Kouříte? Zde je 11 způsobů jak přirozeně vyčistit Vaše plíce!

Je samozřejmé, že plíce jsou velmi důležitým orgánem. Bez nich byste nemohli dýchat a bez dechu přestanete existovat. Jsou součástí dýchacího systému, spolupracují s jinými orgány a tkáněmi, které vám pomáhají dýchat, a zároveň každá buňka v těle potřebuje kyslík ke svému životu.

Prostřednictvím plic se přesouvá kyslík do krevního oběhu a po jeho vdechnutí je přenášen po celém těle. Když vydechujete, odstraňuje se odpad ve formě oxidu uhličitého. Ovšem plíce mají mnohem více funkcí, ve skutečnosti tvoří významnou součást imunitního systému. Mikroby a znečišťující látky, které mohou vést k infekci, jsou zachyceny hlenem a pohybují se nahoru drobnými řasami, abychom je mohli vykašlat. Kýchání je dalším způsobem, jak nám plíce pomáhají zbavit se infekcí nebo znečištění a často předtím, než se útočící bakterie dostanou do dutin.

Když plíce nepracují správně, vaše zdraví trpí, což že byste neměli považovat za samozřejmé. Abyste si udrželi dobré zdraví, je nutné udělat vše tak, abyste podpořili zdraví Vašich plic, a udržovat je přirozeně čisté a vyčištěné.

Čtěte také: Jak jednou ochutnáte tento jednoduchý palačinkový dort, klasicky ho už připravovat nebudete!

Co je třeba udělat?

  1. Procvičovat hluboké dýchaní

Procvičování hlubokého dýchání pomáhá posilovat vaše plíce, stejně jako cvičení v posilovně pomáhá udržet vaše tělo fit. Je to jedna z nejjednodušších věcí, kterou můžete udělat, ale také jedna z nejužitečnějších.

Hluboké dýchání je v podstatě pomalé nadechnutí do břicha, které se tímto rozšiřuje. Postupně se roztahují vaše žebra i horní části hrudníku až ke klíčním kostem. Jakmile dojde k úplnému nadechnutí, vydechujte od klíčních kostí, horní části hrudníku a naposledy vydýchněte z břicha a to tak, že stáhnete břišní svaly a tím vypudíte ven poslední vzduch. Tuto vlnu pakujte pět až desetkrát, s cílem cvičit jednou nebo dvakrát denně.

  1. Eliminovat množsví toxinů v domácnosti

Odhaduje se, že v průměrné domácnosti se vyskytuje asi 62 toxických chemikálií. Tyto chemikálie jsou obsaženy v čisticích prostředcích, bělících látkách, v předmětech jako jsou osvěžovače vzduchu s chemickou vůní, stejně jako široká škála kosmetických přípravků a výrobků pro osobní péči. Tyto toxiny jsou škodlivé pro vaše plíce a vaše celkové zdraví. Váš první krok je hledat náhradu za tyto chemikálie, aby se co nejvíce snížil jejich výskyt. Existuje celá řada efektivních možností, které si buď můžeme vyrobit sami nebo  je seženeme v prodejnách zdravých potravin a biopřípravků. Pokud budeme hledat na Googlu, najdeme tam také celou řadů různých receptů a rad bez chemikálií, které jsou na přírodní bázi.

  1. Přidáním rostlin zkvalitníte vzduch ve vnitřním prostředí

K odstranění alergenů a jiných dráždivých látek ze vzduchu ve vašem domě můžete zvážit investici na pořízení čističky vzduchu nebo více rostlin. Rostliny nejen, že přinášejí život do jakéhokoliv obytného prostoru, ale mají také tu funkci, že mnohé pomáhají toxiny odstraňovat

Lilie pokojová. Tato krásná květina je nádherná rostlina s nízkou údržbou, daří se jí dobře ve stínu a v chladnějších teplotách.

Ďábelský břečťan. Tato rostlina je trochu divně pojmenovaná, protože je to spíše anděl než ďábel, to kvůli své schopnosti přimět vzduch ve vašem domě, aby byl prodyšnější, včetně boje s řadou různých toxických látek, které byste mohli ve vašem vnitřním prostředí dýchat.

Anglický břečťan je druh kvetoucí rostliny, u něhož bylo dokázáno, že redukuje vzdušný prostor o 94% – významný přínos pro ty, kteří trpí alergiemi nebo plicními podrážděními.

Bambusová palma. Tato rostlina je vynikající odstraňovač formaldehydu, který se nachází v mnoha kobercích.

Hadí rostlina, je vhodná nejen pro ty, kteří mají potíže s péčí o živé rostliny, protože je téměř nemožné tuto rostlinu zahubit. Bylo prokázáno, že je mimořádně účinná při léčbě bolesti hlavy, podráždění očí a problémů s dýcháním. Zároveň pomáhá zvyšovat přísun denní energie.

