Obývací pokoj – co do něj patří a jak ho zařídit?

V obývacím pokoji trávíme spoustu času – je to místo, kde odpočíváme, kde se setkává rodina a kde si užíváme pohodu. Proto se vyplatí věnovat této místnosti náležitou pozornost, aby byla přesně podle vašich představ a cítili jste se tam dobře a uvolněně..

Nevíte, jak začít? Zkuste si promyslet, jaký nábytek by ve vašem obývacím pokoji neměl chybět. Výběr obvykle začíná dominantou pokoje – tedy v tomto případě sedací soupravou. Ta musí být vybrána s pečlivostí, aby celý obývací pokoj dotvářela. Správná sedačka je klíčová pro vaše pohodlí. Nebojte se a dojděte si ji vyzkoušet. Jen tak zjistíte, jestli je dostatečně pohodlná, dostatečně široká a hlavně si budete moci lépe představit, jak ve vašem obýváku bude vypadat. Doporučujeme se zaměřit na nadčasové materiály a tvary, které přežijí i pozdější designové změny pokoje.

Hodit se bude i konferenční stolek, na který položíte veškeré nezbytnosti. Praktické jsou také stolky postranní, na které můžete dát nejen věci, které chcete mít po ruce, ale také různé dekorace. K nim se dostaneme za chvíli. Dále nezapomeňte na umístění skříní, do kterých schováte vše potřebné – pokud budou mít dvířka. Pokud ne, tak naopak vystavíte to, na co jste pyšní.

Máte už udělaný soupis nábytku, který bude ve vašem novém obýváku? Dobře, teď začněte s plánováním rozmístění. Udělejte si nákres, využít můžete i online programy, ale postačovat bude papír a tužka. Nejprve rozplánujte a určete ústřední část, tedy takové centrum – často to bývá televize nebo třeba krb. Jakmile ho budete mít, nábytek kolem můžete mnohem lépe uspořádat.

Při výběru nábytku do obývacího pokoje je důležité si uvědomit, že tato místnost by měla být nejen hezká, ale také praktická. Každý kousek nábytku a příslušenství vybírejte tak, aby se dal používat na denní bázi. Nekupujte bílou sedačku, pokud máte děti a psa. Věřte nám, stálo by vás to spoustu nervů, času s čištěním a v neposlední řadě také peněz.

Jaký styl můžete zvolit

Dejte si na čas, prohlédněte webovky obchodů s nábytkem, Instagram, Pinterest, internetové magazíny a pečlivě sledujte, jaký styl obývacích pokojů se vám líbí.

Může to být třeba:

Skandinávský styl

Trend posledních let. Skandinávský styl se vyznačuje jednoduchostí, světlými barvami a čistotou. Jde ruku v ruce s minimalismem, proto není divu, že si v dnešní zahlcené době získává takovou přízeň. Ve skandinávském interiéru se vyjímají čisté linie a jednoduché tvary. Na druhou stranu zde nenajdete přezdobené kusy nábytku a dekorací.

Provensálský styl

Elegantní provensálský styl inspirovaný Francií stále frčí – jemná bílá barva, často v kombinaci s fialkovou, světle zelenou či světle modrou. Bílé dřevo a květinové vzory. To pravé pro elegantní obývací pokoj.

Dřevo a příroda

Pokud se cítíte ve svém živlu v přírodě a fandíte jemným a nevýrazným barvám, může být tento styl přímo pro vás. Dřevěný základ se často doplňuje elegantním sklem nebo kameny a samozřejmě přírodními materiály. Doplňky můžete zvolit elegantní a jemné, případně si pohrát a zvýraznit celý interiér několika výraznějšími prvky.

Rustikální styl

Pokud obývák jako z katalogu není nic pro vás, poskládejte si ho podle sebe. Zajděte do místních starožitnictví, bazarů, pátrejte na internetu. Díky tomu můžete vytvořit jedinečný pokoj, který bude mít velkou osobnost.

Luxus

Pokud máte rádi luxus, drahý nábytek a doplňky, může se vám líbit styl, který vypadá opravdu prémiově. Tlumené barvy, sklo a černé prvky. Představit si ho můžete také jako opak čistého a vzdušného skandinávského stylu.

Jakmile si vyberete svůj styl, přichází ta pravá zábava – čas na nakupování nábytku a doplňků.

Vyšperkujte Váš pokoj vhodnými doplňky

Abychom se dostali k doplňkům a příslušenství do obývacího pokoje, je potřeba mít pevný základ, na kterém se dá stavět. Ten už je vytvořený – máte pokoj zařízen nábytkem, ve stylu, který je pro vás ten nejvhodnější. Jak to všechno zkombinovat?

U výběru příslušenství do obývacího pokoje se doporučuje začít s barvami. Mají obrovský vliv na to, jak se v pokoji budete cítit. Každá barva navozuje jiné pocity. Zatímco červená je vášnivá, zelená má uklidňující účinky. Pokud si zvolíte tlumené barvy v celém obývacím pokoji, určitě se nemusíte bát zářivých doplňků. Ba právě naopak.

Čím obývací pokoj zútulnit?

Máte nějaký kousek umění, třeba obraz, který milujete? Nad ústřední částí pokoje vynikne nejlépe. Pokoj také krásně doladí vhodný koberec. Obvykle se umisťuje k sedačce a konferenčnímu stolku – hřeje vám nohy, když sedíte a navíc skvěle vypadá. Nezapomeňte si v rozpočtu nechat prostor také na osvětlení. Správně zvolená světla a lampy dokážou vykouzlit velmi útulnou atmosféru.

Věříme, že se vám naše tipy na prvotřídní obývací pokoj líbily a že si díky nim vytvoříte místnost přesně podle svých představ. Držíme palce!