Návrat do školy se blíží a rodiče tak začínají přemýšlet nad tím, jakou tašku svému potomkovi vybrat. Jakou aktovku by měl mít prvňáček a jaký batoh má mít k dispozici teenager?
Nejen na designu záleží
Děti i odrostlejší školáci mívají většinou o výběru aktovky jasno. Dávají přednost designu. Mezi dětmi vládnou hlavně animované postavičky z televizních seriálů a filmů a další populární hrdinové.
V tomto směru by však rodiče měli přistoupit ke korekci a dbát stejně tak na ergonomii. Dítě se musí cítit pohodlně. Nedejte tak na usilovné přesvědčování potomka, že právě tuhle aktovku s autíčky zaručeně chce, když se vám pro něj vhodná nezdá. Zkuste se dohodnout na kompromisu, dítě do výběru má co mluvit, o praktičnosti ale musíte rozhodovat vy. Co všechno by měla taška či batoh splňovat?
Taška nebo batoh
Rozhodnutí bude určitě ovlivněno i samotnými dětmi. Lze vybrat i kvalitní batoh, takže je poměrně pochopitelné, že od určitého věku u dítěte s aktovkou zkrátka nepochodíte.
Alespoň pro první třídu je vhodnější určitě aktovka, je přehlednější a pevnější díky vyztuženému dnu. Jestliže tak dítko na nákupu výrazněji neprotestuje a po batohu vyloženě neprahne, v obchodě byste měli sáhnout po aktovce.
Jak má vypadat konstrukce
Aktovky bývají většinou polstrované celé, u batohu tomu tak být nemusí. Nejdůležitějším prvkem je tvarování zad. Vhodně konstruovaný batoh je v této části polstrován tak, aby kopíroval přirozený tvar páteře.
Pozor si dávejte na celkovou hmotnost batohu i tašky. Z praktických důvodů: Čím těžší bude samotný batoh nebo aktovka, tím vyšší hmotnost bude muset dítě nosit na zádech, když se připočítají ještě učebnice a další pomůcky. Příliš lehká taška však může znamenat, že výrobce poněkud ošidil použité materiály, hmotnost by měla být optimálně asi 1 kg.
Velikost musí být uměřená obsahu, jestliže školák potřebuje více věcí, musí mít i větší aktovku. Dbejte na jeho tělesnou konstituci, ať ho zbytečně nepřetěžujete. Pro představu: Pro prvňáčky se doporučuje maximálně kilogram až dva.
Dítě by mělo navíc batoh i tašku nosit vhodným způsobem. To znamená na obou ramenou a s adekvátně utaženými popruhy. I to by měli rodiče ohlídat a pomoct svému potomkovi aktovku vhodně nastavit. Popruhy se nesmí nikde zařezávat a měly by být široké minimálně 4 centimetry pro pohodlné nošení. Hrudní popruh zajistí pevnější usazení batohu na zádech.
Použitý materiál by měl být nepromokavý. Nemůžete se příliš spoléhat na paměť své ratolesti, děti jsou roztržité a pláštěnku nebo deštník si často zapomenou. Ani tehdy byste se však neměli dočkat rozmáčených učebnic a sešitů. Dbáme i na to, aby z odolného materiálu bylo dno tašky, můžeme očekávat, že ratolest si ochotně položí aktovku naprosto kdekoli.
Co bychom měli vědět o vnitřním uspořádání aktovky
Základem je, aby si dítě mohlo zvlášť uložit do kapsy svačinu a oddělit od učebnic ještě i pití. Výrazně tím předejdeme riziku drobných nehod, kdy skončí chleba s máslem rozmazaný na písance.
U přihrádek dbáme na dostatečnou velikost i počet. Pro představu je dobré, když budete počítat s tím, že do tašky se musejí vejít učebnice nebo sešity alespoň formátu A4. Nezapomeňte na to, že dítě bude potřebovat penál a další pomůcky včetně drobností typu průkazka na MHD. Batohy, počítané na odrůstající školáky, mají přihrádek vícero, počítá se s tím, že dítě si bude chtít do kapsičky uložit už třeba peněženku.
Na co dalšího nezapomenout
Určitě je rovněž důležité, aby byla taška nebo batoh vybavena reflexními prvky, a to ze všech čtyř stran. Ráno nebo v zimě dokonce už odpoledne budou děti mnohdy do školy chodit za šera. Reflexní prvky významně snižují riziko úrazu.
Užitečné také je, pokud aktovka stojí na nízkých nožičkách. Pokud ji školák položí na špinavou zem, neumaže si celé dno tašky a sníží tak riziko, že při opětovném nasazení tašky na záda bude mít navíc špinavé oblečení.