Podlaha do recepce je klíčová – doceníte ji hlavně v zimě!

Zejména v období zimních měsíců a nadcházejících plískanic, je čistící zóna ve vstupní hale rozhodně oblastí, kterou není radno podcenit.

Recepce a vstupní prostory jednoznačně vytvářejí první dojem na hosty, zákazníky, zaměstnance či potenciální obchodní partnery. Přestože se v některých hotelových recepcích stále můžeme setkat s kobercem již ve vstupní hale, patrně pro navození domácké, hřejivé atmosféry, většinou se od tohoto trendu ustupuje a volí se zejména velkoformátové dlažby. Totéž pak platí i o komerčních budovách s kancelářemi pro firmy. Jedná se o velmi frekventované prostory, a tudíž jsou vhodnou volbou právě snadno udržovatelné podlahové krytiny, které však dokážou náležitě zaujmout. Dlažby pak mohou být používány v různých desénech, a i například v mramorovém či lesklém provedení.

Pouze do čistících zón u vstupu se používají vstupní rohože z jiného materiálu. Díky ní se pak zachytí nejvíce venkovních nečistot z obuvi i v případě špatného počasí. Sníží se tím riziko zbytečného poškrábání i dalšího opotřebení dlažby v hale. Případná vlhkost se z takové dlažby snadno uklidí.

Čistící zóny a vstupní rohože

Jedna z prvních věcí, které uvidí návštěva přicházející do vaší firmy, je vstupní rohož. A na čem spočine její pohled při odchodu? Na té samé rohoži. Vstupní rohože a čistící zóny jsou běžnou součástí obchodních budov, kanceláří, ale i budov výrobních podniků, skladů, zdravotnických zařízení i škol. V každém případě bychom si tedy měli dát záležet na prvotřídním vzhledu rohože a její kvalitě. Neméně důležité je pochopení funkce čistících zón.

Vstupní čistící rohože slouží jednak k tomu, aby se omezilo roznášení nečistot dále do prostoru, sekundárně mohou působit jako protiskluzová ochrana ke snížení rizika uklouznutí a předcházení úrazům. V neposlední řadě působí jako designový doplněk. Jakou rohožku do vchodu tedy pořídíte vy?

Rohože podle jednotlivých zón

Vstupní prostory lze rozdělit do tří zón, z nichž každá vyžaduje specifický typ rohože. Rozeznáváme čistící zóny venkovní, mezidveřní a vnitřní. Položením více vstupních čistících rohoží vznikne takzvaná čistící zóna, kterou obyčejně tvoří dvě až tři rohože. Dobře sestavená čisticí zóna eliminuje až 95 % nečistot ještě před tím, než se zanesou do budovy, a tak výrazně snižuje náklady na úklid a údržbu budov.

· Zóna 1 – před vchodem. Pro použití v exteriéru jsou ideální hrubé gumové rohože nebo kovové mřížky. V rohožích by měly být otvory, aby se nečistoty měly kde zachycovat. Slouží k odstranění hrubých nečistot jako je sníh a bahno.

· Zóna 2 – těsně za vchodem. Do zádveří se používají převážně pryžové rohože s náběhovou hranou a kartáčovacím efektem, případně textilní rohože s dostatečnou absorpcí vody. Zbaví obuv zbylé hrubé špíny. Tyto rohože musí umožňovat setření jemnějších nečistot a pohlcení vlhkosti. Správný materiál nečistoty i vlhkost skryje.

· Zóna 3 – uvnitř budovy. Prioritou tohoto typu rohoží je vysoká míra absorpce a atraktivní vzhled. Vnitřní textilní rohože se používají celoročně. Hodí jemná rohož, která bude ladit se zbytkem zařízení a krásně jej doplní.

Vstupní rohože podle stupně zatížení

Hlavní výhodou vstupních rohoží je zachycení nečistot a vlhkosti ještě před branami vaší společnosti. Pro precizní čistící účinek se doporučuje opatřit vstupy minimálně dvěma čisticími zónami. Vhodně vybraná rohožka pojme veškerou vlhkost a nečistoty, snižuje opotřebení podlah, usnadňuje úklid a minimalizuje riziko uklouznutí na vlhké podlaze.

Stupně zatížitelnosti lze označit od 1 do 3, přičemž stupeň 1 znamená nízkou odolnost. Rohožky a rohože s tímto stupněm zatížení jsou vhodné pro menší firmy, méně frekventované vchody, domácnosti a podobně. Stupeň 2 označuje střední odolnost a takové výrobky jsou vhodné pro běžně namáhané vstupy v obchodních a kancelářských budovách, obytných domech či restauracích. Stupněm 3 se vyjadřuje vysoká zátěž, které podléhají podlahy s vysokou pěší zátěží, jako jsou hotely, letiště, recepce, obchodní centra, čerpací stanice, ale i sklady nebo školy.

Rohožky a rohože podle materiálu

Kovová rohož

Čistící zóny mohou být řešeny jako zapuštěné či s náběhovým rámem. Kovová mřížka je nejvhodnější do venkovních prostor a případně ji lze kombinovat s gumovým materiálem.

Kovové rohože se vyrábí z hliníku nebo oceli, výplní může být guma. Jsou velmi odolné, vhodné do vstupních hal či komerčních prostor, snesou i vysoké zatížení. Počítejte s vyšší pořizovací cenou.

Gumová podložka pro větší bezpečnost

Výhodou gumové rohože je snadná údržba. Jakou ale vybrat? Její šířka by měla minimálně korespondovat s šířkou vstupních dveří. A čím delší bude, tím více nečistot z bot zvládne zachytit i v případě, že si je nově příchozí zapomene otřít.

Rohože z gumy nebo polyamidu lze snadno omývat vodou a vynikají tak dlouhou životností. V případě perforovaných gumových rohoží je vhodné pořídit vaničku pod rohožku, která nečistoty zachytí. Jedná se o vhodný materiál i do průmyslových prostor, dílen či velkoobchodních skladů.

Vrstva z nylonu umožní odvedení vlhkosti. Jedná se o jiný typ gumových rohoží, vybavený otvory, jimiž odteče voda s nečistotami. Do otvorů můžete navíc vložit plastové štětiny pro ještě lepší výsledek. A další výhodou tohoto typu rohožky bývá možnost spojování do větších celků.

Rohože venkovní kartáčové

Kartáčové rohože jsou vyrobeny z gumy nebo plastu, jejich povrch je tvořen množstvím drobných kartáčků, které obuv efektivně čistí i od větších nánosů nečistot. Jsou ideální do prostor s velkým pohybem lidí.

Nylonový povrch

Další možností je rohož s žebrovaným povrchem z nylonu. Na spodní straně je použita guma kvůli protiskluzové funkci. Díky nylonovým vláknům do sebe rohož nasaje vlhkost z bot. Snadno se udržuje vysavačem nebo případně i praním v pračce.

Plastové rohože

Plastové rohože mají obvykle gumovou základu potaženou kobercovinou. Jejich výhodou je nízká pořizovací cena. Jsou vhodné před méně namáhané vchody, hůře se čistí.