Redakce ProSvět.cz
2 prosince, 2019

Pojem nábytek v sobě zahrnuje široké spektrum produktů - zastřešuje postele, sedačky, skříně všech možných rozměrů, komody, ale třeba i jídelní stoly či botníky. Nábytek tvoří naprostý základ interiérového vybavení bytů a domů, bez něj se žádný obytný prostor jednoduše řečeno prostě neobejde. A to nemluvě třeba o kancelářích, kde hraje též nesmírně důležitou roli.

Je to právě nábytek, kdo udává ráz místnosti a určuje to, jak bude prostor působit a jak se v něm budete vy a vaši hosté cítit.

Své uplatnění nachází ve všech místnostech:

  • Obývací pokoj - sedací soupravy, křesla, TV stolky
  • Kuchyně - jídelní stoly a židle, kuchyňské linky, pracovní desky
  • Ložnice – postele, šatní skříně, noční stolky
  • Předsíň - botníky, komody, věšáky a stojany
  • Dětský pokoj - pracovní stoly, postele, skříně
  • Koupelna - koupelnové skříňky a komody

Kromě estetické funkce, ale plní rovněž i funkci praktickou, ve valné většině totiž slouží

k odkládání různých věcí. Je vhodné při vašem výběru se rozhlížet po praktickém nábytku. Ideální je, pokud se podaří skloubit praktičnost a moderní vzhled. Nábytek do kuchyně a obývacího pokoje je pak častokráte určen k sezení, a proto by mezi nejdůležitější kritéria při jeho výběru mělo nepochybně patřit taktéž to, jak je odolný a jak dlouho vydrží - to do značné míry ovlivňuje použitý materiál.

Je důležité vybrat vhodný a kvalitní materiál

Naprostou klasiku představuje dřevěný nábytek, který suverénně vládne statistikám prodejů. Tím vůbec nejžádanějším materiálem je masivní dřevo, jež se vyznačuje tím, že je trvanlivé, nesmírně odolné a v surové podobě má velice příjemnou barvu. Nábytek z masivu je nesmírně bytelný a vydrží vám bez sebemenších obtíží klidně i několik desítek let. Mezi nejrozšířenější masivní dřeva se řadí dub, borovice, javor, jedle a smrk. Pořízením kvalitního nábytku z těchto dřev tedy rozhodně chybu nikdy neuděláte.

Sáhnout můžete i po dřevotřísce, která je v porovnání s nábytkem z masivu mnohem levnější, leč méně vydrží. Do nepříliš zatěžovaných prostor je však naprosto vyhovující. Populární je i kombinace dřevotřísky a masivu, jež v sobě mísí přednosti obou dvou zmiňovaných materiálů. Ostatní části nábytku a jeho přídavné prvky (madla skříní, kolečka apod.) bývají vyrobené z kovu - oceli a hliníku, plastu či skla. Důležité je zmínit i to, že třeba u sedaček hraje podstatnou úlohu i svrchní potahový materiál, nejvíce v kurzu jsou čalouněné kožené sedačky a látkové sedací soupravy.

Zakoupit lze dokonce i exteriérový zahradní nábytek, který je charakteristický svou odolností vůči nepříznivým vlivům počasí - jako materiál u tohoto druhu nábytku převládá sklo, kov a opět dřevo.

Sdílejte článek