Veronika Bečková
22 prosince, 2022

Pokud často odesíláte zboží poštou či přepravní službou, jistě víte, jak důležitý je obal. Volba toho nejvhodnějšího obalu totiž ušetří peníze i čas. Stačí dodržovat určitá pravidla.

Rozměr a váha

Vyberte obal, který rozměrem, váhou a tvarem odpovídá balenému obsahu. Výběr obalů je na trhu obrovský. Krabice na stěhování, univerzální zásilkové obaly, tubusy, různé druhy obálek, sáčky, pytle, zkrátka vyberte ten obal, který je nejvhodnější.

Nešvaru, kdy se využívá příliš obalového materiálu a tím pádem se jím zbytečně plýtvá a navyšuje se rozměr a hmotnost celkové zásilky, se říká overpacking. To je ošklivé slovíčko, že? Tak si řekněme ještě jedno, ať to máme z krku: underpacking. V tomto případě jde naopak o nedostatečné využití obalového materiálu, tedy málo fixační výplně, slabé stěny krabice atp. Že je logické, využít správný obal a dostatečné množství fixace? Divili byste se, kolik lidí toto podceňuje.

Fixace

Dalším důležitým krokem je využití vhodné fixace. Fixačních materiálů je celá řada.

Snad nejlevnějším, ačkoliv pro někoho stále hůře shánějícím se materiálem, jsou běžné noviny. Zmuchlané a v dostatečném množství produkt dovedou ochránit docela dobře. Nicméně pořízením fixace k tomu určené nic nezkazíte. Použijte tolik fixace, kolik její třeba – jak je zmíněno v předešlém odstavci.

A co životní prostředí?

Při balení myslete na konečného příjemce zásilky. Většina lidí dnes dbá, aby obal byl správně vytříděn. Usnadněte jim to použitím stejného materiálu jak pro obal, tak pro fixaci. Vytříděním takového obalu bude mnohem snadnější, než když použijete různé druhy obalových materiálů. Příkladem může být kartonová krabice, papírová výplň (na trhu je mnoho různých druhů) a papírová lepicí páska. Výhodou obalu z kartonu je šetrnost k přírodě, univerzálnost a rozumná cena. Ovšem ne vždy je karton vhodný, plastové obaly zkrátka někdy nahradit nelze. V případě plastového obalu doporučujeme opět použit fixaci z téhož materiálu.

Obal jako zábava

Celkově obal by měl bavit nejen příjemce, ale také vás, když produkt balíte.

Zjednodušte si balící proces pořízením speciálně konstrukčně vyvinutých obalů. Na trhu se objevují krabice s různými vychytávkami, jako jsou například zabudované lepící a trhací pásky, nebo samosvorná dna. Všechny tyto prvky umožňují rychlé a snadné složení a zalepení obalu, ke kterému nejsou třeba žádné další lepicí pásky nebo lepidla. Zkuste balit tak, aby to bylo pro všechny zábavné!

Sdílejte článek