Vhodných pozemků na stavbu rodinného domu rok od roku ubývá. I proto je čím dál tím náročnější narazit na pozemek, který splňuje všechny atributy i toho nejnáročnějšího kupujícího. Pokud momentálně zvažujete koupi pozemku, je velmi pravděpodobné, že budete muset přistoupit na různé kompromisy. Abyste eliminovali riziko koupě nevhodného pozemku, je třeba zamyslet se nad vícero faktory. Právě ty by vás totiž mohly nasměrovat na cestě k vašemu vytouženému kousku půdy.
Cena
Pro většinu budoucích vlastníků hraje cena pozemku klíčovou roli. Samozřejmě, můžeme narazit také na zájemce, pro které není důležitá. Tento případ je ale spíše raritou než pravidlem. Ale každý, kdo si uvědomuje, jak finančně náročná bude stavba domu, by si představoval co nejnižší částku za co nejideálnější pozemek.
Na cenu pozemku má vliv několik faktorů. Z těch hlavních jsou to především lokalita a velikost. Pozemky přímo nebo v blízkosti větších či dobře občansky vybavených míst jsou často mnohem dražší. Na pozemku, který se nachází daleko od civilizace, sice může potenciální kupující ušetřit, ale s vysokou pravděpodobností se ušetřené peníze rozplynou pod tíhou času stráveného na cestách. Dojíždění do práce či neustálé vození dětí kvůli chybějící síti hromadné dopravy by mohlo v konečném důsledku měsíční náklady rodiny ještě o něco navýšit.
Zdroj: pexels.com
Velikost a tvar pozemku
Nejvhodnější pozemek pro váš vysněný domov ani zdaleka nemusí patřit k těm největším. Ještě před koupí tedy zvažte, jakým způsobem budete pozemek využívat a co by se na něm mělo nacházet. Umístit na malý, svahovitý pozemek dětské hřiště a plavecký bazén bude totiž celkem výzva.
Pokud vám však stačí menší zahrádka a úzký květinový záhon před domem, neváhejte jít do menšího pozemku. Ten bude s největší pravděpodobností také levnější. Myslete na to, že větší pozemky vyžadují více péče. Zamyslete se nad tím, zda budete mít na jeho údržbu dostatek času a sil třeba i za 10 let.
Zdroj: pexels.com
Další faktory
Mezi ostatní, neméně důležité faktory, které mohou být často při výběru rozhodující, patří například slunečnost pozemku, jeho orientace, svažitost, kvalita půdy a dostupnost podzemní vody. Dejte si pozor na to, že čím větší sklon samotný pozemek má, tím je na něm zvýšené riziko sesuvu půdy. Další terénní úpravy navíc by zase mohly celou stavbu pořádně prodražit, po čemž rozhodně nikdo netouží.
Řada budoucích majitelů nových pozemků často zapomíná na některé další činitele, které můžou v budoucnosti výrazně ovlivňovat kvalitu bydlení. Jde především o dobré sousedské vztahy nebo hrozbu, že v budoucnu budou v okolí domu vybudovány továrny nebo jiné průmyslové budovy.
Zdroj: pexels.com
Každopádně, nikdy není na škodu seznámit se s potenciálními sousedy a zjišťovat, co se o budoucnosti dané lokality mezi nimi šíří. Snadno se tak dozvíte něco nejen o lidech, se kterými budete sdílet jeden plot, ale také o místě, kde se nachází váš potenciální pozemek.
Zdroj: djsarchitecture.cz