Jablečný ocet na akné, opravdu to funguje? Výsledky Vás překvapí

Příznivci přírodního životního stylu, jablečný ocet může dělat mnoho věcí – jeho vlastní antimikrobiální vlastnosti z něj dělají vynikající domácí čistič. Má několik vhodných využití: můžete se v něm koupat, abyste zmírnili bolesti kloubů a zahojili spáleniny. Pití poskytne celou řadu probiotik vhodných pro střevo. Použijte jej na vlasy a pokožku hlavy k umytí a rozzáření. Dokonce vám pomůže zhubnout!

Ačkoli k dnešnímu dni, jablečný ocet nebyl důkladně prozkoumán v laboratoři kvůli jeho vlivu na akné, existuje několik náznaků, že může být užitečný pro snížení akné. Podívejme se na způsoby, jak jablečný ocet pomáhá podporovat zdravou pleť…

Bioaktivní složky jablečného octa

Čtěte také: 10 věcí, které odborníci nedoporučují dělat před tím, než jdete večer do postele!

Jablečný ocet je vedlejší produkt kvašení jablek, cukru a divokých kvasinek. Vláknitá část uvnitř kapaliny se nazývá „matka“, protože to je to, co drží všechny prospěšné bakterie a enzymy.

Jablečný ocet obsahuje četné sloučeniny, které jsou obecně prospěšné pro kůži. Mezi ně patří:

Pektin – Zatímco tato přísada se často používá k přípravě domácích džemů, studie z roku 2011 zjistila, že pektin pocházející z jablek může mít omlazující efekt díky podpoře epidermálního růstu.

Vitamín B3 – Může pomoci zlepšit vzhled velkých pórů, pleti a jemné linie. Studie z roku 1995 zjistila, že vitamín B3 je stejně účinný jako klindamycin pro léčbu akné.

Vitamín B5 – Vitamín B5 (kyselina pantothenová), je nezbytný pro všechny formy života, může pomoci zlepšit proces hojení kožních ran.

Vitamín B7 – Výborný pro posilování vlasů a nehtů. Vitamín B7 neboli biotin, podporuje zdraví kůže. Nedostatek biotinu může vést k ekzému a jiným typům zánětu kůže.

Vitamin C – Vitamin C je silným antioxidantem, může pomoci zmírnit fyzické známky stárnutí.

Hořčík – Ačkoli hořčík je zapojen do stovek funkcí v lidském těle, studie ukázala, že zlepšuje funkci kožní bariéry, snižuje zánět v suché pokožce a zlepšuje hydrataci pokožky.

Jablečný ocet může být účinný proti bakteriím způsobujícím akné

Octy jsou již dlouho používáni k zabíjení mikrobů, bakterií a virů. Ačkoli jablečný ocet je mnohem mírnější verze než klasický bílý destilovaný ocet, stejně obsahuje kyselinu octovou, mléčnou, citrónovou a jantarovou, což dokazuje, že bojuje proti bakteriím, které způsobují akné.

Hlavní čisticí složka octu, kyselina octová, může pomoci dezinfikovat kůži. Ve studii z roku 2012 kyselina octová smíchaná s éterickými oleji zlepšila podmínky akné o 75 %.

Je klasifikována jako kyselina Alfa Hydroxy Kyselina (AHA), kyselina mléčná se vyrábí v jablečném octu pomoci fermentace cukrů. Studie z roku 2002 zjistila, že u 40 % pacientů došlo ke snížení 90 až 100 % počtu zánětlivých lézí, počtu komedonů a cyst, zatímco zbytek dosáhl snížení o 50 až 90 %.

Silná protizánětlivá kyselina jantarová je mastná kyselina s krátkým řetězcem, u které bylo prokázáno, že potlačuje růst bakterií.

Jablečný ocet může pomoci léčit jizvy po akné

Akné jizvy se vyskytují, když průduch pronikne tak hluboko do pokožky, že tkáně pod ní jsou poškozeny. Kromě ovlivnění struktury a vzhledu kůže mohou jizvy po akné způsobit změnu barvy kůže v červených, fialových nebo hnědých odstínech.

Zatímco existuje spousta přírodních domácích terapií, pro snížení výskytu jizvy po akné, vážné případy jsou často ošetřovány dermabrazí, chemickými peelingy nebo laserovým resurfacingem pro odstranění vrchních vrstev kůže.

Použití organických kyselin k odstranění jizvy po akné nabízí jemnější způsob, jak odstranit poškozenou pokožku a vystavit zdravější vrstvy pod ní. Kyselina mléčná je považována za mírnou alfa-hydroxy kyselinu, která může zlepšit vzhled jizvy po akné, stejně jako pigmentace kůže.

Co říkají recenze?

Přestože je jablečný ocet dosud předmětem klinických studií jako léčba akné, některé statečné duše pokročily a používaly je na svých obličejích.

Ze 75 uživatelských recenzí od uživatelů, kteří aplikovali jablečný ocet od firmy Bragg, 53 dalo produktu 4 nebo 5 hvězdiček.

Jablečný ocet před použitím zřeďte

Jelikož jablečný ocet obsahuje kyseliny, použití nesteroidního jablečného octa na kůži může u některých lidí způsobit popáleniny. Nikdy nepoužívejte jablečný ocet na otevřená rány.

Jablečný ocet ředíme v závislosti na typu pokožky:

  • Olejnatá kůže – 1:1
  • Normální kůže – 1:2
  • Suchá kůže – 1:3
  • Citlivá kůže – 1:4

Můžete také provést kožní náplast, abyste zjistili, jak bude vaše kůže reagovat, než ji použijete přímo na obličej. Chcete-li provést test s náplatí, jednoduše aplikujte malé množství do citlivé oblasti, jako je vaše vnitřní zápěstí nebo za uchem. Pokud to pálí, okamžitě to umyjte. Pokud ne, tak jej nechte proniknout do pokožky asi na 24 hodin. Pokud nemáte žádnou reakci, měli byste být v pořádku a můžete využít ocet i na obličej.

Sečteno a podtrženo

Při aplikaci přímo na kůži nebo konzumaci může jablečný ocet pomoci udržovat akné bakterie pod kontrolou a snížit výskyt jizev po akné.

Co však funguje pro ostatní, nemusí fungovat i pro vás, takže pokud máte obzvláště citlivou pokožku, zkuste použít jablečný ocet v malých dávkách a sledujte, jak vaše kůže reaguje. Někteří lidé ji raději používají pro tečky na obličeji, někteří zase pro celý obličej. Je to na vás.