Redakce ProSvět.cz
2 června, 2019

Uvažujete-li nad pořízením vlastního bydlení, tak zcela nepochybně je dobrým startovacím bodem uzavřené stavební spoření. Jak jistě víte, v současné době vám většinou banky poskytnou pouze 80 % ceny nemovitosti. Proto se nabízí otázka, kde vezmete peníze na ten zbytek?

Myslete na zadní kolečka

Stavební spoření nemusíte nutně využít pouze na pořízení, stavbu či rekonstrukci bydlení. Jakmile uplyne šestiletá vázací doba, můžete naspořené peníze použít na cokoliv. Tím se od sebe liší finance ze stavebního spoření a stavebního úvěru. Zde je skutečně smíte vynaložit jenom na účel bydlení. Z toho důvodu si můžete díky stavebního spoření našetřit na studia, přilepšit při penzi, vytvořit finanční rezervu pro rodinu, či dětem usnadnit vstup do života.

Váš vklad bude zhodnocen

Kromě výše uvedeného je dalším z plusů stavebního spoření garantovaný úrok z vkladů ve výši 1,2 % ročně po celou dobu vázacího období. Když tuto úrokovou sazbu porovnáte s běžným spořícím účtem, tak jednoznačně vede. Úrok na bankovních účtech totiž reaguje na momentální situaci na finančním trhu, kvůli čemuž nemáte jistotu, kolik vám vlastně vaše uložené peníze vydělají.

Peníze navíc

Víte o tom, že váš vklad státní podpora zhodnotí až o 10 %, maximálně 2000 Kč ročně? Ve spojení s úrokovou sazbou dokáže zajistit celkový výnos vložených peněz až ve výši 3,8 % za rok. I tento fakt je dalším nesporným kladem stavebního spoření.

Lepší podmínky při úvěrové smlouvě

Jak bylo zmíněno v úvodu, stavební spoření by mělo být základem v případě, že uvažujete v budoucnu nad stavebním úvěrem. V rámci tohoto spoření můžete požádat jak o překlenovací, tak o řádný úvěr. Ten získáte s výhodnějšími podmínkami než za situace, že byste o něho žádali bez uzavřeného stavebního spoření či u bankovní instituce.

O své úspory se nemusíte obávat

Vklady ze stavebního spoření musí být ze zákona pojištěny až do výše 100 000 EUR. Tím pádem se tento typ spoření řadí mez nejbezpečnější finanční produkty na trhu. Což znamená, pokud se banka dostane do platební neschopnosti, bude vám vyplacena náhrada vašeho vkladu, max. 100 000 EUR.

Ucelený přehled

Nemusíte čekat, až vám jednou za rok přijde vyúčtování, kde se dozvíte, jakou částku máte v tu chvíli naspořenou. Každý klient stavební spořitelny automaticky získá online přístup k internetovému servisu svého účtu. Tímto jednoduchým způsobem máte okamžitý přehled o svém spoření a úvěru. Kromě toho budete pravidelně informováni o novinkách, či se můžete přes Internet servis snadno spojit se svým finančním poradcem.

Sjednání stavebního spoření zvládne každý

Kvůli žádosti o uzavření spoření nemusíte na pobočku. Ušetřete svůj čas a sjednejte si ho online snadno a rychle přímo z domova. Stejným způsobem je možné uzavřít úvěr ze stavebního spoření. Klasický podpis nahradí unikátní elektronický. U dětských účtů není třeba při jejich ukončení žádat o svolení opatrovnický soud. Stačí souhlas obou rodičů.

Spočítejte si to

Pomocí jednoduché online kalkulačky získáte okamžitě přehled o výši vašich úspor. Nakonfigurujete si předpokládanou výši měsíčního vkladu, která se může pohybovat od 500 do 3000 Kč. Jako optimální se doporučuje 1700 Kč pro maximální zhodnocení vašich úspor. Dále si nastavíte dobu spoření v rozmezí 6-12 let. Následně se vám zobrazí, kolik celkem našetříte, jakou část z toho tvoří vlastní vklad, státní podpora a úroky.

Jak pokračovat?

Dáváte-li raději přednost osobnímu kontaktu, ohledně založení stavebního spoření můžete telefonicky nebo pomocí online formuláře požádat o schůzku s finančním poradcem. Rovněž lze využít mapy, na níž se vám zobrazí dostupná kontaktní centra a poradci stavební spořitelny v okolí vašeho bydliště.

Sdílejte článek