Neuvěříte, s čím vším vám pomůže obyčejný česnek

Jedno známé rčení říká, že všechno je na něco, jen česnek je na všechno. A nejsme daleko od pravdy, neboť česnek je právem považovaný za jeden z největších zázraků přírodní medicíny. Má silné antibakteriální, protiplísňové a antivirové účinky a zároveň je velmi účinným imunitním stimulantem, proto je tak často doporučovaný jako prevence nejrůznějších onemocnění. Ostatně mezi některými lidmi je česnek znám jako „ruský penicilín“. Označení ruský souvisí s tím, že česnek pravděpodobně pochází ze Sibiře.
Nejsilnější účinky má česnek konzumovaný v syrovém stavu. Základní látkou, která česneku dodává většinu jeho skvělých léčebných vlastností, je alicin. Paradoxem je, že česnek jako takový alicin vlastně ani neobsahuje, vzniká totiž jen při jeho „porušení“, například rozkrojením stroužku či jeho slisováním. Z toho důvodu se také doporučuje konzumovaný syrový česnek dobře rozžvýkat. Alicin je nejen silným přírodním antibiotikem, ale účinný je i proti různým parazitům, kvasinkám, virům či plísním. Kromě alicinu česnek obsahuje také selen a vitaminy A, B, C a E.

Skvělý pomocník na sychravý podzim

V období chřipkových epidemií a nachlazení česnek využijete, pokud vás trápí ucpaný nos. Stačí jednoduše k česneku přičichnout a nadechnout se jeho pachu. Podobně se lze rychle a účinně zbavit i problémů s dýchacími cestami. Stačí si nakrojený stroužek česneku dát mezi zuby a zhluboka dýchat jeho aroma.

Zdravá kůže i srdce

Vzhledem ke svým protizánětlivým účinům se česnek používá i při různých kožních problémech, například při akné, léčbě bradavic a kuřích ok. V těchto případech si stačí jednoduše postižená místa potírat česnekem na noc, dokud potíže úplně nezmizí.
I když je česnek nejčastěji konzumován pro své protizánětlivé účinky, jedná se ale také o skvělý preventivní prostředek kardiovaskulárních onemocnění. Je vědecky potvrzeno, že česnek dokáže snížit riziko aterosklerózy, neboť snižuje lepkavost krevních destiček a zároveň ředí krev, čímž minimalizuje tvorbu krevních sraženin a snižuje hladinu cholesterolu. Pomáhá tak předcházet mrtvici či infarktu.

Čtěte také: Každý, kdo ji viděl, se jí posmíval. Proč? za to, jaké měla nohy. Žena se stala obětí internetové šikany. Později sdílela jinou fotografii a všem ostatním spadla brada. Nikdo už neměl, co by k fotografii řekl. Proč?

Jediné riziko spojené s česnekem

Jak jsme již uvedli, česnek je nejlepší a nejúčinnější, pokud ho konzumujeme syrový. S konzumací syrového česneku je však spojené riziko následného nepříjemného zápachu z úst, proto většina lidí dává přednost konzumaci vařeného česneku. Bohužel vařením česnek část svých léčivých účinků ztrácí. To je možná také důvod, proč je v poslední době oblíbenou variantou konzumace naloženého syrového česneku v medu či vlastní výroba česnekového oleje či šťávy. Mimochodem k neutralizaci zápachu z úst se doporučuje konzumace malého množství mléka, které je vhodné před polknutím chvíli ponechat v ústech.