Pavoučí rostliny jsou také skvělé pro lidi, kteří nemají moc čas o ně pečovat, protože patří mezi nejméně náročné. Také je známo, že odstraňují nebezpečné sloučeniny, jako je xylen a formaldehyd.

Eucalyptus. Australští domorodci už dlouho používali listy stromu eukalyptu k výrobě různých odvarů, které při inhalování pomohou zmírnit zácpy, nachlazení a horečku, a to díky směsi známé jako cineole. I to když k rostlině přičichneme, má léčivý účinek. Rostlinka a její výtažky zmírňují zažívací problémy a působí proti tomu, když je nám zima. Má zahřívací efekt.

  1. Zvýšit příjem vitamínu D

Výzkum ukázal, že pacienti s vyššími úrovněmi vitamínu D mají lepší funkci plic. Odborníci se domnívají, že vitamín pomáhá snižovat záněty, což naopak posiluje zdraví plic. Studie z roku 2014 z Londýnské univerzity, publikovaná v časopise Lancet Respiratory Medicine, zjistila, že užívání doplňků vitaminu D dokázalo snížit výskyt onemocnění plicních chorob COPD o více než 40%, oproti těm, kteří měli vitamínu D nedostatek. COPD nebo chronické obstrukční plicní onemocnění zahrnuje stavy, jako je chronická bronchitida a dušnost.

Na konci studie se u účastníků, kteří denně každý měsíc užívali 100 000 mezinárodních jednotek (IU) vitaminu D, zlepšila sílu svalů dýchacích cest a byli schopni cvičit déle a intenzivněji ve srovnání s těmi, kteří to neudělali. Doporučená denní dávka vitaminu v USA činí 600 IU denně pro dospělé do věku 70 let (800 osob nad 70 let). Kromě doplňků se také snažte dostat každý den na slunce, alespoň po dobu 15 minu, aby vaše pokožka mohla vyrobit svůj vlastní vitamin D přirozeně – existuje důvod, proč se říká, že sluneční svit je vitamín.

  1. Pravidelně cvičit

Pravidelné, mírně intenzivní cvičení je skvělé pro plíce a pomáhá je přirozeně vyčistit a podporovat jejich funkci. Pokud budeme pracovat více sami na sobě, získáme z nich více, podle Normana H. Edelmana, MD, vedoucího lékaře Americké asociace plic.

Edelman říká, že „lepší kardiorespirační kondice, znamená i lepší kondici pro vaše plíce, srdce a svaly, kterým je dodáván kyslík“ Zaměřte se proto na nejméně 30 minut mírně intenzivního pohybu každý den – a pokud je to nutné, můžete začít navyšovat postupně po 10 minutách. Nejenže pohybem podporujete zdraví plic, ale budete podporovat mimo jiné i zdraví svého srdce a zároveň vám to zlepší náladu.

  1. Investovat do himálajského solného inhalačního zařízení

Vzhledem k tomu, že všechny chemické látky – kouř, prach a smog zoufale znečisťují naše prostředí a toto vše dýcháme. Proto naše plíce fungují pod extremním stresem. Toto může pomoci vyřešit inhalátor s himálajskou solí, který sníží negativní vliv na naše plíce a dýchací soustavu.

Inhalační terapie solí je již po staletí používána k posilování kapacity plic a celkové síly dýchacích cest. Výzkum v 19. století zjistil, že dýchání vzduchu v solných dolech by mohlo snížit respirační problémy a podráždění způsobené znečištěním ovzduší. Sůl je přírodní čistící expektorant a může pomoci snížit nadbytečný hlen a ucpaný nos.

  1. Dodržovat pitný režim – pít hodně vody

Není-li sputum vyloučeno z plic, může způsobit pokračující zánět, který může vést k dalšímu poškození plic a dalšímu zhoršení funkce plic. Pro optimální zdraví plic by měly být plíce udržovány co nejčistší a voda hraje klíčovou roli, stejně jako pro naše celkové zdraví.

Voda pomáhá proudění krve do plic a z plic, stejně jako u nosního hlenu a zároveň plíce hydratuje. Udržování hydratace může také pomoci zlepšit hladinu kyslíku, protože voda je tvořena dvěma atomy vodíku a jedním atomem kyslíku. Pití vody vás udrží hydratované a současně zvyšuje kyslík v krvi.

  1. Konzumovat potraviny, které posilují zdraví plic

Zdravá výživa je nutností pro celkové zdraví, a to zahrnuje i zdraví vašich plic. Existují určité potraviny, které jsou specificky známé pro zvýšení zdraví plic. Určitě je budete chtít znát a zařadit do své stravy.

Křupavá zelenina, sem patří především zelí, květák, kapusta, brokolice. Tyto potraviny jsou nabité chlorofylem a silnými antioxidanty, které přirozeně pomáhají tělu zbavit se toxinů. Vědeckým výzkumem bylo také prokázáno, že zastaví progresi rakoviny plic a snižuje riziko vzniku rakoviny plic více než o polovinu.

