Máte chuť na pizzu? Tak si ji udělejte doma. Je chutnější než v pizzerii a rychlejší než v případě donášky

Pizza je populární italské jídlo, které se již usídlilo také u nás. Těžko by se našel někdo, kdo by neznal onu typickou placku s rajčatovou omáčkou, sýrem a případně dalšími ingrediencemi. Možností, jak si dnes dát pizzu, je celá řada. Můžete na ní jít do pizzerie, stejně jako si ji můžete objednat domů. Jsou tu ale problémy. Nemusí vám chutnat, nebo bude její donáška trvat dlouho. Jak obojí vyřešit? Udělejte si ji doma. A to podle typického italského receptu pocházející u města Neapol.

Základem jsou správné ingredience

Aby se pizza povedla, je třeba zachovat vždy dvě věci. První věcí je správný technologický postup a druhou věcí jsou správné a kvalitní suroviny. Buďte si jisti, že když použijete různé náhražky, nebude výsledek dokonalý. To platí i v případě, kdy nějakou tu ingredienci vůbec nepoužijete. Co si tedy připravit, aby se vám dokonalá italská pizza povedla? Podívejte se s námi.

  • 400 gramů pšeničné mouky
  • 10 gramů sušeného droždí
  • 3 lžíce olivového oleje
  • 200 mililitrů vody
  • 1 lžička soli
  • 1 lžička cukru

Správné těsto je základ

To hlavní, co na těsto na pizzu potřebujete, jistě máte. A tak se můžete pustit do samotné přípravy. Nejprve je třeba pomíchat samotnou mouku se solí a obojí následně vložit do větší misky. Potom je nutné připravit si droždí, které se smíchá s trochou vody a s cukrem. Jakmile vznikne tuhá směs, stačí ji jednoduše nalít na připravenou mouku. Jelikož se používá sušené droždí, tak není nutné realizovat kvásek klasickou cestou. To ušetří i mnoho času.

Čtěte také: Trápíte se kvůli striím? Už nemusíte! Zde je 8 přírodních způsobů, jak jejich vzhled zmírnit!

Základem je také to, že bude těsto dokonale zpracované. A toho se docílí i tak, že se budou ostatní ingredience přidávat postupně. Jednou rukou tedy těsto míchejte a zpracovávejte, druhou postupně přidávejte vodu a také olej. Kdo má kuchyňský hnětač, ten má vyhráno, jelikož si práci velmi výrazně usnadní a tento spotřebič pracuje za něho. Správná doba pro hnětení těsta je minimálně 10 minut. Výsledkem by mělo být těsto, které bude hezky vláčné a dobře táhlé.

Nechte vykynout

Jakmile je těsto hotové a má správnou podobu a také strukturu, je možné ho nechat vykynout. Stačí přes něho hodit utěrku a dát ho k topení, nebo přímo na něho. Pokud to není možné, pomůže vám trouba, kde nastavte zhruba 50 stupňů a nádobu s těstem do ní vložte. To pomůže k tomu, že těsto bude nakynuté ani ne za 30 minut. Tím je připraveno k dalšímu zpracování.

Vytvořte samotnou pizzu

Nyní už začněte tvořit samotnou pizzu. Těsto rozdělte na odpovídající kusy, které následně pomocí kuchyňského válečku vyválejte do tenké podoby. Tedy pokud nejste zkušeným kuchařem, který zvládne vše vytvořit v ruce, s využitím házení a točení. Pamatujte, že dokonalé tvary pizzy jsou pouze v případě, že je na ni využita forma. Ve skutečně autentických restauracích se dělá pizza ručně bez forem a je tam běžné, že nemá dokonalý kulatý tvar. Důležitá je tenkost těsta než to, zda je symetrická.

Co na pizzu?

Začnete klasickou kombinací. Základem je rajčatová omáčka, kterou můžete vyrobit, stejně jako ji můžete také koupit. Dále je třeba sýr, kterým by měla být mozzarella. Poté už může pizza přijít do trouby a po vytažení se ovoní kousky bazalky. Tolik k základnímu receptu. Pokud chcete něco více, není problém přidat na pizzu další ingredience. Běžné jsou například různé druhy uzenin, stejně jako různé druhy sýrů. Pozor však až na nadměrnou kreativitu a velké chutě. Tím, že na pizzu přidáte deset různých ingrediencí ji spíše znehodnotíte. Jak proto, že jedna chuť bude přebíjet druhou, tak i z důvodu, že při vysoké vrstvě ingrediencí se pizza správně nepropeče a může být vodnatá a zároveň spálená.