Borůvky na zahradě – seznamte se s jejich cennými zdravotními vlastnostmi!

Každým rokem přibývá lidí, kteří jsou přesvědčeni, že si zasadí borůvky na své zahradě. To vše kvůli jejich cenným zdravotním vlastnostem. Nejen bobule Kamčatka, ale i kustovnice goji jsou zdrojem mimořádně chutných a zdravých plodů, které blahodárně působí na zdraví celého těla. Jaké vlastnosti mají borůvky a jak je pěstovat na zahradě? Na tuto otázku odpovíme v našem článku.

Jaké vlastnosti mají bobule?

Bobule jsou považovány za jedny z nejprospěšnějších pro lidské zdraví. To vše díky vysokému obsahu přírodních antioxidantů, vitamínů a minerálů. Díky tomu mají silný zdravotní účinek, zabraňují stárnutí kůže a mnoha rakovinám. Doporučují se zejména lidem s hypertenzí, cukrovkou, vysokým cholesterolem a těm, kteří bojují s problémy se zrakem. Velmi dobře fungují také jako doplněk při léčbě infekcí močových cest, protože působí močopudně a také při průjmu.

Co lze z bobulí připravit?

Když máme na zahradě keř bobulí, můžeme mít v sezóně neustálý přístup k čerstvému ​​a mimořádně lahodnému ovoci. Pěstovat je sami je velká zábava a síla benefitů nám zabrání litovat rozhodnutí zasadit tyto ovocné keře. Pěstování je extrémně jednoduché, proto se vyplatí zasadit alespoň jeden keř, abyste si ověřili, jak lahodně chutná ovoce vypěstované na vaší zahradě. Bobule lze konzumovat čerstvé nebo sušené. Jsou také skvělé pro přípravu různých zavařenin, jako jsou šťávy, tinktury a džemy, a také jako příloha do koláčů. Jsou vhodné i na mrazení.

Druhy bobulí

Mezi mnoha bobulovitými keři se můžeme rozhodnout zasadit do naší zahrady: bobule haskap, bobule goji nebo mandle. Ceny borůvek jsou nízké a jejich chuť překvapí nejednoho zahrádkáře. Jejich všestranné využití nám umožní vychutnávat si báječnou chuť těchto plodů, vypěstovaných na vlastní zahradě, po celý rok.

Jaké odrůdy goji se vyplatí vysadit na zahradě?

Když se rozhodujeme pro keř kustovnice goji, musíme vědět, že se jedná o ovocný strom s mnoha cennými zdravotními vlastnostmi. Její plody jsou považovány za jedny z nejzdravějších na světě. Keř dorůstá velikosti kolem 2 metrů a plody jsou podlouhlé a červené, dlouhé asi 2 cm. Důležité je, že keř bobule haskap je odolný vůči vysokým i nízkým teplotám a dobře si poradí i během sucha nebo silných dešťů. Proto je to skvělý ovocný strom, který si poradí s polským klimatem. Mezi mnoha odrůdami stojí za to vybrat si korejskou odrůdu Big, která se vyznačuje bohatým ovocem a chutným ovocem s výrazným nádechem hořkosti. Další perfektní odrůdou do zahrady je Sweet Berry s velmi sladkým ovocem, které je ideální pro konzervy. Mezi mnoha odrůdami si můžete vybrat také Berry velký nebo vlka čínská.

Jaké odrůdy bobulí haskapu lze pěstovat ve vaší zahradě?

Kamčatská bobule je dlouhověký strom s životností kolem 40 let. Je to rostlina extrémně odolná vůči mrazu a suchu. Kamčatské bobule v zahradě jsou rostliny, které nevyžadují náročnou péči, proto jsou ideální pro pěstování. Mimořádně chutné plody mají mnoho cenných zdravotních vlastností. Kamčatské bobule se vyskytují v mnoha odrůdách, z nichž nejvýznamnější jsou Nymfa, Wołoszebnica s kulovitým a kompaktním tvarem, Zojka nebo Duet s mimořádně chutným ovocem.

Alderia list v zahradě

Brouk olšový je bobule s extrémně sladkou chutí podobnou vínu. Stejně jako bobule Kamčatka nebo kustovnice goji se díky vysoké mrazuvzdornosti skvěle hodí do našeho klimatu. Velmi dobře snáší i sucho a tím, že mu poskytneme úrodnou půdu, můžeme počítat s vysokými výnosy. Pro svou úžasnou chuť a nízké nároky je v Polsku stále oblíbenější. Vyskytuje se v odrůdě Theissen, která dorůstá až 5 m výšky a během květu se vyznačuje neobyčejně krásnými květy. Vyplatí se ji pěstovat na místech nevhodných pro americké borůvky. Sladkost jeho plodů jistě překvapí nejednoho zahrádkáře.

Obchod s bobulemi

Vzhledem k tomu, že již známe vlastnosti borůvek, oblíbené odrůdy a jejich nízké nároky na klima a péči, vyplatí se zvážit jejich výsadbu na vaší zahradě. Mít alespoň jeden keř bobulí můžete jeho předností využívat po celý rok, nejprve v podobě čerstvého ovoce, poté sušeného ovoce, šťáv, džemů, zavařenin a tinktur. Je to také obrovská dávka vitamínů a minerálů, která se hodí zejména v zimě. Při nákupu sazenic bobulí stojí za to umístit na místo, které má dobrou zpětnou vazbu od zákazníků. Takovým místem jsou https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Bobule/31, kde najdete mnoho odrůd bobulí za atraktivní ceny.