Vybíráme snubní prsten: na co si dát pozor?

Výběr snubních prstenů je vzrušujícím okamžikem, který neodmyslitelně patří k plánování svatebního dne. Je symbolem věčné lásky, který vám má vydržet dokud vás smrt nerozdělí. Výběr snubního prstenu byste tedy neměli nechat náhodě. Jak vybrat ten správný právě pro vás?

Váš styl, váš snubní prsten

Při výběru snubních prstenů byste měli věnovat pozornost několika důležitým vlastnostem. V první řadě je to především design prstenu. Ten by se měl ideálně shodovat s prstenem vašeho budoucího manžela či manželky. Ovšem nemusí být vyloženě totožné. Prsten muže se například dobře vyjímá, pokud je širší či robustnější oproti prstenu ženy. Žena si také může dovolit dozdobit svůj snubní prsten drahými kameny, které perfektně podtrhnou její něžnou ženskost. Kvalitní zlatníci vám mohou pomoci i s návrhem vlastního designu, takže se nemusíte bát, že vaše kamarádka se bude zdobit stejným prstenem, který na ruce nosíte vy. Snubní prsten by měl podtrhnout váš styl.

Snubní prsten musí perfektně sedět

Dalším velmi důležitým aspektem při výběru toho pravého snubního prstenu je výběr vhodné velikosti. To je pro mnohé často oříšek. Prsten by vám měl sedět naprosto dokonale. Rozhodně nevybírejte prsten, který by vám byl těsný. Při vhodné velikosti by vám měl jít prsten lehce nasadit přes kloub, ale zároveň by vám neměl příliš po prstu klouzat. Ideálním řešením je v tomto případě navštívit kamennou prodejnu zlatnictví a vyráběné velikosti si ozkoušet. To je často neřešitelný problém při výběru zásnubního prstenu, který bývá pro partnerku překvapením. Snubní prsteny však již můžete vybírat s partnerem společně.

Jaký materiál vybrat?

Podcenit při výběru snubních prstenů byste neměli ani materiál, ze kterého je prsten vyroben. V dnešní době je na výběr spousta kvalitních materiálů na výrobu snubních prstenů. Zlato však zůstává stále na vrcholu. Vybírat můžete nejen klasické zlato žluté. Svůj prsten můžete kombinovat i se zlatem bílým či červeným. Další možností je například prsten z chirurgické oceli, který ocení především lidé trpící alergiemi. Chirurgická ocel je navíc relativně levná a vyniká též svou odolností a barevnou stálostí. Hůře se však opracovává, včetně zasazení kamenů. Je proto vhodnější pro jednoduché designy snubních prstenů. Další možností jsou prsteny stříbrné či titanové. Velmi luxusní jsou prsteny platinové.

Nebojte se svůj prsten ozdobit

V našich končinách jsme přivykli na velmi decentní snubní prsteny bez přehnaného zdobení. Pokud jste ale milovníky drahých kamenů, nezoufejte. Snubní prsteny sázené drahými kameny začínají být v módě a fantazii se meze nekladou. Pokud byste rádi svůj prsten zdobili drahými kameny, ujistěte se, že vámi vybraný prsten má v sobě kameny skutečně zasazené. Některé kameny se totiž na prsteny uchycují pomocí lepení. Sázení kamenů do prstenu je sice dražší, ale narozdíl od lepených se vám nestane, že by kámen vypadl. A jaké že kameny jsou trendy? Stálicí po boku žlutého zlata jakožto materiálu pro výrobu těla prstenu je v případě drahých kamenů diamant. Tento přírodní materiál je to nejluxusnější, čím svůj prsten můžete zdobit. Dále máte na výběr například z briliantu, zirkonu či jiných drahých kamenů.

Za luxus si připlatíte

Cena snubních prstenů může být pro mnoho z nás velmi limitující. Je proto dobré si uvědomit jak často svůj snubní prsten vlastně chceme nosit. Nemá totiž smysl příliš investovat do prstenu, který vám většinu času bude ležet v šuplíku. Naopak, pokud si už teď jste jistí, že prsten budete nosit neustále a k jeho sundání vás nedonutí ani lékař vyžadující rentgen zlomené ruky, pak se můžete rozšoupnout a na koupi snubního prstenu vynaložit větší finanční obnos. Pokud vám vaše finanční situace nedovolí utrácet za luxusní platinové snubní prsteny sázené diamanty, dobrým řešením jsou již zmíněné prsteny z chirurgické oceli nebo titanu. V případě žlutého či bílého zlata však počítejte s tím, že si připlatíte. Mějte však na paměti, že snubní prsten vás bude zdobit po mnoho let. Je proto dobré zvážit, jestli není lepší si našetřit na kvalitnější materiál i provedení.

Pokud si stále nejste jistí, nejideálnějším řešením při výběru snubních prstenů je kontaktovat odborníka, který vám s přehledem pomůže vybrat ten nejlepší prsten právě pro vás. Kvalitního zlatníka, který vyrábí svatební prsteny na míru naleznete v Brně. Pan Ladislav Kouřil se výrobě šperků věnuje již přes 20 let a ve svém oboru je jedničkou.