Umělé oplodnění a moderní technologie

Pro páry, kterým se nedaří počít, je umělé oplodnění často jedinou šancí na založení vlastní rodiny. IVF (in vitro fertilisation) je časově, fyzicky i finančně náročný proces a proto se na klinice asistované reprodukce snaží maximálním způsobem zvýšit šance na úspěšné oplodnění vajíčka. Velkým pomocníkem jsou v tomto ohledu moderní technologie a speciální laboratorní metody. Díky nim je možné zvýšit úspěšnost každého léčebného cyklu na maximum. Jaké metody a technologie se na klinikách asistované reprodukce v současnosti používají?

Dokonalá kontrola od začátku do konce

Během přirozeného početí oplodní vajíčko nejúspěšnější spermie. Při umělém oplodnění je nutné přírodní výběr suplovat jinými metodami. Aby byli lékaři schopni určit, která spermie je pro oplodnění vlastního nebo darovaného vajíčka nejvhodnější, používají takzvanou metodu PICSI neboli funkční výběr spermie. V rámci ní je možné zjistit, jaká spermie má nejlepší genetickou výbavu a je nejpohyblivější. Díky tomu lze zprostředkovat umělé oplodnění i u pacientů, kteří nemají nejlepší výsledky spermiogramu.

Oplodněné vajíčko je pak nutné kultivovat ve vhodném a bezpečném prostředí, kde lze jeho vývoj monitorovat a následně určit, které z embryí má největší šanci se po devíti měsících stát malým človíčkem a vysněným potomkem. Embrya se kultivují ve speciálních kultivačních boxech nebo inkubátorech pro embrya, v nichž mají nejlepší podmínky. Zároveň z nich lze získat časoměrné záběry růstu embryí, což přináší další pohled na jejich vývoj.

Speciální laboratorní metody

Také při transferu vajíčka do dělohy a jeho následném uhnízdění se pro větší úspěšnost léčebného cyklu používají nejrůznější metody. Jednou z nich je asistovaný hatching. Při něm dojde k umělému narušení ochranné vrstvy vajíčka, což usnadňuje uchycení vajíčka v děloze. Šance na otěhotnění zvyšuje také tkáňové lepidlo EmbryoGlue, které pomáhá vajíčko udržet v děložní sliznici a zároveň mu poskytuje výživu. Snadnější uhnízdění vajíčka a menší riziko potratu podporuje i metoda endometrial scratch, při které dojde k podráždění děložní sliznice. Ta pak v procesu hojení lépe embryo přijme.