Každý chce mít krásné brýle, které podtrhnou jeho osobnost a dají světu něco vědět o jejich majiteli. Výběrem obrouček, který už sám o sobě nepatří mezi jednoduché záležitosti, to nekončí. Výběr skel je neméně důležitým faktorem, který také ovlivňuje konečný vzhled dioptrických brýlí.
Kdo by se měl zamyslet nad tloušťkou skla
V podstatě všichni bez rozdílu, ženy, muži, ale také děti, které užívají dioptrické brýle, by při jejich koupi měli myslet nejen na rámy, ale hlavně na skla do nich určené. Kvalitní rámy brýlí jsou poměrně cenově náročná investice, skla však nebudou o nic levnější. Pokud potřebujete dioptrie dvě a výš, musíte přemýšlet u výběru ještě více, protože tloušťka skel v brýlích může být problém.
Tenčené skla mají větší pevnost a odolnost
Kromě pevnosti obrouček bychom se také měli zabývat pevností skel. A tuto vlastnost nám nejlépe zaručí tenčení skel, které zaručí lepší nejen pevnost, ale také odolnost. Možnost tenčení skla se doporučuje od dvou dioptrií a vůbec v tom nehraje roli, zda potřebujeme skla na dálku či blízko. Dalším faktorem je typ rámečku, který si vyberete. Zde platí, že kovové nebo bezobroučkové dioptrické brýle vyžadují tenčení častěji.
Tenčení má několik stupňů možností
Tenčení skel by se dalo rozdělit do několika fází
- První stupeň – takzvané základní tenčení, zajistí menší tloušťku skla až o 30 % a sklo je až 7x pevnější než to netenčené.
- Druhý stupeň – vhodné od 4 dioptrií, sklo ztenčí až o 40 %. To je pak lehčí a nezatěžuje komponenty, které jej drží.
- Třetí stupeň – vhodné od 6 dioptrií, za největší výhodu se dá považovat jeho redukci zkreslení tvaru oka, kterou mnoho lidí s velkým počtem dioptrií trápí. Tloušťku skla zmenší až o polovinu.
Kdy se vyplatí tenčit skla
Obecně platí, že pokud chceme brýle, které mají plastový rámeček, není třeba nechávat brýle ztenčovat, protože plastový rám poskytne sklům dostatečné chránění a širší skla dobře ukryje. Pokud však toužíme po jiných brýlích, než plastových nebo bezrámových, měly by k tomu být také skla uzpůsobené tenčením. O možnosti, jak vybrat správná skla, se poraďte také se svým optikem, který vám poskytne potřebnou radu.
Jak prodloužit brýlím životnost
Dioptrické brýle stojí spoustu peněz, proto bychom se o ně měli řádně starat, aby vydrželi co nejdéle.
- Čistěte vždy hadříkem z mikrovlákna a zabraňte tím poškrábání skel.
- Brýle nasazujte i sundávejte dvěma rukama, předejdete případným nehodám, kdy vám spadnou.
- Celkově, díky povrchovým úpravám, brýlím nesvědčí přílišné horko, tak pozor na to.
- Brýle patří do pouzdra, pokud je nemáte na očích.
- Nedotýkejte se skel častěji, než je nutné.
Vybírejte své nové brýle pečlivě, je to investice na několik let, která vám bude dělat radost, když dobře vyberete, nebo starost, když se tak nestane. Na vybírání si dopřejte dostatek času a nenechte se nikým nutit do žádného výběru, kterého byste potom litovali.
Zdroj obrázku: miami beach forever / Shutterstock.com