Pestrobarevná zelenina, tato pestrobarevná zelenina, zejména červené a oranžové plody jako mrkev, je nabitá karotenoidy, oranžovým antioxidačním pigmentem, který má schopnost snížit riziko vzniku rakoviny. Mrkev je díky své vysoké beta-karotenové dávce mimořádně přínosná. Beta-karoten je přeměněn na vitamín A, který může pomoci snížit astmatické záchvaty. Tato zeleniny je také plná lykopenu, který snižuje riziko vývoje plicních onemocnění.

Tmavé plody, Bobule jako maliny, ostružiny a borůvky jsou nabité antioxidanty, které pomáhají snižovat riziko rakoviny plic, stejně jako mnoho dalších onemocnění a infekcí.

Omega-3s mastné kyseliny jsou důležité pro celkové zdraví. Konzumovat stravu, která je s vysokým obsahem omega-3 mastné kyseliny pomáhá snižovat záněty v těle, což je nezbytné pro dobré zdraví plic. Nadbytečný zánět je také klíčovou složkou astmatu. Průběžná studie provedená na Univerzitě Rochester Medical Center zveřejnila některé starší údaje, které odhalily, že omega-3 mají protizánětlivé účinky na lidské buňky plic a mohou zastavit poškození plic vyvolané cigaretovým kouřem. Odborníci se domnívají, že budoucí studie, které se uskuteční v příštích několika letech, prokáže, že omega-3s mohou být použity k prevenci zánětu a rychlé léčbě poškození plic při krátkodobém a dlouhodobém užívání cigaret. Mezi potraviny, bohaté na tyto užitečné sloučeniny patří losos, kokosový olej, ořechy a lněné semínko.

  1. Zařadit do jídelníčku ostrá jídla

Existuje řada bylin a koření, které mohou zlepšit zdraví plic, takže se ujistěte, že kořeníte vaše pokrmy tak často, jak jen můžete. Získáte více chutí a pomůžete zajistit, lepší funkci plic.

Kurkuma je jedním z nejmocnějších přírodních léčitelů. Obsahuje účinnou látku známou jako kurkumin, která má silné protizánětlivé a antioxidační účinky. Slouží k ochraně těla před buňkami volných radikálů a ke zničení mutovaných rakovinných buněk, což zabraňuje jejich šíření po celém těle. Výzkum zjistil, že pravidelná konzumace kurkumy může zabránit nebo snižovat příznaky plicních chorob, jako je COPD, astma, emfyzém, pneumonie a fibróza plic způsobené zářením.

Zázvor, toto chutné koření bývá často do mnoha pokrmů a nabízí protizánětlivé účinky, které pomáhají pročistit dýchací cesty od znečišťujících látek a jiných dráždivých látek předtím, než by se dostaly do plic. Zázvor může také zmírnit přetížení a zlepšit cirkulaci plic, což snižuje příznaky mnoha chronických onemocnění plic, jako je bronchitida.

Česnek. Studie z roku 2013, kterou provedli vědci z čínského provinčního Centra v Jiangusu pro kontrolu a prevenci onemocnění, ukázala, že dospělí, kteří pravidelně konzumují česnek, mají významně nižší pravděpodobnost vývoje rakoviny plic. Vědci zjistili, že česnek, konzumovaný jen dvakrát týdně, by mohl snížit riziko vzniku rakoviny plic na polovinu.

Vědci uvedli, že při průzkumu veřejnosti „byla zjištěna ochranná funkce česneku na dýchací systém. A je jasné, že by česnek mohl potencionálně sloužit jako chemopreventivní činidlo proti rakovině plic“. Zároveň poznamenali, že dospělí, kteří obvykle česnek konzumovali, mají téměř o 44% nižší pravděpodobnost výskytu onemocnění.

  1. Snížit příjem sodíku

Omezení příjmu sodíku může pomoci snížit přebytečnou tekutinu a nadýmání a také pomáhat dýchací soustavě. Jíst příliš mnoho soli, včetně sodíku, který se nachází (často ve velkých dávkách) v hotových pokrmech, rychlém občerstvení atd., způsobuje, že tělo zadržuje vodu, což ztěžuje dýchání. Když jsou plíce schopny dýchat snadněji, zvyšuje se hladiny kyslíku, což vám pomůže cítit se celkově lépe a nebýt tak unavený.

  1. Udržovat optimální hmotnost

Byť nadváha negativně ovlivňuje zdraví mnoha způsoby a to zahrnuje i zdraví plic. Pokud máte nadváhu, vaše srdce musí pracovat více (je více namáháno), což znesnadňuje dodávání kyslíku do zbytku těla. Přebytečný tuk v oblasti břicha může způsobit zejména tlak na membránu, která ztěžuje dýchání.