5 tipů jak prát ekologicky v automatické pračce

Praní prádla obvykle není na prvním místě seznamu, jak žít ekologicky uvědomělým způsobem života. Velmi se nad tím nezamýšlíme, ačkoli pračky a sušičky představují významnou část spotřeby energie a vody v našich domácnostech.

Věděli jste, že 75 – 80% uhlíkové stopy každého kousku oděvu pochází ze způsobu péče o něj? Slyšíme hodně o tom, jak rychle móda ničí planetu kvůli její masivní uhlíkové stopě, ale téměř nikdy neslyšíme o tom, jak může každý z nás pomoci situaci kupováním „slow fashion“ a ekologickou péčí o oblečení.

Zkuste proto zvážit některý z našich jednoduchých tipů, jak minimalizovat vliv vaší prací rutiny na naši planetu a zmenšit tak svou ekologickou stopu.

1. Perte méně často

Snížení počtu pracích cyklů, které týdně provedete, ušetří vodu a peníze. I ty environmentálně nejefektivnější dávky v pračce mohou spotřebovat množství litrů vody na jeden cyklus. Pokud se přichytíte při tom, že každý týden perete osm nebo více dávek prádla, vynechání pouze jednoho pracího cyklu vám ušetří více než 10 procent na nákladech na praní. Pokud vaše oblečení není viditelně špinavé a nezapáchá, proč si ho před praním několikrát neobléknout? Ušetří to energii vám i životnímu prostředí.

Nevyhnutelně musí nastat chvíle, kdy budete muset určité oblečení vyprat dříve, než kompletně naplníte pračku, ale zpravidla se snažte spustit pračku až když je plná. Tehdy, když potřebujete vyprat pouze jeden nebo dva kusy prádla, dejte přednost ručnímu praní.

2. Perte při nižších teplotách

Až 90% energie použité na praní představuje ohřev vody. Většina z nás ví, že dlouhá horká sprcha je méně ekologická než rychlá krátká. Totéž platí i pro praní prádla. Na praní oděvů při teplotě 30 ° C místo 40 ° C se spotřebuje přibližně o 40% méně energie. Praní při nižší teplotě může být i pro vaše oblečení výhodnější, protože je šetrnější. Vystavení oděvů vysokým teplotám může zkrátit jejich životnost.

Samozřejmě, ne vždy je možné prát při 30 ° C. Některé textilie, jako například spandex a nylon, přicházejí s doporučeními na praní v teplé vodě (v případě pochybností postupujte podle pokynů na štítku). Také v případech, kdy je někdo z vaší rodiny nemocný, cyklus horké vody je účinný při zabíjení určitých choroboplodných zárodků a bakterií – jen nezapomeňte prát toto oblečení zvlášť a po něm spustit prázdný prací cyklus s dezinfekčním prostředkem.

3. Používejte „zelené“ prací prostředky

Kvalitní prací prostředek je klíčem k čerstvému a čistému oblečení, ale mnoho komerčních výrobků obsahuje chemikálie. Barviva, chlor, fosfáty a tvrdé enzymy (jako je celuláza) jsou běžné složky pracích prášků a mohou nejen poškozovat životní prostředí, ale i dráždit citlivou pokožku a poškodit vaše oblečení.

Při koupi pracích prostředků hledejte takové, které mají na štítcích uvedeno, že produkt je biologicky odbouratelný a neobsahuje fosfáty. Naštěstí existuje dostatek netoxických alternativ, od rostlinných pracích prostředků až po kyslíkové zjasňovače. Tyto čistící prostředky jsou také často šetrnější k pokožce. Starý dobrý bílý ocet je účinným avivážním prostředkem a odstraňovačem skvrn.

zdroj: Pinkasevich/shutterstock.com

4. Vsaďte na oblečení a prádlo z přírodních vláken

Když pereme syntetická vlákna jako polyester, akryl a nylon, tisíce mikroskopických kousků plastů se odplaví vodou z máchání. Výzkum ukázal, že vodní živočichové pohlcují tato vlákna a absorbují plasty do svých tkání, které škodí nejen jim ale i predátorem, kteří se jimi živí – včetně nás! Problému se znečištěním plasty můžete pomoci výběrem organické bavlny, vlny, bambusu nebo jiných přírodních vláken pro své oblečení a ložní prádlo.

5. Investujte do „zelené“ pračky

Samozřejmě, nemluvíme o tom, aby každý vyhodil svoji současnou fungující pračku a vydal se do obchodu, aby koupil novou – ekologickou. Ale pokud se právě chystáte měnit starou pračku, nebo jste se právě osamostatnili a zařizujete si domácnost, koupě ekologičtějšího modelu přináší hned několik výhod. Přehled aktuální nabídky vysoce efektivních modelů naleznete i zde: https://cestakbydleni.cz/pracky/

Jaké jsou výhody koupě ekologičtějšího modelu pračky?

Energii šetřící výhody praček šetrných k životnímu prostředí nejsou jedinými důvody, proč jsou tak populární. Podívejme se blíže na to, proč je dobrý nápad koupit vysoce účinnou „zelenší“ pračku.

