Když peřiny, tak z peří. Péřové přikrývky jsou opět v kurzu

Duchny z husího peří slaví velký návrat. Bývaly v každé domácnosti, ale za posledních 20 až 30 let je téměř zcela vytlačily především různé přikrývky z umělých vláken. Zejména duté vlákno. Z přírodních materiálů se doslova mystifikuje ovčí vlna. Jde sice o přírodní výplň, nikdy však neposkytne takovou hebkost, jako jemné husí peří. A jelikož výzkumy a odborníci vyvrátili mýty o škodlivosti peří pro alergiky a dýchací systém obecně, nic nebrání tomu, vrátit se k osvědčeným péřovým přikrývkám i polštářům.

Péřové peřiny patřily v minulosti k majetku, kterého si každý považoval

Mnohdy byly péřové peřiny a polštáře tím nejvzácnějším majetkem, který rodina měla. Rozhodně se nespávalo v přetopených domech, a tak byly teplé duchny nezbytností. Nevěsta přicházela do ženichova domu vždy s výbavou, jejíž důležitou částí byly právě peřiny. Ještě našim maminkám obvykle jejich mámy chystaly jako výbavu drásané peří do peřin a polštářů, nebo rovnou hotové duchny.

Draní peří bývala událost

Husy se chovaly na dvorcích, dokonce vesnice mívala společnou husopasku, která se o husy starala pro celou vesnici. Pásly se často někde na návsi u místního rybníčku. Drásaní peří pak bývalo „zábavou“ na dlouhé zimní večery, kdy už se nepracovalo na polích. Scházela se rodina a sousedky, hospodář často naléval něco ostřejšího a u velkého stolu se drásalo peří. Povídaly se pohádky, klevetilo se, a hlavně bylo zcela zapovězeno kýchání.

Dnes kvůli peřinám nemusíme chovat husy doma

Výhodou dneška je, že jsou péřové přikrývky a polštáře dostupné, navíc ve vysoké kvalitě. Máte staré duchny po babičce? Přesto zvažte nové a moderní. Jsou vyrobeny z hygienicky ošetřeného husího peří, které se pečlivě, a přitom extrémně šetrně sterilizuje při teplotě 130 °C. Dojde tím k odstranění potenciálních choroboplodných zárodků. Peří je dnes zpracováváno moderními technologiemi, a tak je snadné na údržbu i následně v našich domácnostech.

Kdo má doma přikrývky z dutého vlákna a jiných moderních výplní, je zvyklý na to, že se dají vyprat. Žádná čistírna a vždy čisté peřiny. S péřovými peřinami to bývalo ale v minulosti jinak. Peří se muselo čistit ve speciálních čistírnách, dokonce jej bylo potřebné z peřin vyndat. Takto náročný proces čištění se dělal zřídkakdy, protože byl extrémně náročný. Moderní péřové sady, jaké nabízí e-shop Ceskeluzkoviny.cz, jsou jiné a lze je snadno vyprat i doma.

Jak na moderní údržbu péřových přikrývek?

Péřové polštáře a přikrývky lze prát v klasické bubnové pračce, i když hodí se, když je větší, tedy na více kilogramů prádla. Perou se při teplotě 60 °C. Zvolte pouze neenzymatický prací prostředek, který je třeba na vlnu. Ten neodmašťuje, což je důležité, aby husí peří neztratilo svůj přirozený tuk. Právě on dává peří ty správné termoregulační vlastnosti. Nebudete mít problém ani se sušením. Péřové sady lze bez poškození sušit v sušičce na prádlo. Ideální je do bubnu hodit speciální míčky, které zajistí načechrání.

A jak je to tedy s alergií na peří?

Podle odborníků neexistuje. Správně připravené peří nehostí ani žádné roztoče, patogeny či prach. Pokud lze navíc přikrývky a polštáře plněné peřím snadno doma prát a sušit, lze je udržovat hygienicky čistými stejně jako ty z jiných materiálů.

Investice do péřové sady se vyplatí

Přikrývky z peří jsou lehounké a hebké, takže se pod nimi skvěle spí. Umí skvěle udržet teplo, které vydává naše tělo. Zahřejí nás tedy i při nízké teplotě. Díky tomu můžeme v ložnicích našich bytů přiškrtit topení a konečně si dopřát studenější a vlhčí vzduch, který prospívá našim sliznicím a chrání nás zejména před viry.

Využijeme je i na chalupách. Právě na nich se nám ne vždy daří vytopit vzdálenější místnosti od hlavního zdroje topení. A mnohdy jsme chalupy ponechali bez ústředního topení. Obvykle proto, že je to romantika, jindy též z toho důvodu, že jsme nechtěli do staré chalupy příliš zasahovat či investovat. Často chalupy zazimujeme a vracíme se na ně až na jaře. A přečkat přechodné chladné období podzimu a jara nám pomohou právě péřové sady se skvělými termoizolačními vlastnostmi.

[no_pagination]