Redakce ProSvět.cz
10 dubna, 2019

Stavební spoření existuje už déle než čtvrt století. Mezi lidmi je oblíbené od počátku – a není divu. Státní příspěvek je velmi lákavý, „stavebko“ díky němu svou výhodností překonává spořicí účty a další formy zhodnocení peněz. Peníze můžete přitom po uplynutí lhůty použít na cokoliv.

Státní příspěvek samozřejmě v průběhu let postupně klesá, i tak se ale jedná o jednu z nejvýhodnějších a nejbezpečnějších možností spoření. V současné době stát přispívá 10 % z uložené částky, nicméně maximální roční státní podpora na stavební spoření činí 2000 Kč. Z toho důvodu je výhodné spořit alespoň 20 000 Kč ročně. Ale pozor! Víte, z jakého základu se 10 % počítá?

Jak se počítá výše podpory?

Na tom, zda uzavřete smlouvu v lednu či v prosinci, vůbec nezáleží. Pokud za poslední měsíc roku stihnete naspořit 20 000 Kč, máte nárok na plné dva tisíce. Vklad se počítá k 31. prosinci. A jak?

Od vložených peněz musíte odečíst poplatky, daň z úroků, přičíst úrok a také převod z loňska. Může to vypadat například takto:

Vklad: 20 000 Kč

Poplatky: -330 Kč

Úroky: 1 500 Kč

Daň z úroků: -200 Kč

Peníze z loňska: 1 000 Kč

Vypočítaný základ: 21 970 Kč

Člověk by v tomto případě měl nárok na plné dva tisíce korun. Nevyužitých 1 970 Kč by se převedlo do následujícího roku, což vysvětluje položku „Peníze z loňska“.

O podporu není třeba nikde žádat

Když podepisujete smlouvu o stavebním spoření, podepisujete i tzv. „prohlášení o nárokování státní podpory“. Tím je všechno vyřízeno, spořitelna se pak o žádost u státu postará za vás. Samozřejmě je možné využívat spoření bez státní podpory, avšak příliš časté to není.

Měli byste vědět, že minimální doba na stavební spoření je 6 let. Pokud smlouvu vypovíte dříve, ztratíte nárok na státní podporu (i u již vyplacených let), ještě budete muset platit penále za předčasné zrušení. Po šesti letech však peníze můžete využít na co chcete. Na bydlení je to omezené jen v případě, že budete žádat o úvěr ze stavebního spoření. A na závěr ještě jeden malý detail. Stavební spoření maximální státní podpora se vztahuje na člověka, nikoliv na smlouvu. Zakládat si několik spoření je tedy zbytečné.

Meta titulek: Jaká je maximální státní podpora stavebního spoření?

Meta description: Stavební spoření je oblíbeným způsobem zhodnocení peněz. Může za to zejména státní podpora stavebního spoření. Znáte její výši a víte, jak ji získat?

Sdílejte článek