9 z 10 lidí v této hlavolamce selže a nechá se nachytat na známé optické klamy! Najdete na obrázku králíka, nebo se zařadíte do skupiny těch, kteří ho zde prostě nevidí?

[no_pagination]
Celý internet hledá králíka. Optická iluze obletěla doslova celý svět. Po schovaném ušákovi pátrají v Americe, Japonsku i v Arábii a po celé Evropě. Uspějí v ní ale pouze někteří. Schválně, zvládnete to i vy? A když už naleznete králíka, dokážete odhalit, kolik zvířat je celkem na obrázku? To už je úkol hodný mistra v soustředění. Stopněte si schválně, kolik času vám rozluštění hádanky zabere.

Nápověda 1: Hledejte v detailech

Optické iluze baví spoustu lidí. Jednou z nich je také obrázek, u něhož si nikdo není jistý, co vlastně zobrazuje. Na první pohled je zde zobrazena hlava ženy, jejíž vlasy v zadní části tvoří sloní hlava. Při bližším pohledu pak zjistíme, že v čele slona se nachází obrázek tygra a ženská tvář sdílí jediné oko s tváří mužskou, která vychází z téhož obličeje, jen na druhou stranu. Stínování a texturu obličeje pak zajišťují obrázky nejrůznějších druhů zvířat, které tvoří detaily kresby.

Nápověda 2: Zobrazte si obrázek na celou plochu monitoru

Zatímco některá zvířata jsou viditelná na první pohled, jiná jsou důmyslně schované a jejich přítomnost v kresbě odhalíme jen důsledným sledováním veškerých „podezřelých“ čar, které se na obrázku nacházejí. Schopnost vidět všechny tak má pouze člověk, který je obdařen vysokou rozlišovací schopností, notnou dávkou trpělivosti a kromě toho také obrázkem ve vysokém rozlišení. Právě nalezení králíka, stejně jako odhalení všech zobrazených druhů zvířat je totiž otázkou toho, jak velký obrázek máte k dispozici.

Našli jste králíka?

Pokud ne, prozradíme vám to na konci článku. Nejprve si ale povíme něco o optických iluzích.

Optický klam vzniká kvůli předvídání viděného

Vizuální iluze vznikají v důsledku zpožděné reakce mozku na okem přenášený obraz. Zejména po ránu může zpoždění trvat i desetinu sekundy, což je poměrně dlouhá doba, za kterou vám může uniknout i zásadní detail. Aby nedocházelo k „rozkouskovanému“ vnímání, vizuální systém si proto vyvinul schopnost generovat obrazy dopředu na základě zkušenosti. Proto se může stát, že se vám někdy předpokládaný obraz doslova rozplyne před očima a promění se ve skutečnou podobu reality. Nebo alespoň o něco skutečnější.

Předvídání obrazů ale pomáhá i při řešení reálných situací kolem nás. Pomáhá nám třeba chytit do rukou míč nebo se pohybovat v davu tak, abychom se s nikým nesrazili. Mozek totiž předem provádí sérii výpočtů a předvídání, které nám umožní odhadnout pohyb ostatních těles v prostoru, aniž bychom byli bezpodmínečně závislí na precizní odezvě oka. V neobvyklých situacích to ale vede ke vniku optického klamu, neboť mozek vyhodnocuje viděné právě na základě zkušenosti, kterou však na konkrétní situaci aplikovat nelze. A odpověď na rébus? Králík je v zadním klu slona. Na obrázku je celkem 14 zvířat a dva lidé.