Menu

9 z 10 lidí v této hlavolamce selže a nechá se nachytat na známé optické klamy! Najdete na obrázku králíka, nebo se zařadíte do skupiny těch, kteří ho zde prostě nevidí?

Celý internet hledá králíka. Optická iluze obletěla doslova celý svět. Po schovaném ušákovi pátrají v Americe, Japonsku i v Arábii a po celé Evropě. Uspějí v ní ale pouze někteří. Schválně, zvládnete to i vy? A když už naleznete králíka, dokážete odhalit, kolik zvířat je celkem na obrázku? To už je úkol hodný mistra v soustředění. Stopněte si schválně, kolik času vám rozluštění hádanky zabere.

Nápověda 1: Hledejte v detailech

Optické iluze baví spoustu lidí. Jednou z nich je také obrázek, u něhož si nikdo není jistý, co vlastně zobrazuje. Na první pohled je zde zobrazena hlava ženy, jejíž vlasy v zadní části tvoří sloní hlava. Při bližším pohledu pak zjistíme, že v čele slona se nachází obrázek tygra a ženská tvář sdílí jediné oko s tváří mužskou, která vychází z téhož obličeje, jen na druhou stranu. Stínování a texturu obličeje pak zajišťují obrázky nejrůznějších druhů zvířat, které tvoří detaily kresby.

Nápověda 2: Zobrazte si obrázek na celou plochu monitoru

Zatímco některá zvířata jsou viditelná na první pohled, jiná jsou důmyslně schované a jejich přítomnost v kresbě odhalíme jen důsledným sledováním veškerých „podezřelých“ čar, které se na obrázku nacházejí. Schopnost vidět všechny tak má pouze člověk, který je obdařen vysokou rozlišovací schopností, notnou dávkou trpělivosti a kromě toho také obrázkem ve vysokém rozlišení. Právě nalezení králíka, stejně jako odhalení všech zobrazených druhů zvířat je totiž otázkou toho, jak velký obrázek máte k dispozici.

Našli jste králíka?

Pokud ne, prozradíme vám to na konci článku. Nejprve si ale povíme něco o optických iluzích.

Optický klam vzniká kvůli předvídání viděného

Vizuální iluze vznikají v důsledku zpožděné reakce mozku na okem přenášený obraz. Zejména po ránu může zpoždění trvat i desetinu sekundy, což je poměrně dlouhá doba, za kterou vám může uniknout i zásadní detail. Aby nedocházelo k „rozkouskovanému“ vnímání, vizuální systém si proto vyvinul schopnost generovat obrazy dopředu na základě zkušenosti. Proto se může stát, že se vám někdy předpokládaný obraz doslova rozplyne před očima a promění se ve skutečnou podobu reality. Nebo alespoň o něco skutečnější.

Předvídání obrazů ale pomáhá i při řešení reálných situací kolem nás. Pomáhá nám třeba chytit do rukou míč nebo se pohybovat v davu tak, abychom se s nikým nesrazili. Mozek totiž předem provádí sérii výpočtů a předvídání, které nám umožní odhadnout pohyb ostatních těles v prostoru, aniž bychom byli bezpodmínečně závislí na precizní odezvě oka. V neobvyklých situacích to ale vede ke vniku optického klamu, neboť mozek vyhodnocuje viděné právě na základě zkušenosti, kterou však na konkrétní situaci aplikovat nelze. A odpověď na rébus? Králík je v zadním klu slona. Na obrázku je celkem 14 zvířat a dva lidé.

Tisk
PR články

Levné granule pro psy pořídíte i od prémiových značek

Nejsou levné granule jako levné granule. Kupovat nekvalitní granule není správnou volbou. Nejen pokud jde o zdraví vašeho pejska,…
PR články

Trend moderního designu určují i kasina

Kasina tvoří v architektuře velmi specifickou kategorii. Jejich architektura a design se často pohybují na hranici kýče a nezřídka…
PR články

Zútulněte si svůj byt pomocí dekoračních látek

Každá žena a nejeden muž chtějí mít své bydlení co možná nejkrásnější a nejútulnější. Proměňte i vy váš byt…
PR články

Jazyky vám otevřou dveře do nového zaměstnání

Právě je nejlepší čas pro studium jazyků. Pomocí nově nabytých znalostí si otevřete dveře do zaměstnání snů. Jaké jsou…
CVIČENÍ

Sportovní legíny Utopy přináší svěží módu nejen do fitka

Legíny jsou oblíbeným kusem oblečení nejen slečen a žen, které rády sportují. Na návštěvu fitness centra nebo hodinu jógy…
PR články

Investiční zlato a stříbro spolehlivě uchová hodnotu vašich peněz po…

Investování do zlata a stříbra patří mezi nejbezpečnější způsoby investování vůbec. Nepleťte si ho ale s investováním do zlata…