Rady při nákupu ojetého vozu

[no_pagination]
Koupě ojetého vozu je vždy docela výzva, která začíná prohledáváním inzerátů a končí podpisem smlouvy. Poradíme vám, jak si správně vybrat ojetý vůz.

Při nákupu ojetého vozu stojí za to zkontrolovat jeho technický stav, ale také pečovat o právní aspekty. V případě jakýchkoli závad na vozidle vám umožní bez problémů uplatnit nároky.

Mít konkrétní částku peněz a vědět, kolik chcete či můžete utratit za nákup automobilu, je velmi důležité. Měli byste však pamatovat na to, abyste za vůz neutratili celou částku. Po zakoupení budete potřebovat zákonné pojištění a registraci automobilu v registru vozidel. Pokud si koupíte auto starší než 5 let, možná budete potřebovat dokonce více peněz jako rezervu na případné opravy.

Zkontrolujte stav vozu

Abyste mohli nejprve posoudit stav pohonné jednotky, nemusíte být zkušený mechanik nebo specialista. Základní znalosti stačí k vyloučení největších a nejdražších poruch. Například opatrným zvednutím měrky oleje nebo mírným odšroubováním víčka plnicího otvoru oleje při běžícím motoru můžeme zkontrolovat úniky vzduchu a únik kouře z těchto míst. V takovém případě může motor vyžadovat zásadní a hlavně velmi nákladnou opravu. Je to také známka vysokého počtu kilometrů nebo extrémního zanedbávání předchozího majitele.

Ojetý vůz se vždy vyplatí vidět u někoho, kdo ho dobře zná, má zkušenosti s prodejem nebo nákupem automobilů nebo je prostě mechanik. Vůz je vhodné zkontrolovat i ze spoda, protože z této perspektivy jsou jasně viditelné všechny stopy po větších opravách a možných poruchách. Například motor lze čistit shora, ale případné netěsnosti budou jasně viditelné zdola. Zde také vyhodnotíte stav jednotlivých spotřebních dílů, stav odpružení a výfukového systému.

Zkontrolujte si VIN

Našli jste na internetu inzerát a chystáte se zkontrolovat a případně i zakoupit tento ojetý vůz? Vytiskněte si tento inzerát, uložte stránku nebo pořiďte snímek obrazovky. V případě problémů se zakoupeným vozidlem budete mít doklad o obsahu ujištění prodejce. Pokud nebylo číslo vozidla VIN uvedeno v inzerátu, zavolejte prodejci a požádejte o něj. Zadejte VIN na stránce carvertical.com/cz. Najdete zde všechny informace o daném voze. Pokud vám prodejce odmítne poskytnout VIN nabízeného automobilu, pravděpodobně to znamená, že byste mohli získat informace, které se vám prodejce pokouší zatajit.

Znalost VIN vám také umožňuje zajistit, aby vozidlo nebylo odcizeno a bylo možné jej bez problémů zaregistrovat. Je důležité si ověřit VIN na typovém štítku vozidla, zda souhlasí s číslem v technickém průkaze. Pokud jsou označení na typovém štítku nevýrazná, zkorodovaná, odstraněná nebo odlišná od označení na dokladech, může to znamenat odcizení vozidla nebo nemožnost jeho registrace u úřadů bez dalších problémů.

Vezměte si na pomoc kamaráda

Pokud se chystáte zakoupit ojetý vůz, nestačí jen si zkontrolovat na myfreevin.com/cz/ VIN vozu. Důležitý je i stav vozidla. Jděte si prohlédnout vůz s někým, koho znáte, kdo není přímo zapojen do nákupu a bude se moci neutrálně podívat na vůz. V případě pozdějších problémů může být váš kamarád nestranným svědkem. Nejrozumnějším způsobem, jak si koupit auto, je vyhledat pomoc mechanika, odhadce nebo automobilového odborníka, který ověří stav vozidla. Mnohokrát vám to umožní vyhnout se nákupu ojetého vozu se špatným technickým stavem.

Při koupi vozu je důležité také absolvovat technickou prohlídku. Dokument o jejím provedení je potřeba doložit k registraci na registru vozidel.

Smlouva musí mít všechny náležitosti

Prodejce by měl mít u sebe všechny potřebné doklady k automobilu, v případě, že je vůz dovezen ze zahraničí, pak i doklady k tomuto. Je důležité, aby smlouva byla vyhotovena písemně ve dvou vyhotoveních, jak je to nezbytné pro všechny úřední doklady. Řádně připravená smlouva by měla obsahovat údaje umožňující identifikaci automobilu, údaje obou stran transakce a cenu.