Útěcha pro rodiče, jejichž děti téměř nespí: jejich dítě bude inteligentní! Skutečně spolu souvisí nespavost a celková inteligence? ANO! A jak je to možné a proč se tak děje?

Vědci dospěli k názoru, že chytřejší děti spí méně, než je u dětí obvyklé. Pokud se tedy kvůli svému potomkovi musíte v noci často budit, abyste uspokojili jeho potřeby na pohodlí a jídlo, nebuďte na něj naštvaní. Přerušovaný spánek a celkově jeho menší množství indikuje budoucí vyšší inteligenci dítěte. A to je důvod, proč být na svého potomka co nejhodnější. Navíc je to také motivace, jak s ním toto nespavé období co nejlépe přečkat.

Čím méně dítě spí, tím je chytřejší

Ačkoli rodiče těchto dětí budou muset přinést oběť v podobě vlastního omezeného spánku, budiž jim útěchou, že je to dobrým znamením. Profesor Peter Fleming, specialista na zdraví a vývoj, provedl výzkum, na jehož základě se dospělo k výsledku, že nadané děti prostě nepotřebují spát tolik, jako jiné děti. Pokud se tedy vaše dítě často v noci budí, nebuďte na něj naštvaní a podstupte tuto oběť (co jiného vám zbývá, že?).

Nepřetržitý spánek není pro člověka obvyklý

Právě profesor Fleming tvrdí, že skutečně existuje souvislost mezi intelektuálním a obecným vývojem a přerušovaným spánkem. Ve svých úvahách zašel až tak daleko, že tvrdí, že pro mladého člověka – dítě – není nepřetržitý spánek typický. To, že má dítě spát celou noc až do rána je něco, co bychom si my rodiče přáli, abychom si co nejvíce odpočinuli. Není to ovšem žádoucí. Z hlediska evoluce je přerušovaný spánek mnohem důležitější.

Čtěte také: Tyhle obrázky vás musí dojmout. Uvidíte na nich zvířata, která jsou nevinnými oběťmi člověka a jeho životního stylu spojeného s produkováním odpadu. Jak je zvířatům ubližováno a co musí snášet?

Má to svou logiku

Profesor Fleming tvrdí, že dlouhý a nepřerušovaný spánek nemá žádný pozitivní přínos. Podle jeho slov je vhodné, když děti spí v průběhu dne (což také řada dětí upřednostňuje). Vypozoroval, že nejčastěji se děti budí mezi osmnáctou hodinou a půlnocí. A proč právě v tuto dobu? Dítě má v tuto dobu největší pravděpodobnost, že získá co nejvíce pozornosti od svých rodičů, protože ti budou méně rozptýlení. Jejich chování je tedy logické z hlediska evoluce. Nicméně se neshoduje s tím, co by rodiče chtěli, nebo s tím, co nám určují trendy moderní doby.

Ani dospělí nespí celou noc

Profesorka Dasit Narvaezová, psycholožka na univerzitě v Notre Dame, tuto hypotézu potvrzuje. Dále pak tvrdí, že ani dospělí lidé nespí celou noc. Jen si svůj přerušovaný spánek nepamatují. V současné době je potřeba spát osm hodin nepřetržitě, protože v průběhu dne musíme zvládnout mnohé náročné úkoly – chodit do práce, domácnost či jiné namáhavé činnosti. A tak na spánek během dne nezbývá čas. Z historického hlediska ale zjišťujeme, že to není normální.

Lidské děti nejsou natolik vyvinutí, jako jiní savci

Pokud lidské děti porovnáme s jinými savci, zjistíme, že jsou mnohem méně rozvinutí. Zatímco jiní savci jsou schopni téměř okamžitě po porodu chodit, lidské děti k tomu potřebují mnohem více času.