Co je to paddleboard a jaké vybavení je na paddleboarding potřeba?

Léto se blíží mílovými kroky. Pokud chcete vyzkoušet nějakou novou aktivitu, která vás doposud míjela, máme pro vás jeden tip: Paddleboarding! O co se jedná, k čemu je dobrý a jakou výbavu na něj potřebujete? Pojďme si povědět více o sportu, který si zamilujete na první pádlování.

Co je to paddleboarding? 

Paddleboarding je jeden z nejoblíbenějších vodních sportů. Můžete jej znát také pod názvem SUP (Stand Up Paddling) a jde o sportovně-relaxační aktivitu, při které se pomocí dlouhého pádla na plováku či prkně přemisťujete po vodní hladině různými směry. Druhů prken existuje také několik. Paddleboard s plachtou vám zajistí větší stabilitu na mírných vlnách, klasický nafukovací paddleboard zase využijete ve stojatých vodách, než naberete více zkušeností.

Sport i relax v jednom

Ačkoliv to na první pohled může vypadat jako pohodový sport (a on je!), zapojíte u něj celou řadu svalů. Zlepšíte si svou koordinaci, stabilitu, posílíte střed těla i břišní svaly i lýtka. Výhodou je, že se dá pojmout jako relaxační aktivita, když si potřebujete odpočinout od starostí všedních dní, ale zároveň jej můžete provozovat jako adrenalinový sport, překonávat jednotlivé úrovně a zkoušet pádlovat na různých druzích vodních toků. Vždy ale berte v potaz vaše zkušenosti, vybavení i vnější okolnosti, aby se vždy jednalo o bezpečný druh aktivity. 

Klidná vs. divoká voda a paddleboarding

Než začnete vůbec prkno nafukovat, zjistěte si dostatek informací nejen o sportu jako takovém, ale i lokalitě, kam vyrážíte pádlovat. Kdo je připraven, ten není překvapen a zároveň se může vyhnout nepříjemnostem i nebezpečím. Zatímco na klidné vodě vám postačí prkno a pádlo, na divoké vodě je už třeba obléci plovací vestu i boty na ochranu prstů. Pro náročnější vodní terény ale zvažte i páteřák, ochranou helmu a chrániče. Nejen pro chladnější počasí je dobrý neopren, který udrží vaše tělo v teple. 

Nezapomeňte: Přilba a vesta vás ochrání kdekoliv na tekoucí vodě, kde může hrozit pád na kamenité dno řeky nebo potoka. 

Co potřebujete k paddleboardingu? 

V první řadě se neobejdete bez paddleboardu. To je asi věc, která nikoho nepřekvapí. Vybírejte jej ale pečlivě s ohledem na řadu parametrů, u kterých je třeba zohlednit vaše zkušenosti, způsob přepravy i tělesné dispozice. 

  • Paddleboard – Zaměřte se na to, jak plánujete paddleboarding vlastně provozovat. Můžete hledat prkno pro jednu nebo dvě osoby, vybírat podle váhy, šířky, tvaru a podobně. Pro začátečníky je vhodné vybírat takové prkno, které je stabilnější, dá se snadno skladovat a přepravovat a má třeba i opěrku na nohy, která vám zajistí ještě o chlup komfortnější jízdu. 
  • Pádlo – Bez něj vám to nepojede. Nejdřív si stanovte rozpočet. Pádla totiž můžete pořídit v docela širokém cenovém rozmezí. Čím dražší, tím profesionálnější pádlo. Levnější pádla jsou vhodná spíše pro začátečníky, mají lehčí hliníkovou násadu a sníze se s nimi manipuluje. U pádla se zaměřte také na to, z kolika dílů se skládá. Takové třídílné pádlo totiž v klidu rozložíte a sbalíte na cesty. 
  • Pumpička – Nedílnou součástí vaší výbavy by měla být i pumpička na paddleboard a kajak. Snadné nafukování nejen v přírodě vám zajistí třeba vysokotlaká ruční pumpa.
    • Redukce na ventil – Může se stát, že se vám pumpička rozbije nebo ji zapomenete. V tomto případě vám pomůže redukce na autoventilek, pomocí které nafouknete své prkno i na benzínce. 
  • Oblečení na paddleboard – Vhodné oblečení je neméně důležité. V létě se neobejdete bez plavek, šortek a pokrývky hlavy. Záleží také, na jaký druh vody vyrážíte. Hodit se vám mohou i neopreny, neoprenová obuv či rukavice.