Veronika Bečková
10 května, 2022

Peněženka. Používá ji snad úplně každý. Mnohdy i malý prvňáček. Vměstná do ní vše potřebné, bez čehož se neobejde. Lítačku, drobné i další nezbytnosti. Stejně jako my ostatní. Jakou ale zvolit?

Peněženka je nadmíru praktickým doplňkem. Mnohé ukrývají i celý život svého nositele. Nejenom peníze, ale i osobní doklady, platební a kreditní karty, vip a věrnostní karty do obchodů, vizitky, slevové kupony, jízdenky, stravenky, kartičky od pojišťoven, do knihoven, kartičky s datem objednání k zubaři, do salonu i na masáž. Což samozřejmě odborníci nedoporučují.

Zabraňte katastrově

Vezměte si, jaký sled událostí následuje, když takto nadutou peněženku ztratíte. Nezáviděníhodný kolotoč běhání po úřadech, vyplňování dokumentů a poplatků. A už ani nedomyslet, pokud spolu s kreditní kartou nálezce v peněžence nalezne i papírek s pinem k platebním kartám. Co z toho vyplývá? Předně, že pin nepatří do peněženky. Stejně jako další důležité doklady. No jo, ale vysvětlujte to těm, kteří je zkrátka potřebují mít po ruce. Ale zpět k peněženkám.

Druhy peněženek

Na trhu najdeme peněženky různých materiálů, způsobů zapínání i velikostí. Peněženky kožené, koženkové, z eko kůže, textilu, malé, velké, na zip, patent, s vyšíváním, potisky či s různými zlatými a stříbrnými detaily. Jakou zvolit? Odpověď na tuto otázku se bude skládat ze dvou částí.

Peněženka a kabelka

Peněženku vybíráme na základě estetických a funkčních faktorů. Především dámám jde o to, aby jim peněženka ladila například s kabelkou. Některé značky nabízejí ucelené sety, kdy součástí kabelky je malá dámská peněženka. Peněženka a kabelka z jednoho setu tak mají společný materiál a barvu.

Jakou velikost?

Další rozdělení peněženek je na malé a velké. Stojíte-li před touto volbou, vycházejte předně z jejího potenciálního obsahu. Rozmyslete si, co všechno chcete, aby se do ní vešlo. Dámská peněženka velká v podstatě nahradí malou kapesní tašku. Vejde se vám do ní permanentka do fitka i fotografie vašich blízkých. K některým modelům velkých peněženek je dokonce možné připojit popruhy, které z peněženky udělají cross body kabelku. Nebo je možno ji v závislosti na jejím designu použít jako malé pouzdro či minimalistické psaníčko.

Bez velké kabelky to nepůjde

Taková velká peněženka ale také vyžaduje větší kabelku. Do té malé ke koktejlkám ji zkrátka nevměstnáte. A její nevýhodou také je, jak jsme již zmínili v úvodu tohoto článku, že když takovou peněženku ztratíte, o veškerý její obsah přijdete. Chcete-li těmto nepříjemnostem předejít, zřejmě upřednostníte peněženku malou. Lehko a snadno skladovatelnou v malé kabelce i kapes kalhot. A kam se všemi osobními doklady a kartami? Třeba do mobilního telefonu.

Materiál, zapínání a vnitřní uspořádání

Nepodceňujte ani materiál peněženky. Luxusní je peněženka kožená, lehká textilní, cenově dostupnější je peněženka malá koženková či z eko kůže. Chcete-li, aby vám vaše nová peněženka něco vydržela, doporučujeme investovat do pravé kožené. Nepodceňujte ani tip zapínání peněženek. Praktické a v podstatě nerozbitné bývají patenty a klopy s pevným drukem. Zipy se především u levných modelů po určité době rozbijí. Při výběru se tako zaměřte na vnitřní uspořádání peněženky. To opět volte především s přihlédnutím k tomu, co vše v peněžence budete nosit. I malé peněženky bývají vybaveny sloty na karty a mincovníky.

Jakou barvu?

Je to na vás. Ale traduje se, že peníze přitahuje červená (doporučujeme červenou peněženku značky Cavaldi z e-shopu penezenky-ahal.cz). Klasikou pak samozřejmě je černá, zajímavé jsou ale peněženky i v dalších barvách. Velmi neotřelé jsou třeba peněženky tmavě zelené barvy. Zajímavé ale jsou i peněženky s různými potisky a výšivkami.

Sdílejte článek