Okrasné kameny na zahradu v exotickém stylu

Mnoho cestovatelů přivezlo inspiraci v podobě návrhů neobvyklých zahrad z celého světa. V poslední době se rozšířily i u nás. Pokud si chcete založit japonskou nebo zenovou zahradu, budete potřebovat hlavně okrasné kameny.

Dotek Japonska v podobě okrasných kamenů na zahradu

Japonské zahrady jsou plné dekoračních kamenů, které zdobí klikaté cestičky. Ty jsou vysypané buď drtí nebo oblázky. Zvuk vaší chůze po nich má působit uklidňujícím dojmem. Kamínky dále obklopují jednotlivé stromy a traviny a zdobí okolí potůčků. Okrasné kameny na zahradu japonského stylu by měly být v tlumených tónech, aby dávaly vyniknout jednotlivým tvarovaným borovicím a javorům.

Dekorační kameny mezi miniaturními stromy

Někteří vlastníci bonsají mají speciální zákoutí pro své nejlepší a nejstarší exempláře. A využívají i okrasné kameny pro bezúdržbové plochy, cestičky i na lavice jako drenáž umožňující odtok vody. Většina bonsají, zejména borovice v období růstu, totiž nesnesou přemokření. V podobných prostorách a zákoutích objevíte i dekorační kameny jménem „suiseki“ (kameny podobné skalám) zasazené v dřevěných podstavcích nebo v keramických miskách s pískem zvaných „suiban“.

Zenové zahrady plné dekoračních kamenů

Okrasné kameny na zahradě zen-buddhistických klášterů jsou inspirací i v našich končinách. Zde má význam každý okrasný kámen a pro ty největší platí základní pravidlo, že nesmí ležet, ale musí stát. Kameny jsou obklopeny drtěmi, které se pravidelně upravují hrabáním do podoby vln na moři. Práce je tu brána jako meditace a pomáhá utřídit myšlenky. Malé zenové zahrady si můžete pořídit i v miniaturní podobě. I když nemáte žádný pozemek, můžete si svou dávku odpočinku prožívat při úpravách ve speciálních miskách s pískem a okrasným kamenem.

Jaké vybrat okrasné kameny do zahrady?

Pro tvorbu nových projektů vždy vybírejte odolné dekorační kameny, které jsou zároveň estetické. Pro tyto účely jsou nejlepší mramory, které i po milióny let odolaly přírodním vlivům. Vydrží vysokou zátěž každodenní chůze a jsou stále krásné. Na výběr máte univerzální drtě, které se hodí i jako okrasné kameny na skalku nebo valounky různých velikostí a barev.

Jednoduchý výběr okrasných kamenů

Potřebujete nakoupit okrasné kameny na zahradu? E-shop Stonex.cz nabízí různé druhy dekoračních kamenů, které jsou pytlované po 25 kg. Využijete je na chodníčky nebo na vysypání celých ploch. Jednotlivá balení jsou uložená na paletě a dovezou je až před bránu vašeho domu. Doprava je po celé České republice zdarma.