Hledáte kvalitní aku sekačku? Poradíme vám, jak ji správně vybrat

Chtěli byste si pořídit akumulátorovou sekačku, ale nevíte podle jakých kritérií hledat? Tak přesně pro Vás jsme připravili tento článek.

Pokud vlastníte menší zahradu do 500 m², sáhněte po akumulátorové sekačce. Jejich výkon je sice oproti benzínovým nebo elektrickým modelům slabší, mají však své přednosti. 

Výhody akumulátorových sekaček 

 • Jejich provoz je závislý na akumulátoru (baterii). Při sečení vám tak nepřekáží žádný kabel. 
 • Jestliže máte doma i jiné nástroje ze stejné produktové řady, můžete jeden akumulátor použít na všechny z nich. 
 • Oproti jiným typům jsou tiché a v podstatě bezúdržbové. Nemusíte do nich dolévat palivo, a tím pádem je ani čistit. 

Akumulátorové sekačky se těší čím dál větší oblibě. My jsme pro vás vybrali 3 modely, které rozhodně stojí za zmínku. 

Aku sekačka Makita DLM432PT2

Tento model se sice řadí do vyšší cenové kategorie, ale její koupí rozhodně nešlápnete vedle. Může se totiž pochlubit možností nastavení až 13 výšek sečení, a to od 20 do 75 mm. Trávník na vaší zahradě tak může vypadat přesně podle vašich představ. 

Nechybí ani ergonomicky tvarovaná rukojeť s příjemnou povrchovou úpravou. Náročnější uživatele potěší i funkce mulčování a technologie XPT, se kterou můžete sekat i v prašném nebo vlhkém prostředí. Díky 2 akumulátorům Li-Ion navíc posečete až 575 m² plochy na jedno nabití.

Aku sekačka AL-KO Moweo 3.85 Li

Tato sekačka má sice tělo z plastu, ale právě díky tomu váží jen 17 kg a manipulace s ní je opravdu jednoduchá. To oceníte v případě, že sečení trávy svěříte i své partnerce nebo dítěti. Záběr sečení o šířce 38 cm vám umožní dostat se i na hůře dostupná místa. Zaujmout může i krátká doba nabíjení akumulátoru Li-Ion, a sice 90 minut. 

Aku sekačka HECHT 5046 S 5 in 1

Tuto akumulátorovou sekačku bychom její cenou mohli označit za “zlatý střed”. Může se pochlubit například pojezdem nebo funkcí 5 v 1. Sekačky s pojezdem se pohybují pouze svou silou a vám tak stačí sekačku pouze usměrňovat. Pojezd se vám může hodit především na svažitém pozemku. 

Funkce 5 v 1 zahrnuje kromě sečení a pojezdu také mulčování (speciálně tvarovaný nůž rozseká trávu na velmi malé kousky, které následně zůstávají na pozemku a plní úlohu hnojení) a boční a zadní výhoz.

Jak vybrat kvalitní akumulátorovou sekačku?

Aku sekačky můžeme rozdělit na 2 typy modelů. 

Které to jsou?

 • Rotační – nejčastěji prodávaný typ. Disponují poměrně vysokým výkonem a silným motorem. Jedná se o klasické modely se 4 koly a rotující, horizontální čepelí s možností nastavení výšky. 
 • Strunové – tyto modely se nepoužívají k typickému sečení celé zahrady, ale spíše pro upravení hůře dostupných míst, jako je trávník podél zdí, plotů apod.

Při koupi jakékoliv aku sekačky se zaměřte především na parametry akumulátoru, jako je jeho kapacita a napětí.

Akumulátory se dělí na 3 typy:

 • Nikl-kadmiový (Ni-Cd) – jde o starší typ akumulátoru, který se už dnes příliš nepoužívá. Produkty s tímto akumulátorem jsou sice levnější, za to mají nižší kapacitu.
 • Nikl-metal hydridový (Ni-Mh) – jeho slabinou je malé napětí článků, zato však disponuje dlouhou životností, rychlejším nabíjením a vysokou kapacitou. 
 • Lithium-iontový (LI-ion) – jedná se o nejmodernější a nejpoužívanější typ akumulátoru. Má vyšší kapacitu a není náchylný k samovybíjení. Odradit však může jeho vyšší pořizovací cena. 

Kapacita akumulátoru

Kapacita akumulátoru je jeho nejdůležitějším parametrem. U strunových modelů bývá kapacita aku článků do 2 Ah. U moderních typů aku sekaček se setkáte s články o kapacitě 2 až 4 Ah.  Mějte však na paměti, že důležitou roli v tom, jak dlouho akumulátor vydrží na jedno nabití, hrají i další proměnné jako sečený terén, výkon nebo hmotnost samotné sekačky. 

Napětí akumulátoru

Napětí akumulátoru ovlivňuje maximální výkon sekačky. U klasických rotačních sekaček narazíte na modely s napětím 36 až 40 V. U těch strunových bývá napětí jen 18 V.

Abyste aku sekačka odpovídala přesně vašim potřebám, je vhodné zamyslet se nad pár dalšími parametry.

Výkon motoru

Výkon motoru vybírejte podle terénu, který budete sekat. U menších zahrad s pravidelně udržovaným trávníkem vám postačí sekačka o výkonu okolo 1 000 W. U větších nebo mírně svažitých pozemků zvolte sekačku o výkonu 1 500 až 1 800 W.

Sběrný koš

U běžných sekaček se nejčastěji setkáte se sběrnými koši o objemu kolem 30 l. Nevýhoda však spočívá v nutnosti koš často vysypávat (pokud ovšem sekačka nedisponuje funkcí mulčování). Jestliže vlastníte zahradu minimálně o velikosti 450 až 600 m², vsaďte spíše na větší objem, a to kolem 60 l. Některé modely sekaček se mohou pochlubit chytrým ukazatelem naplnění sběrného koše.

Záběr sečení

Záběr sečení určuje, jak rychle svou zahradu posečete. I menší záběry však mají svou výhodu. S takovými modely sekaček se snadno dostanete i do těžko přístupných míst. 

Pokud si nevíte rady, jak široký záběr sečení zvolit, pomohou vám následující údaje:

 • zahrady do 500 m² – ideální šířka záběru je 32 cm,
 • zahrady do 800 m² – ideální šířka záběru je 42 cm,
 • zahrady nad 800 m² – ideální šířka záběru je 46 cm.

Práci s aku sekačkou vám může usnadnit i pár zdánlivých maličkostí

 • Ergonomické a výškově nastavitelné madlo – oceníte jej především pokud se v sečení trávy střídáte s dalšími členy domácnosti a zároveň máte malý prostor k uskladnění sekačky. 
 • Centrální nastavení výšky sečení – tato vychytávka slouží k nastavení požadované výšky trávníku, který tak bude vypadat přesně podle vašich představ.
 • Pojezd – tuto funkci využijete, pokud jste majitelé většího nebo svažitého pozemku. Sekačky s pojezdem se pohybují pouze svou vlastní silou a vám tak stačí pouze korigovat směr.