Co jsou peletky?

V souvislosti s vysokým nárůstem cen energií, ale i zákazem provozu kotlů 1. a 2. emisní třídy lidé stále častěji hledají jiný spolehlivý a cenově dostupný zdroj energie pro vytápění. Právě v těchto chvílích jistě narazili na pojem peletky. Co vlastně peletky jsou a jaké výhody přinášejí najdete v následujících řádcích.

Peletky, aneb opravdu ekologický zdroj tepla

V souvislosti s pojmem ekologického topení se velká část veřejnosti zaměřuje především na emise. Jsou tu však další aspekty, o které by se v konceptu ekologického a udržitelného zdroje vytápění měli lidé zajímat. Jedná se především o efektivitu, které daný zdroj tepelné energie dosahuje, ale i jinou případnou využitelnost. Právě zde na celé čáře bodují dřevěné peletky, které jsou vyráběny z udržitelných zdrojů a zároveň materiál použitý na ně je již považován za odpad. Dřevěné peletky, které jsou používány pro spalování v automatizovaných kotlech, mají na délku asi 40 mm a jejich průměr dosahuje 6-8 mm.

Čím jsou peletky speciální, když se vlastně jedná o dřevo?

Peletky používané při vytápění jsou sice vyráběny ze dřeva, ale nejedná se o surové dřevo pokácené v lese právě za tímto účelem. Veškeré dřevo používané na výrobu pelet je již odpadní zbytek z dřevozpracujícího průmyslu, jiné využití by se pro tento odpad hledalo jen těžko.

Dalším pozitivem, které peletky oproti dřevu přinášejí, je to, že jsou mnohem lépe vysušeny. Vlhkost peletek dosahuje maximálně 10 %, nejčastěji se však pohybuje kolem 7 %, díky tomu se jedná o mnohem efektivnější zdroj vytápění, což prokazuje vyšší výhřevnost. Ukazuje na to i mnohem nižší popelavost, než je u dřeva. Běžný uživatel to pozná tak, že nebude muset tak často vynášet popel.

Pokud se vyrábí z odpadu, jak ten prach drží u sebe?

Ačkoli se osvěta veřejnosti ohledně výroby peletek značně zlepšila, stále se můžete setkat s různými mýty a polopravdami. Mezi ně patří i to, že jsou plné chemie, aby držely tvar. Ve skutečnosti jsou zbytky dřeva ve formě pilin, hoblinek a prachu lisovány ve formách za velmi vysokých teplot. Díky přirozené látce ligninu, který ve dřevu najdete pak pelety získají svou soudržnost.

Zásobení peletami cisternou

Jestliže chcete využít potenciál peletek na maximum je důležité volit certifikované výrobce, jejichž pelety nesou nejvyšší certifikaci ENplus A1. Jen tak získáte jistotu, že se jedná opravdu o kvalitní výrobek, který splňuje vše výše uvedené.

Abyste životní prostředí zatížili co nejméně, je vhodné si nechat dovézt pelety najednou pomocí cisterny. Nezatížíte tak životní prostředí ani obalovými materiály.