  • Šetří vodou  – Jedním z faktorů, díky nimž je pračka ekologická, je skutečnost, že vám může ušetřit tisíce litrů vody ročně. Představte si, že pokud by každý používal tyto pračky, jaké množství vody bychom mohli každý rok ušetřit? Jak tedy dokáže šetřit vodu? Běžné pračky naplňují své bubny vodou do plna, ale chytré a ekologické pračky dokáží posoudit množství prádla a vodu potřebnou k jeho vyprání. Použije jen tolik vody, aby se oblečení vyčistilo vysokotlakým mícháním.
  • Šetří energii (a snižuje účty!) – Nejvýznamnější a hlavní výhodou ekologické pračky je samozřejmě úspora energie, jak dokazují nedávné i starší studie. Co znamená úspora energie? To znamená, že vaše pračka spotřebuje méně elektřiny, když pracuje. Jak je toho schopna dosáhnout? Tyto typy praček potřebují mnohem méně vody než tradiční stroje. To znamená, že k ohřevu vody nebudou vyžadovat tolik energie, kolik by potřebovala vaše stará pračka. Ekologicky šetrné pračky jsou navíc vybaveny nejnovějšími technologiemi. Mají inteligentní senzory, které dokážou detekovat množství prádla, které do něj vložíte a podle toho upravit hladinu vody a  cyklus praní / odstřeďování. Tímto způsobem se jednotlivé prací cykly výrazně zkrátí. Komputerizované a pokročilé ekologické pračky dokáží také upravit množství pracího prostředku, který se má použít na prádlo. Vaše oblečení tak dostane pouze takové množství pracího prostředku, které je potřebné a tak již nebudete potřebovat extra plákací cykly na vypláchnutí nadměrného pracího prostředku. Takže nejen pomáháte životnímu prostředí, ale také ušetříte pár babek na účtech za energii! Je to situace prospěšná pro všechny.
  • Redukuje uhlíkovou stopu – Každý spotřebič, který používáte, přispívá k emisím oxidu uhličitého v atmosféře. Může se zdát, že moc škody nenaděláte, ale 20% emisí oxidu uhličitého pochází z činností v domácnostech. To zahrnuje i vaše spotřebiče! A osm procent emisí oxidu uhličitého pochází z praní. To jsou ohromné miliony metrických tun oxidu uhličitého! Je těžké pochopit globální dopady, ale ve skutečnosti jsou velmi drastické. Proto ekologické pračky mohou snížit uhlíkovou stopu vaší domácnosti a ušetřit 25 až 30 procent elektřiny spotřebované vaší pračkou. Tímto způsobem se můžete podílet na ekologizaci a pomoci naší planetě.

zdroj: pics of my life/shutterstock,com

  • Větší kapacita  –  Doposud jsme se zabývali tím, jak může být ekologicky šetrná pračka celosvětově přínosná. Pojďme si nyní promluvit o její výhodách pro vás a vaši rodinu. Nové pračky nabízejí větší kapacitu, takže můžete prát více oblečení najednou. To je možné hlavně kvůli absenci míchadla ve všech typech praček (s předním i vrchním plněním). Míchadlo je cylindrická součást, která se používá k tření oděvů v zájmu jejich praní a máchání. Chytré a efektivní pračky nyní nemají toto míchadlo. Místo toho je zde disk, který se otáčí, aby točil oblečení i v pračce s nejvyšším zatížením. V případě plnění zepředu se buben otáčí v obou směrech, aby zvedl oblečení nad hladinu vody a spustil jej zpět.Proto můžete do pračky vložit více prádla najednou a následně snížit počet dávek potřebných k dokončení praní. Nejenže tak zkracujete čas potřebný k provozu pračky, ale také při tom spotřebováváte méně elektřiny. A protože nemají míchadlo, znamená to, že neexistuje nic, co by vaše oblečení třelo o sebe a zamotalo. Tyto stroje používají k praní oděvů jemný rotační cyklus a chrání je tak před roztržením a poškozením.
  • Méně znečištění hlukem  –  Dobré zprávy! Ekologické a inteligentní pračky jsou mnohem méně hlučné a nebudou vás rušit když pracují. Díky špičkovým technologiím vytvářejí tyto stroje během praní velmi malý hluk a ano, také při cyklu odstřeďování!

Svět se v současné době vyvíjí směrem, ve kterém se osvojení ekologických návyků stává nezbytným. Mnoho lidí si důležitost ekologičtějšího vědomí uvědomuje a proto jsou ekologické postupy a ekologické spotřebiče v současné době stále populárnější. Posledním tipem, jak zajistit, aby vaše praní bylo co nejšetrnější k životnímu prostředí, je zvolit si spotřebiče, které vám vydrží dlouho – rozhodnutí, které přispěje ke snížení odpadu na skládkách, k zachování zdrojů, k prevenci znečištění životního prostředí toxickými materiály a ke snižování skleníkových plynů vznikajících při výrobě nových materiálů.

Zdroje informací:

Zdroj úvodní fotografie:

Paul Michael Hughes/shutterstock.com