Ledvické uhlí ze severních Čech

V podhůří Krušných hor se nachází doly s těžbou fosilních paliv. Nejvyhlášenější svou kvalitou je ledvické uhlí. Přečtěte si o jeho vlastnostech a proč si vybrat zrovna ledvické pytlované hnědé uhlí.

Vlastnosti ledvického uhlí

Určitě znáte obrázky obrovských povrchových dolů s velkými rypadly. Dobývá se tam hnědé ledvické uhlí. Výhodou je, že se dá spalovat v široké škále topných zařízení. Obsah uhlíku je v rozmezí 70 až 75 %. Má více těkavých složek, z nichž zhruba 30 % tvoří voda. Výhřevnost ledvického uhlí je okolo 17,6 MJ/kg. V minulosti se využívalo pro produkci briket.

Jak vzniklo ledvické uhlí?

V období, které geologové nazývají třetihory, se začalo utvářet hnědé uhlí. Ledvice se jmenuje obec, která se nachází na okraji dolu a podle které nese uhlí obchodní název. V této oblasti se před 20 miliony lety nacházela bažina, kam prudké lijáky naplavily dřevo a další rostlinné zbytky, ze kterých vzniklo ledvické uhlí. Někdy narazíte na název bílinské uhlí, což označuje naprosto stejnou surovinu, jen je pojmenované podle většího města, které je od Ledvic vzdálené 4 km.

Podle jakých kritérií srovnávat ledvické uhlí?

Nedaleko ledvického uhlí se těží i mostecké. Protože jsou povrchové doly od sebe vzdálené jen kousek, nabízí se srovnání vlastností. Stále se vedou spory, které z nich je lepší. To záleží na kritériích, podle kterých je posuzujete. Těmi hlavními jsou obsah uhlíku a z toho vyplývající výhřevnost. Dalšími faktory jsou obsah vody a množství zbylého popela.

Je ledvické uhlí nejlepší právě pro vás?

Pokud srovnáváme tyto dva druhy uhlí, mostecké je výhřevnější vzhledem k vyššímu obsahu uhlíku, ale zůstává po něm větší množství popelového rezidua. Ledvické uhlímalinko nižší výhřevnost a zanechává málo popela. Takže lze říci, že při srovnání výhřevnosti vyhrává mostecké uhlí. Ale pokud váš kotel nebo kamna nepotřebují vysokou výhřevnost a pro vás je prioritou méně časté vynášení popela, je pro vás lepší ledvické uhlí.

V jaké formě koupíte ledvické uhlí?

Balené ledvické uhlí zakoupíte ve třech frakcích a každá je opatřená speciálním pojmenováním. Faktorem pro výběr je velikost, která je vhodná pro vaše topeniště. Automatický kotel spaluje nejmenší kousky do 2,5 cm, název je ledvické uhlí ořech 2. Pro kamna je určený ořech 1 s maximálním rozměrem 4 cm. Do klasických kamen a roštových kotlů zakoupíte ledvické uhlí s názvem kostka.

Potřebujete nakoupit ledvické uhlí?

Pokud se potřebujete zásobit na zimní topnou sezónu, máte možnost. E-shop Optimtop.cz nabízí všechny frakce ledvického uhlí balené v pytlích a uložené na paletě. Pokud potřebujete radu ještě před samotným výběrem, na infolince vám pomohou. Rozvoz je po celé České republice zdarma.