Refinancování a konsolidace: Dva účinné způsoby, jak se zbavit špatných půjček

Pokud si každý měsíc splátky všech vašich půjček ukrojí podstatnou část z výplaty, je nejvyšší čas s tím něco udělat. Existují dva způsoby, jak se zbavit špatné půjčky nebo zmírnit příliš vysokou dluhovou zátěž. Pojďme se na ně podívat blíže.

Značný finanční problém způsobí nejen pořádný balík půjček, u nichž je nutno hlídat termíny splatnosti, ale i jedna méně výhodná půjčka. S větším množstvím půjček splácených naráz si nejlépe poradí konsolidace půjček, špatné půjčky se zase zbavíte jejím refinancování. O co se jedná a jak přesně to funguje?

Konsolidace sloučí více úvěrů do jedné půjčky

Princip konsolidace spočívá ve sloučení různých úvěrových produktů do jedné výhodnější půjčky. Jedna větší půjčka je použita ke splacení původních úvěrů. Dlužník poté nesplácí několik, ale pouze jednu půjčku.

3 hlavní výhody konsolidace půjček

  1. Získáte lepší přehled – splatnost jedné půjčky se vždy hlídá snáze než u více půjček.
  2. Budete mít jednotné podmínky – jeden datum splatnosti, jedna úroková sazba a případně poplatky související s jednou půjčkou.
  3. Ušetříte peníze – konsolidace umožňuje získat výhodnější podmínky, jako je nižší úrok, nižší nebo žádné poplatky apod.

Další výhody sjednocení úvěrů

Konsolidace však vedle snížení starostí a finanční úspory přináší celou řadu dalších výhod. Které to jsou?

  • přizpůsobení výše splátky – snížení či navýšení dle finanční situace,
  • volba nového data splatnosti,
  • prodloužení či zkrácení doby splatnosti,
  • možnost navýšení úvěru a získání tak potřebných finančních prostředků.

Konsolidace půjček krok za krokem

Prvním krokem je podrobný soupis úvěrových produktů, které dlužník chce do sloučení zahrnout. Konsolidovat lze nejen spotřebitelské půjčky, ale také kreditní karty, kontokorenty a leasingy. Konsolidovat lze půjčky vedené na jednu i více osob, například v rámci rodiny či manželského páru.

Druhým krokem je výběr poskytovatele nové konsolidační půjčky. Ty nabízí jak banky, tak i nebankovní společnosti. Většina z nich nabízí možnost konsolidovat půjčky až do výše několika set tisíc korun. Zájemce čeká ověřování bonity stejně jako u běžné půjčky. Žádost o konsolidaci může být zamítnuta z důvodu nedostatečné bonity, pozor na to.

Za třetí je doporučeno si nabídku na konsolidaci důkladně propočítat a přistoupit na ni pouze v případě, že dlužník ušetří. Konsolidace má vést ke zmírnění dluhové zátěže, nikoliv k navýšení.

Refinancování vás zbaví drahé a nevýhodné půjčky

Příčinou nevýhodné půjčky může být méně příznivé období na půjčky obecně i lehkomyslná a nepromyšlená volba úvěru. Pokud vám půjčka přijde v porovnání se stávajícími nabídkami příliš drahá, existuje zajímavá možnost, jak z toho takříkajíc vybruslit.

Tato možnost se nazývá refinancování a nejčastěji se využívá u hypoték. Princip je hodně podobný konsolidaci s tím rozdílem, že jej lze použít pouze na jednu půjčku.

Refinancování standardně probíhá tak, že zákazník osloví vybrat konkurenční poskytovatele a požádá je o novou nabídku. Pokud získá výhodnější nabídku například na hypotéku, nový poskytovatel původní úvěr uhradí. Zákazník poté začne splácet úvěr dle nových podmínek domluvených s novým poskytovatelem. Refinancováním hypotéky je možné ušetřit i desítky tisíc korun ročně.