Minimalistické bydlení je skvělé, ale není vhodné pro každého

Když se vysloví minimalistické bydlení, představí si každý stroze vybavenou domácnost. Je pravdou, že od slova minimum, má člověk v bytě či domě skutečně pouze minimum vybavení, ale to neznamená, že má doma pouze jednu skříň, postel, zrcadlo, kuchyňský stůl a dvě židle a bednu místo konferenčního stolku. 

Ono pro každého to minimum, může představovat něco odlišného. A není to pouze o představách, ale i okolnostech. Záleží, jaký ten člověk preferuje celkově životní styl. Pro člověka, který pracuje celý den mimo domov a chodí se tam jen vyspat bude minimum znamenat něco odlišného, ve srovnání s aktivním člověkem, který pracuje z domova, pravidelně sportuje (sportovní oděvy a sportovní vybavení) a jezdí k němu na návštěvu rodina. Zatímco jednomu ke spokojenosti stačí 2 obleky, jedny rifle, dvě trička, druhý toho potřebuje víc. 

Neexistuje zaručený návod

Neexistuje tedy zaručený návod, jak by taková domácnost měla vypadat. Rozdíly už najdeme mezi muži a ženami. Určitě budete souhlasit, že praktický koupelnový nábytek uvítá drtivá většina. Přesto se najdou tací, co dají přednost spíš minimálně zařízené koupelně v tom smyslu, že jim bude stačit stolička u vany, stojan na ručník a policová sestava na pár nejdůležitějších kosmetických výrobků a čisté ručníky. 

Jediné, na čem se dá shodnout u minimalistického bydlení je to, že se člověk zbaví co největšího množství zbytečností. Život v minimálně zařízené domácnosti je mimo jiné také o kvalitě. Budete mít méně nábytku i věcí, ale o to kvalitnější, aby déle vydržely. Neznamená to však nekoupit si nikdy žádný nový nábytek nebo vyhodit půlku současné domácnosti. K minimalismu vede cesta a nejde uskutečnit přes noc, pokud se tedy zrovna nechystáte přestěhovat do nového bydlení, kde to pojmete takto od začátku.

Vyplatí se zmínit i to, že co je pro jednoho zbytečnost, je pro druhého nezbytnost. Proto nehledejte zaručený návod, jak by taková domácnost měla vypadat. Pro jednoho člověka bude na čtyři páry bot a dva kabáty bohatě stačit menší a praktický nábytek do předsíně nebo chodby. Ovšem jedná-li se o domácnost, kde žijí spolu s rodiči i děti, pak  bude důležitá větší šatní skříň. Roli hraje tedy vedle životního stylu i počet členů v domácnosti. I kdyby měl každý pouze dva kabáty, tři trička, dvoje kalhoty, čtyřčlenná rodina posbírá ve finále více kusů oblečení a obuvi, než jednotlivec nebo pár. Když do toho přičteme domácí mazlíčky, potřeby domácnosti se zase mění. 

Vyplatí se zmínit i vaření a pečení. Pokud domácnost obývá hospodyňka, která pravidelně vaří a peče, bude mít jiné potřeby na vybavení kuchyně, oproti těm, kteří preferují stravování mimo domov nebo vaří lehká jídla či spíš pouze ohřívají. 

Jak se prokousat k minimalismu? 

Hledat na internetu minimalisticky zařízené interiéry může být tedy zavádějící. Pokud je i vaším snem docílit minimalisticky zařízené domácnosti, pak začněte tím, že vytřídíte oblečení a dáte jim nálepku – zbytečné. Totéž udělejte s veškerou obuví a dalšími věcmi v domácnosti, jako je kuchyňské vybavení, nádobí, ale i kosmetika. Jako poslední pak vytřiďte nábytek, dekorace a doplňky, třeba obrazy, zrcadla a podobně. Uvidíte, že není zase tak snadné přejít z běžného konzumního života, kdy jsme obklopení vším možným, k základním potřebám a nedržet si nic zbytečného navíc.  Tento styl není vhodný pro každého, člověk k němu musí dozrát, protože to není jen o velkém úklidu a vyházení pár starých kousků. S některými věcmi se budete srdceryvně loučit. Rozmyslete si tedy předem velmi pečlivě, zda jste dozráli do tohoto stádia a jste si zcela jisti svým rozhodnutím. Na začátek je určitě dobrý i částečný minimalismus.