Spěte zdravě s kvalitní zdravotní matrací

[no_pagination]
Důležitost kvalitního spánku je stále podceňována. Přitom si jen vzpomeňte, jak je fajn si odpočinout a načerpat nové fyzické i psychické síly. Naopak není nic horšího než se ráno vzbudit, sotva vylézt z postele a cítit se unaveně a bez energie. K tomu, aby vám spánek skutečně pomohl k regeneraci, vám postačí dodržovat pár osvědčených tipů a používat kvalitní matraci.

Proč se o svůj spánek zajímat

Kromě dobrého pocitu, který spánek přináší, tu jsou také zdravotní důvody. Nekvalitní nebo nedostatečný spánek vám nemusí jen zkazit náladu, může být i hůře. Při dlouhodobém zanedbávání spánkové hygieny hrozí oslabování imunitního systému, kolísání hmotnosti a chronické bolesti zad, svalů a kloubů.

Reklama

Pár tipů pro kvalitní spánek

Základem je naučit se fungovat v pravidelném režimu. Tedy chodit spát a vstávat přibližně ve stejnou dobu. Tělo si na systém zvykne a bude lépe regenerovat. Pamatujte, že nastolit takový režim vždy pár dní trvá, a to i když z něj vypadnete třeba jen na dva dny.

Vyvarujte se před spánkem výletům do ledničky. Konzumace jídla v posledních desítkách minut před ulehnutím zvyšuje tepovou frekvenci, což brání klidnému spánku. Kvalitě spánku rozhodně nepřidají ani káva a alkoholické nápoje.

Naučte se spát v teplotě v přibližném rozmezí 17–20 °C. Usínejte v klidném prostředí bez hluku a světla. Zejména modré světlo je dobré před spaním zcela vyřadit. Tedy žádné mobily, tablety, monitory počítačů či televizory před usnutím.

Reklama

Bez pořádné matrace nebude spánek nikdy pořádný

O nákupu kvalitní zdravotní matrace uvažujte jako o investici do svého zdraví. Nebudete se s ní trápit bolestmi kloubů a zad. Na výběr takové matrace neexistuje žádný jednotný návod, vyplatí se ale řídit základními užitečnými radami.

Podle čeho vybírat kvalitní matraci?

Rozměry matrace by měly být na každé straně alespoň o 25 cm delší než vaše tělo. Důležitá a také velmi individuální je otázka tvrdosti matrace. Záleží kromě pocitu i na hmotnosti a poloze, ve které trávíte největší část noci. Osoby s nižší hmotností si mohou pořídit i měkčí matraci, zatímco těžší jedinci musí sáhnout po jedné z tvrdších matrací. Tvrdost matrací se udává na stupnici od jedné do čtyř.

Kdo má rád spaní na boku, ať volí raději měkčí matrace, pro usínání na břiše je vhodná střední tvrdost a pro spáče na zádech je nejlepší tvrdší matrace, která lépe rozloží celou hmotnost.

Zdravotní matrace ze značkových pěn

Pokud se budeme bavit o materiálu, mezi nejoblíbenější se řadí ty pěnové, které se dokáží velmi dobře přizpůsobit tvaru každého těla. Výrobce spime.cz vyrábí zdravotní matrace ze třech druhů materiálů:

· Studená (HR) pěna

Matrace ze studené pěny jsou velmi prodyšné a tvarově stálé. Dobře odvádí teplo a přizpůsobují se tvaru těla.

· Líná pěna

Pokud jste dosud nezjistili, jestli vám více vyhovují tvrdší, nebo měkčí matrace, zvolte tu z líné pěny. Ta totiž mění tvrdost podle teploty a ideálně se tak přizpůsobuje křivkám lidského těla. Dodává mu stabilitu a oporu. Hodí se tak pro každého, kdo trpí bolestmi zad, kloubů nebo otlačeninami.

· Latexové matrace

Matrace z latexu patří mezi měkčí, jsou velmi pohodlné. Naopak méně prodyšné, nepatří proto do vlhčích prostředí. Skvěle fungují v kombinaci s lamelovými rošty.

Na webu spime.cz naleznete široký výběr nejen zdravotních matrací z kvalitních značkových pěn, ale i dřevěných postelí z masivu. Pokud budete mít štěstí, narazíte i na nějakou z akčních nabídek, které se tam pravidelně objevují.

Reklama