Zlatem proti inflaci

Zlaté šperky nás zdobí a zlaté mince a slitky pro změnu ochraňují před inflací. A zlato v hrdle nám zase propůjčuje krásný hlas. Jak byste tento drahý kov využili vy?
Víte, že zlato se prý nachází téměř všude? V horninách, oceánech, vodě i lidské krvi? A své místo spolu s meteority a měsíčním prachem má i ve vesmíru. A i přesto je tak vzácné. A nejenom to. Zlato je v podstatě univerzální světová měna. Která navíc skvěle odolává inflaci.

Nebojte se inflace!

Inflace nesvědčí nikomu. Malým ani velkým střadatelům. Oběma skupinám znehodnocuje úspory. A zvyšuje spotřebitelské ceny potravin, pohonných hmot a celé řady dalších komodit. Způsobů, jak se jí ubránit, není zas tolik. Jedním z nich však je právě investice do zlata. Tento drahý kov si nejenže v dlouhodobém měřítku uchovává svou stálou cenu, ale také je coby jediná investiční komodita osvobozená od DPH! Stojí-li proto chytří investoři před volbou investiční zlato nebo stříbro, jednoznačně volí zlato. A dobře dělají.

Zlato vítězí na plné čáře

Rostoucí zájem o zlato potvrzují i samotní jeho prodejci. „Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého,“ kontatuje zakladatel nejznámějšího e-shopu se zlatem www.zlate-mince.cz, Pavel Trtík.

Zlato, nebo stříbro?

„Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě,“ říká Pavel Trtík. A k tomu dodává, že naopak poklesla poptávka po investičním stříbru. Důvodem je již zmíněné DPH, od něhož stříbro osvobozeno není.

Investujte do zlatých slitků

A v jaké formě je vhodné do zlata investovat? Nabízejí se třeba investiční zlaté slitky. Mezi českými střadateli se největší popularitě těší švýcarské zlaté slitky značky Argor Heraeus (nezaměňujte s německou rafinérií podobného jména: Heraeus). Za jejich oblibou stojí světová proslulost v kombinaci s velmi příznivou cenou. Srovnáte-li ji s cenami slitků jiných švýcarských či německých výrobců, přesvědčíte se, že lepšího favorita pro váš nákup na trhu zřejmě nenajdete. Ani na tom českém. Žádná česká mincovna totiž zlato ve formě slitků nevyrábí.

Krásné a nedotčené zlaté mince

Správnou volbou ovšem jsou i diskrétnější zlaté mince neoznačované sériovými čísly, například Wiener Philharmoniker. V dobrých e-shopech jsou navíc k mání zcela nové mince ročníku 2021. Krásné a nedotčené.

Zlaté dukáty pro sběratele

Zájem však roste i o zlaté dukáty vyráběné v omezeném nákladu několika sta kusů, jejichž přidanou hodnotou je proto i jejich sběratelská hodnota. Patrioti, akcentující jejich národní charakter, si oblíbili především svatováclavské dukáty vydávané v tradiční velikosti a ryzosti, kterou ustanovil před mnoha sty lety český panovník a římský císař Karel IV. Tehdy se dukáty razily ze zlata těženého na našem území v Jílovém u Prahy.

O české zlato je zájem i na Slovensku

Poptávka po investičním zlatu je i u našich slovenských sousedů. A nakupují jej právě v Čechách. Zaplatí za něj totiž méně než na Slovensku. A neodradí je ani bankovní poplatky za mezinárodní převody. Odlišností slovenského trhu je snad trvalý zájem o nákup zlatých cihliček ve váze jedné unce (1 Oz) a vyšší.

Slovenští versus čeští investoři

„Většina slovenských investorů je situována u západní hranice země a proto s povděkem oceňují, že máme prodejnu i na Moravě ve Vsetíně, který má z jejich pohledu vynikající dopravní dostupnost. Jsou konzervativní a nákup nebo výkup zlata rádi realizují osobně,“ uzavírá Kamila Bantová ze společnosti Zlate-mince.cz. A vám rozhodně doporučujeme je následovat.