsou vhodné rozkládací jídelní stoly. Jídelní stůl však snadno zvětšíte i tím, že budete využívat příruční servírovací vozíky.

Jakou potřebujete desku na jídelní stůl?

Snad nejvíce se na ceně stolu projeví typ desky. Potřebujete skutečně nádherný luxusní masiv? 95 % lidí používá jídelní stůl výhradně s ubrusem. V tomto případě si vystačíte s laminem, které často dřevo věrně napodobuje, nebo jsou tradičně oblíbené bílé jídelní stoly. Dbejte spíše více na odolnost stolní desky. Ty jsou často z různých kompozitních materiálů, a ne vždy jsou dostatečně odolné vodě či teplotě. Stůl vám samozřejmě nesmí zničit vylitá sklenka vody. S tím se musí počítat. Ani jídelní stoly Ikea nemusí být zcela bez šrámu. Její bílý kulatý rozkládací stůl byl mezi zákazníky proslulý tím, že jakmile se poruší vrchní nátěr byť jen mikrodírkou, stolní deska trvale napuchne.

Jaké stoly jsou dnes hitem?

Tradičně oblíbený je bílý jídelní stůl, který dokáže být velice a atraktivní a snadno kombinovatelný. Hitem jsou masivní dřevěné jídelní stoly. Ale pozor, mohou být extrémně těžké. Lepším řešením je, když stůl pracuje s tenčími masivními deskami a mohutnost pouze napodobuje vzhledem. Stůl pak není tak těžký a dá se s ním manipulovat. Moderní trendy si dnes zamilovaly stoly s kovovým podnožím, které mohou, ale nemusí korespondovat s oblíbeným industriálním stylem. Největším hitem pak jsou jídelní stoly v retro designu. Často jde o kombinaci dřevěného subtilního podnoží z tvrdého masivu (obvykle buk) s bílou deskou stolu. Paradoxně působí až hypermoderně.

A jaký tvar desky jídelního stolu je trendem? Hitem jsou kruhové, oválné, čtvercové i obdélníkové. Volba tady není o trendu, ale o tom, jak vám ten který tvar zapasuje do prostoru.