Menu

9 z 10 lidí v této hlavolamce selže a nechá se nachytat na známé optické klamy! Najdete na obrázku králíka, nebo se zařadíte do skupiny těch, kteří ho zde prostě nevidí?

Celý internet hledá králíka. Optická iluze obletěla doslova celý svět. Po schovaném ušákovi pátrají v Americe, Japonsku i v Arábii a po celé Evropě. Uspějí v ní ale pouze někteří. Schválně, zvládnete to i vy? A když už naleznete králíka, dokážete odhalit, kolik zvířat je celkem na obrázku? To už je úkol hodný mistra v soustředění. Stopněte si schválně, kolik času vám rozluštění hádanky zabere.

Nápověda 1: Hledejte v detailech

Optické iluze baví spoustu lidí. Jednou z nich je také obrázek, u něhož si nikdo není jistý, co vlastně zobrazuje. Na první pohled je zde zobrazena hlava ženy, jejíž vlasy v zadní části tvoří sloní hlava. Při bližším pohledu pak zjistíme, že v čele slona se nachází obrázek tygra a ženská tvář sdílí jediné oko s tváří mužskou, která vychází z téhož obličeje, jen na druhou stranu. Stínování a texturu obličeje pak zajišťují obrázky nejrůznějších druhů zvířat, které tvoří detaily kresby.

Nápověda 2: Zobrazte si obrázek na celou plochu monitoru

Zatímco některá zvířata jsou viditelná na první pohled, jiná jsou důmyslně schované a jejich přítomnost v kresbě odhalíme jen důsledným sledováním veškerých „podezřelých“ čar, které se na obrázku nacházejí. Schopnost vidět všechny tak má pouze člověk, který je obdařen vysokou rozlišovací schopností, notnou dávkou trpělivosti a kromě toho také obrázkem ve vysokém rozlišení. Právě nalezení králíka, stejně jako odhalení všech zobrazených druhů zvířat je totiž otázkou toho, jak velký obrázek máte k dispozici.

Našli jste králíka?

Pokud ne, prozradíme vám to na konci článku. Nejprve si ale povíme něco o optických iluzích.

Optický klam vzniká kvůli předvídání viděného

Vizuální iluze vznikají v důsledku zpožděné reakce mozku na okem přenášený obraz. Zejména po ránu může zpoždění trvat i desetinu sekundy, což je poměrně dlouhá doba, za kterou vám může uniknout i zásadní detail. Aby nedocházelo k „rozkouskovanému“ vnímání, vizuální systém si proto vyvinul schopnost generovat obrazy dopředu na základě zkušenosti. Proto se může stát, že se vám někdy předpokládaný obraz doslova rozplyne před očima a promění se ve skutečnou podobu reality. Nebo alespoň o něco skutečnější.

Předvídání obrazů ale pomáhá i při řešení reálných situací kolem nás. Pomáhá nám třeba chytit do rukou míč nebo se pohybovat v davu tak, abychom se s nikým nesrazili. Mozek totiž předem provádí sérii výpočtů a předvídání, které nám umožní odhadnout pohyb ostatních těles v prostoru, aniž bychom byli bezpodmínečně závislí na precizní odezvě oka. V neobvyklých situacích to ale vede ke vniku optického klamu, neboť mozek vyhodnocuje viděné právě na základě zkušenosti, kterou však na konkrétní situaci aplikovat nelze. A odpověď na rébus? Králík je v zadním klu slona. Na obrázku je celkem 14 zvířat a dva lidé.

KRÁSA A MÓDA

Čím se niche parfémy liší od těch běžných?

Už máte plné zuby La vie est belle, který cítíte na každé páté ženě? Black Opium se vám převonělo,…
PR články

Rady při nákupu ojetého vozu

Koupě ojetého vozu je vždy docela výzva, která začíná prohledáváním inzerátů a končí podpisem smlouvy. Poradíme vám, jak si…
PR články

Zkompletujte zimní garderobu během Black Friday 2020

Toužíte po osvěžení zimní garderoby, ale při samotném pomyšlení o dalších výdajích, Vaše kreditní karta téměř odmítá poslušnosti? V…
PR články

Solné lampy – Ideální dárek k Vánocům, jenž pomůže zatočit…

Vánoce se nezadržitelně blíží a nastává tedy čas obstarávání dárků, avšak vybrat vhodný dárek, který by potěšil tělo i mysl není vůbec nic…
DŮM A ZAHRADA

Máte ráda luxus? Pořiďte si kvalitní povlečení se skvělým designem!

Každá moderní žena ví, jak důležité je pečovat o sebe i o své okolí. Upravený vzhled, ke kterému nedílně…
PR články

Zdravotní židle Adaptic pro home office

Řada profesí má možnost větší či menší část pracovní agendy řešit z domova. V současné době je takový stav…