Co je akontace? Používá se nejen při nákupu automobilu, ale i u hypoték

V obchodní a právní terminologii se s akontací setkáte naprosto běžně, snad nejčastěji se však používá v souvislosti s leasingem, respektive úvěrovým produktem. V českém prostředí neexistuje žádná přesná definice akontace. V podstatě se však jedná o mimořádnou splátku, jejíž výše značně ovlivňuje nejen výši úvěru, ale také úrokové sazby. Obecně platí, že čím je akontace vyšší, tím jsou podmínky ze strany poskytovatele leasingu či úvěru přívětivější. Stáváte se totiž pro finanční společnost spolehlivým a méně rizikovým klientem.

V našich končinách se akontace skládá hlavně při nákupu automobilu, tedy část z ceny je splacena předem. Samozřejmě akontace není vždy povinná, některé leasingové společnosti přistupují i na nulovou akontaci, ovšem v takovém případě musíte počítat i s vyšší úrokovou sazbou, což je jakási daň za to, že v očích poskytovatele vystupujete jako rizikový žadatel.

Pravděpodobně vás zajímá, jaká má vůbec akontace význam. Tak kromě toho, že se leasingová společnost ujistí o tom, že patříte do skupiny spolehlivých a bonitních klientů, jsou peníze případně použity na náklady, které jsou spojené s případným předčasným odstoupením od smlouvy.

Jak je to s akontací u hypotéky?

V minulosti požadovala i hypotéka akontace. Proč v minulosti? Postupně se pravidla na bankovním trhu změnila a v současné době bankovní domy akontaci nevyžadují. I tak se s ní můžete stále setkat.

Akontace u hypotéky na nemovitost představuje část peněz, kterou musel žadatel složit předem, a tím se pokryla zčásti kupní cena objektu. Původně banky vyžadovaly akontaci ve výši 30 % z prodejní ceny nemovitosti. Pokud tedy rodinný dům stál 1 500 000 korun, musel mít žadatel 450 000 korun z vlastních zdrojů. V dnešní době se však poskytují hypotéky bez akontace. Jelikož je to pro banku větší riziko, lépe si prověřuje bonitu klientů.

Jako první hypotéku bez akontace představila Českomoravská hypoteční banka, a to v červenci roku 2002, a potom ji následovaly i ostatní banky v čele s Českou spořitelnou.

Jak se poskytování hypoték bez akontace řešilo?

Hypotéka bez akontace se řešila tak, že bankovní domy poskytovaly stoprocentní hypoteční úvěr, ale i od toho postupně ustoupily. Později se 80 % kupní ceny hradilo z hypotečního úvěru a zbývajících 20 % se dofinancovávalo třeba právě úvěrem ze stavebního spoření. Současná situace je taková, že banky opět po žadatelích požadují, aby měli část peněz na pokrytí kupní ceny z vlastních zdrojů, tudíž podmínky jsou zase přísnější.

Title: Akontace se používá u leasingu i hypotéky

Meta description: Pokud se řekne akontace, každý si jako první představí leasing na automobil. Přitom akontace se v minulosti skládala i v souvislosti s hypotékou.